Pandemická OČR a dane

vilaamalka907
11. feb 2021

Zachytila som niečo ohľadom obdobia trvania pandemickej očr a daní v telke, týka sa to daňového priznania, má niekto info o tom?

lucka_ke
11. feb 2021

napíš otázku, čo konkrétne ťa zaujíma?

alenah31
11. feb 2021

@vilaamalka907 27.1. bola schválená novela zákona, ktorá zahŕňa napr. aj sumu pandemickej PN či očr k zdaniteľnému príjmu, aby si mohli rodičia uplatniť DB na deti a inak by im to nevyšlo.
Podľa tejto novely, ak zdaniteľné príjmy daňovníka v daňovom priznaní alebo v ročnom zúčtovaní dane za rok 2020 nedosiahnu hranicu potrebnú pre priznanie daňového bonusu na deti, započítajú sa k zdaniteľným príjmom daňovníka na účel posúdenia nároku na daňový bonus na deti aj:

*príspevky "Prvá pomoc" a "Prvá pomoc plus" z úradov práce
*COVID dotácie z ministerstva kultúry
*pandemické nemocenské vyplatené za obdobie PN z dôvodu karantény alebo izolácie
*pandemické ošetrovné.

vilaamalka907
autor
11. feb 2021

@lucka_ke možno trepnem blbosť, ale ak bol niekto pol roka na pandemickej očr tak sa to nejako zarátava do daňového priznania - daňový bonus

vilaamalka907
autor
11. feb 2021

@alenah31 aha dakujem toto ma zaujímalo

alenah31
11. feb 2021

@vilaamalka907 ale dobre, že si túto otázku položila - veľa ľudí toto nevie a preto si kolonku na doplatenie DB v RZD či DP ani nezaškrtnú.

ZAMESTNANEC, KTORÝ POŽIADA ZAMESTNÁVATEĽA O VYKONANIE ROČNÉHO ZÚČTOVANIA DANE ZA ROK 2020

Ak zamestnanec žiada o vyplatenie, resp. doplatenie daňového bonusu na deti, a jeho zdaniteľný príjem za celý rok 2020 (zjednodušene hrubá mzda) nedosiahne sumu 3480 eur, potrebnú na priznanie daňového bonusu na deti, tak môže do 15. februára 2021 oznámiť zamestnávateľovi:

*výšku prijatého pandemického nemocenského vyplateného za obdobie karanténnej PN a
*výšku prijatého pandemického ošetrovného.
Oznamuje sumy, ktoré mu Sociálna poisťovňa vyplatila za obdobie roka 2020, najneskôr do 31. januára 2021.

Výšku prijatej sumy uvádza formou čestného vyhlásenia. Nie je povinný tieto sumy dokladovať potvrdeniami vystavenými Sociálnou poisťovňou.

V takomto prípade zamestnávateľ započíta oznámené sumy pandemického nemocenského a pandemického ošetrovného k zdaniteľnému príjmu zamestnanca, a ak súčet uvedených súm dosiahne sumu najmenej 3480 eur, prizná zamestnancovi daňový bonus na deti.

vilaamalka907
autor
11. feb 2021

@alenah31 a kde tú kolonku nájdem.... pre mňa španielska dedina toto

alenah31
11. feb 2021

@vilaamalka907 si zamestnanec...žiadaš o RZD? na tlačive žiadsoti je to označené ako časť III.

III. UPLATNENIE DAŇOVÉHO BONUSU NA VYŽIVOVANÉ DIEŤA (DETI)

vilaamalka907
autor
11. feb 2021

@alenah31 momentálne nie ale podávam daňové priznanie lebo som bola zamestnaná

alenah31
11. feb 2021

@vilaamalka907 tak požiadaj o RZD posledného zamestnávateľa z r. 2020, je povinný ti ho potom urobiť.

vilaamalka907
autor
11. feb 2021

@alenah31 to už mám len neviem ako s tým daňovým bonusom, či stačí teda len to čestné prehlásenie o poberaní pandemickej očr aby mi bol doplatený daňový bonus

alenah31
11. feb 2021

@vilaamalka907 áno stačí...zákon ti neukladá povinnosť žiadať o potvrdenie inštitúciu, ktorá ti dávku vyplatila.

vilaamalka907
autor
11. feb 2021

@alenah31 ak to bolo do 31.01.2020 bude mi to ešte akceptovať?

alenah31
11. feb 2021

@vilaamalka907 musíš ho požiadať do 15.2. - takže si to stihla neboj🙂

vilaamalka907
autor
11. feb 2021

@alenah31 dakujem moooooooooooooc

mamuttt
11. feb 2021

Neviete prosim poradit aj mne...ak minuly rok mam odrobeny do poly marca, potom pandemicka OCR do zaciatku juna a potom PN do konca roka, mam pidavat tiez danove priznanie?

alenah31
11. feb 2021

@mamuttt určite - tebe sa pravdepodobne vrátia všetky dane čo si zaplatila.

mamuttt
11. feb 2021

@alenah31 dakujem krasne ❤

alenah31
11. feb 2021

@mamuttt a ešte ak si zrátaš príjem z práce + vyplatenú pandemickú očr a suma dohromady bude viac ako 3.480€ a neuplatňovala si si DB a ani manžel aj ten ti bude vyplatený - za celý rok máš nárok (mínus tie mesiace čo ti vyplatili mesačne ak si tak mala podané ).

mamuttt
11. feb 2021

@alenah31 aha hej rozumiem, DB ale pobera muz, tak to nic. Ale aspon viem ze mam podat danive, lebo kazdy mi inak hovori, ze ked mam tak malo odrobene ze nemam. A u nas na mzdovom to radsej ani nekomentujem...robi ich tam 10 a kazda ine..

alenah31
11. feb 2021

@mamuttt nemusis....ale ked podas vratia ti dane. Len to stihni do 15.2.

katka_0602
1. mar 2021

Zdravím, pozerám, že aktuálna debata. Ja mám otázku: príjem zo závislej činnosti som mala za 3 mesiace 1900 EUR. Následne som bola 3 mesiace na pandemickej OČR. Potom už na úrade prace - ešte na rodičku. Ak mi výška OČR nepomôže k tomu, aby mi bol uznaný daňový bonus, nemusím v daňovom sumu za OČR ani uvádzať? Pochopila som to tak, že zdaniteľný príjemného nie je, ale ak by mi príjem od zamestnávateľa+pandemicka OČR dopomohlo k sume 3480, tak si ho zarátať mozem. Ak nie, nemusím? Rodičak nie je zdaniteľný príjem, ale musím k daňovému nejako dokladovať, že ho poberám? Ďakujem za odpoved

katka708
22. mar 2021

Zdravím.
Vie mi niekto zdatnejší poradiť? Manželovi posledné 2 roky robievam DP ja. je SZČO a využívame v DP paušálne výdavky. Ale teraz mám riadny hokej z týchto pandemických príspevkov
Manžel dostal od úradu práce pomoc pre podnikateľov v 2 mesiacoch (cca po 300€) a bol na jar asi mesiac na pandemickej OČR so synom a potom na jeseň asi 2-3týždne.

Viete mi poradiť či tieto príspevky zahrnuť do príjmov v DP a či sa to nejako týka odvodov do SP? lebo keď bol na pand.OČR tak v tedy asi nemusel platiť odvody.

Veľmi pekne ďakujem

vilaamalka907
autor
22. mar 2021

@katka708 pandemicka Ocr sa normalne zaráta ostatne žiaľ neviem poradiť

lucka_ke
22. mar 2021

@katka708 k dotáciám je Usmernenie z daňového úradu, treba prečítať (v podstate záleží na čo boli dotácie použité)

anos18
23. mar 2021

@katka708 Toto usmernenie je vydané k príspevkom Prvá pomoc

ivulkap
23. mar 2021

Ahojte, potrebovala by som radu, lebo už mám z toho daň. priznania riadny hokej ☹ Idem si robiť sama DP. Minulý rok som robila, zarobila som 2500eur-uhrn vypl.zdan.prijmov (1-3,5(mes.-zúctov.a vyplat.v mesiaci), potom som brala do júna pandem.ocr v sume cca 2100eur. Keď som robila bol mi zamestn.vyplat. danovy bonus v sume 272,64 eura (1-2,5 kal.mes.). Od jula som uz nepracovala poberala som dávku v nezamestnanosti. Co sa týka zrazených preddavkov na dan, tomu rozumiem, ze by mi celú sumu mali vrátiť...Problém nastáva ale pri uplatn.danoveho bonusu....moj prijem bol cca 2500 eur + pandem.ocr. 2100 eur....teda by som mala mat narok na uplatnenie danoveho bonusu....Otázka ale je, mám nárok na uplatnenie dan.bonusu za celý kal.rok -12 mes. - odratam si sumu, co mi už vyplatili? Alebo mám nárok iba vyplatenie dan. bonusu iba do juna - odrátam sumu co mi už vyplatili?
Do ktorej kolónky v DP t.A mám zapísať sumu za vypl.pandem.OCR? Do riadku 36 - uhrn prijmov od vset.zamestn??? A potom rozpisat sumu IX. oddiele?
Teda podľa mojich úvah by mi mali vyplatit daň. bonus za celý rok (znížený o sumu vypl. zamestnávateľom) a potom este by som mala mat danovy preplatok za zraz.predavky. Rozumiem tomu správne? Velmi pekne dakujem kazdemu, kto mi pomoze 🙂

jannes007
23. mar 2021

Ahojte, aj ja by som potrebovala poradiť. Manžel SZČO - 0€ prijem, závislá činnosť - 850€, pandemická OČR - 3800€. ako zadať v DP tu pandemickú očr, ked zamestnavatel neurobil RZD aby mohol poziadať o vyplatenie Dan.bonusu? ked zadam príjem zo závislej činnosti, tak nevypočíta Dan.Bonus.... Len do osobitných záznamov udať ten príjem z očr? oni to zrátajú? dakujem.

ewitta42195
9. máj 2021

dievčatá-mzdárky vedeli by ste mi pomôcť? Zamestnankyna 2020 zamestnaná celý rok bola marec a apríl na pandemickej OČR, prehlad bol nulový, DB sa neuplatnil. v RZD jej vyšiel príjem tak, že si môže uplatniť DB za 12 mesiacov a vysiel jej aj preplatok na dani.od r. 2021 si uplatnuje DB manzel. Mám problém ako má vyzerať Prehlad 03/2021 (mal by byť bez DB, či?) a potom samozrejme Hlásenie za r. 2020, tu uvediem preplatok z RZD aj doplatenie 90,88€ za tie dva mesiace, alebo ako? Ako to ´´pýtať ´´ od DU? Dakujem za vysvetlenie.