Paréza plexus brachialis - nárok na invalidný dôchodok

miso17738
Dnes o 10:42

Dobrý deň, mám popôrodnú parezu plexus brachialis, mám nárok na invalidný dôchodok? Mišo 46r.

sisa_s
Dnes o 10:53

Zalezi, na kolko % ti ohodnotia obmedzenu schopnost pracovat...vybav si papiere od lekara a daj ziadost do SP

miso17738
autor
Dnes o 11:05

A ešte mám otázku, musím mať odpracované roky, alebo sa to berie ako invalidita z mladosti ? Ďakujem

alenah31
Dnes o 11:33

@miso17738
Podľa § 70 ods. 2 ZSP, občan má nárok na invalidný dôchodok z mladosti (tzv. invalid z mladosti), ak sa stal invalidným ako nezaopatrené dieťa (viď § 9 ZSP) - v období do skončenia povinnej školskej dochádzky alebo po skončení povinnej školskej dochádzky, ak sa sústavne pripravuje na povolanie, najdlhšie do dovŕšenia 26 rokov veku atď. a má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt.
Takže nie - nárok na ID z mladosti nemáš. O ID požiadať ale môžeš. Potrebný počet odpracovaných rokov pre nárok na ID sa určuje podľa veku. Pri veku +45 rokov treba mať odpracovaných najmenej 15 rokov. Na invalidný dôchodok máš nárok „ak máš pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 % v porovnaní so zdravou fyzickou osobou.“ Pričom tento dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav by mal pretrvať minimálne jeden rok.
Tu máš tabuľku s Dg. aj percentuálne určenie, teba by sa mala týkať kapitola VI.
https://www.naturalminevita.sk/portal/wp-conten...

miso17738
autor
Dnes o 11:54

Dobrý deň , prečo by som nemal nárok na id z mladosti, veď sa to stalo pri pôrode , to znamená pred dovŕšením 18r. Ďakujem

sisa_s
Dnes o 12:09

@miso17738 a od skoncenia skoly si nikde nepracoval doteraz?

alenah31
Dnes o 12:12

@miso17738 Ešte raz čítaj zákon - máš naň nárok sa si sa stal invalidným do 26 rokov. Ty si si žiadosť v tom čase nepodal - to znamená, že ochorenie, ktoré si mal od narodenia nebolo po podanej žiadosti v lehote určenej zákonom kvalifikované ako ochorenie pre nárok na ID z mladosti.

tina5959
Dnes o 12:27

@miso17738 Prečo si nepodal napr. v 18tich.?

miso17738
autor
Dnes o 12:37

Chcel som, ale na úradoch mi bolo povedané že najprv musím mať niečo odrobené aspoň rok.

sisa_s
Dnes o 12:38

Tak by si podal v 19tke...nie v 46tke