Paragrafy a OČR

17. júl 2024

Ahojte, boli sme nahle hospitalizovany so synom, vzany RZP do nemocnice v nedelu, pretoze odpadol. Stravili sme tam 3 dni, volala som do prace, ze tie tri dni ci mozem ospravedlnit paragrafmi od pediatricky, kedze v nemocnici ma odkazali na nasu pediatricku. Mzdove mi povedalo, ze uznaju len jeden pargraf a ze mam si vziat dovolenku na tie dva dni. Taktiez som im oznamila, ze idem na OCR, a na to ma hned zrusila, ze po paragrafe nemozem ist na OCR. Podla mna sa na mzdovom mylia, myslite, ze po paragrafe nemam pravo ist na OCR, respektive preco si mam brat dovolenku aj na tie dva dni, ked som jednoznacne travila cas v nemocnici. Dakujem za odpoved.

viestta
17. júl 2024

Nemocnica ti mala vystavit PN, na sprievod dietata je specialny kod. Hospitalizacia nie je dovod na paragraf. Po prepusteni ti vystavi pediatricka OCR

sissy27
17. júl 2024

ak si s dieťaťom v nemocnici, tak nemáš nárok na očr (ošetrovanie člena rodiny) - pretože o dieťa sa stará personál nemocnice, nie ty
paragraf slúži len na čas nevyhnutný na ošetrenie u lekára - takže toto ti zamestnávateľ nie je povinný uznať
po paragrafe ale na očr ísť môžeš

patka06
17. júl 2024

Tak ako píše viestta, v nemocnici ti mali dať PN s dg. 76.3 zdravá osoba sprevádzajúca chorého

autor
17. júl 2024

Ocr pocas hospitalizacie viem, ze sa neberie. Ale ja myslim OCR uz teraz po tych troch dnoch, ked sme uz doma, ze zacnem cerpat.

luliu
17. júl 2024

Po prepustení z nemocnice môžeš čerpať ocr

patka06
17. júl 2024

Po prepustení z nemocnice ideš normálne na OČR a na tie 3 dni v nemocnici máš mať PN ako píšem vyššie
žiadne P ani dovolenka

autor
17. júl 2024

@patka06 v poriadku, lebo v tomto clanku bolo pisane, ze paragraf sa moze cerpat.
https://www.pravneprerodica.sk/s-dietatom-v-nem...

patka06
17. júl 2024

Teoreticky - ak to akceptuje zamestnávateľ sa to dá takto riešiť, ale podľa mňa je P škoda, máš ich na celý rok iba 7.

majusqa77
17. júl 2024

paragraf je na sprievod dietata do zariadenia alebo na vysetrenie, na nevyhnutny cas. takze ak sa mzdarka zatne, .... ...v podstate ma pravdu. taktiez je diskutabilne viac po sebe, oporu v zakonniku pracu to nema