Opatrovateľský príspevok na dieťa

perthes
14. jan 2022

Ahojte. Má niekto skúsenosť s rodičovským príspevkom na dieťa, ktoré je po operácii - perthesova choroba. Syn má ísť na operáciu a po operácii bude ležať v sadre dva mesiace. Je pochopiteľné, že z práce odídem. Má niekto s tým skúsenosť, čo si mam vybaviť aby som. Dostala bez príjmu. Ocr platí len 10 dní. Ďakujem

alenah31
14. jan 2022

@perthes nevybavíš nič - máš nárok na 14 dní platenej OČR a potom môžeš požiadať o predĺženie OČR zo zdr. dôvodov (podmienka je aj pobyt v nemocnici) - tzv. dlhodobú OČR, ktorú schvaľuje posudková komisia SP vždy nanovo po 30 dňoch. Opatrovateľský príspevok je úplne niečo iné - priznáva sa osobe, ktorá sa celodenne stará o osobu, ktorá bola pred tým uznaná ako ZŤP.

perthes
autor
14. jan 2022

@alenah31 neskutočne. pracujúci človek, odvádzajúci dane má choré dieťa, ktoré po operácii bude v sadre..od hrude dole a nemá nárok na nejakú peňažnú výpomoc..😭. Keby som slobodná matka tak čo taká žena urobí. Našťastie to nie je môj prípad ale musí niečo byť na výpomoc takým ľuďom

alenah31
14. jan 2022

@perthes nie - nie je nič - máš možnosť dlhodobej OČR a ani to kedysi nebolo - táto možnosť je tu až od apríla 2021 a aj to na max. 90 dní. U teba sa jedná o 2 mesiace - vezmi si rodičov detí s onkologickým ochorením - 2-3 roky s týmto bojujú, nárok nie je na nič - štát nesupluje rodičov - finančné zabezpečenie je na Vás☹☹

pinkgirl
14. jan 2022

@perthes skúsila by som to cestou toho dlhodobého ošetrovného. Nárok zrejme budeš spĺňať - 5dní pobyt v nemocnici.
https://www.socpoist.sk/osetrovne/1294s

alenah31
14. jan 2022

@pinkgirl však to je to o čom jej píšem - sú tam ale prísne pravidlá - pobyt nestačí, veľa vecí sa dokladuje - zvyčajne odsúhlasia paliatívnu starostlivosť☹

perthes
autor
14. jan 2022

@pinkgirl no čo mi povedal že. Tak na 4 deň po operácii púšťajú domov deti. Jedná sa o perthesovu chorobu. U nedali žiadosť na príspevok na benzín, od septembra chodí s barlami. Vraj mame nárok na benzín. Do školy ho musíme voziť autom. Dokonca čo som čítala príspevky mamičiek, tak niektoré mali schválené aj príspevok na ošatenie,

alenah31
14. jan 2022

@perthes ak Vás pustia na 4 deň nemáte nárok ani na dlhodobú OČR. A čo sa príspevkov týka - záleží aký stupeň nekrózy má a či sa liečbou upraví jeho stav - pokiaľ nie a stav sa liečbou nezlepší - podáte žiadosť o ZŤP a následne požiadate o príspevky na ÚPSVaR.

perthes
autor
14. jan 2022

@alenah31 nakoniec si vybavím ja marodku na seba

chadkroeger
14. jan 2022

@perthes ja by som to riešila PN na seba. Takto to robia rodičia, ktorý napr musia byť v nemocnici s deťmi.

tramtada31
14. jan 2022

@perthes keď ideš dat vypoved, mozes sa zahlásiť na urad prace a čerpať podporu.

alenah31
14. jan 2022

@perthes tiež by som to tak riešila...len pozor!!!! musíš dodržiavať liečebný režim. Ak napr. bude treba ísť so synom po kontrolách a pod. ty nebudeš môcť - bude musieť partner alebo niekto komu veríš a dieťa mu zveríš. Na niektoré Dg. je možné pri PN po 14 dňoch žiadať celodenné vychádzky - popýtaj sa tvojho Dr.

perthes
autor
14. jan 2022

@alenah31 no pôjdem na úrad práce a po informujeme sa. On kontroly mať nebude, on celé dva mesiace bude ležať doma v sadre.

alenah31
14. jan 2022

@perthes neviem aký máš príjem...ale ak cca 800€ v hrubom tak PN budeš mať okolo 400€ - príspevky od štátu sú rozhodne nižšie.

dzina007
14. jan 2022

ja by som sla najprv na socialnu poistovnu sa pytat na dlhodobu OCR. Mohlo by ti to vyjst:
nárok na dlhodobé ošetrovné vzniká od prvého dňa poskytovania osobnej a celodennej starostlivosti
chorej osobe, u ktorej došlo k závažnej poruche zdravia, ktorá si vyžiadala hospitalizáciu, pri ktorej bola poskytovaná zdravotná starostlivosť v rozsahu najmenej päť po sebe nasledujúcich dní a je predpoklad, že jej zdravotný stav bezprostredne po prepustení zo zdravotníckeho zariadenia ústavnej starostlivosti do prirodzeného prostredie bude nevyhnutne vyžadovať poskytovanie osobnej starostlivosti počas najmenej 30 dní (pre splnenie podmienky päť po sebe nasledujúcich dní hospitalizácie sa za deň hospitalizácie považuje aj deň prijatia a deň prepustenia zo zdravotníckeho zariadenia ústavnej starostlivosti)
chorej osobe, u ktorej sa zistila potreba poskytovania osobnej a celodennej starostlivosti z dôvodu, že chorá osoba je v štádiu ochorenia na konci života alebo v terminálnom štádiu ochorenia

nedavala by som hned vypoved. Natahovala by som cas ako sa da.

alenah31
14. jan 2022

@dzina007 toto už ona vie, problém, je, že sa informovala a chcú ich pustiť na štvrtý deň - a potom si o túto dlhodobú OČR žiadať nemôže - súčasťou žiadosti je správa z nemocnice. Hľadá alternatívy ak by to nevyšlo.

dzina007
14. jan 2022

@alenah31 pisala ze 4 den po operacii.
Prijem na operaciu je vacsinou den vopred aby dieta pripravili. A za den hospitalizacie sa berie aj den prijatia.
Takze vyjst by to mohlo.

perthes
autor
14. jan 2022

@alenah31 radšej nepíšem aký mám príjem priznaný..lebo vy si mi neverila .. kiež by to bolo 800€..jedine vo sne 🤣🤣👏

perthes
autor
14. jan 2022

@dzina007 mohlo. Tak mi vraveli že na 4 deň púšťajú domov ak je všetko ok. Ale čo počítali ak deň prijatia do toho.. netuším

dzina007
14. jan 2022

@perthes za pokus to stoji, a ak im vysvetlite situaciu da sa hospitalizacia isto o den natiahnut.

perthes
autor
14. jan 2022

@alenah31 strašne. ja viem že sú ľudia na tom oveeela horšie, majú väčšie starosti, vaic choré detičky. Náš syna diagnózu perthes. Je to dlhodoba liečba ale jeho čaká operácia a tou operáciou bude skôr chodiť bez barli. Už pol roka s tým bojujeme. Akosi sa s tým zmierujem, prijala som to, lebo plačom nikomu nepomôžem, práve naopak jemu to zhorsim. V každom prípade pôjdem na úrad sa informovať načo mám nárok

alenah31
14. jan 2022

@perthes ak pôjdete skôr a spolu to bude min. 5 dní - tak je to ok - lenže aj OČR je len 55% z hrubej mzdy - to ti potom tiež nič nerieši. Potom ak je príjem mizerný...je to na tebe, popremýšľaj, hlavne čo po tých 2 mesiacoch...ÚP? Ani podpora nebude vysoká ak bol príjem nízky a pokiaľ si vydatá a manžel pracuje hmotná núdza nehrozí.

alenah31
14. jan 2022

@perthes som onkopacient - viem si predstaviť.

perthes
autor
14. jan 2022

@alenah31 ja sa vrátim späť do prace. S tým nie je problém

mogaa
14. jan 2022

@perthes dlhodobú OČR - tá je na 90dní....na opatrovateľský príspevok nebudeš mať nárok, nesmieš byť zamestnaná