Opatrovanie rodinného príslušníka - príspevky

vemi23
31. mar 2022

Ahojte opatruje niekto z vás rodinného príslušníka? Mamu , babku alebo niekoho ineho? Moja mama by si chcela vybaviť opatrovateľský na babku ma 80 a už by trebalo pri nej a s ňou tráviť viac casu a hlavne behačky k lekarom. Citala som ze prispevok je 508e ale ma sa zvysit myslim na cca 524e poberate niekto tento prispevok? Hra tam rolu vek alebo nieco ine? Dostáva každý rovnaký prispevok? Alebo sa to rozlišuje?
Ďakujem

andrejka1974
31. mar 2022

@vemi23 rozdiel je v tom či sa staráš o dieťa alebo dospelého a ďalšia vec je či poberám ty alebo opatrovania osoba dôchodok čiže tvoja mama asi už má dôchodok alebo tvoja babka a vtedy je opatrovateľský len 274 eur ak je ešte zamestnaná môže pracovať len na polovičný úväzok a nesmie jej príjem presiahnuť 436 eur

suzitok
31. mar 2022

Ahoj, moj bratranec si vybavoval teraz koncom roka na svoju mamu, moju krstnu...a ano, dostava cez 500€...ale tam to bolo tak, ze mala vaznu diagnozu, z nemocnice povedali, ze ju pistia len do ustavnej opatery, teda do nejakeho zariadenia, alebo moze ist domov stym, ze bude mat opatrovanie zabezpecene, ci platenu sluzbu, alebo teda niekto z rodiny...
tak si bratranec hned podal ziadost, krstnu pustili domov, dlho to trvalo, kym mu schvalili, overovali kompletne vsetko, neviem ci je to tak vsade, ale boli aj doma ju pozriet, hovorili snou, co vie robit sama, co nevie..najskjor bolo, ze moze byt sama, ze staci zabezpecit niekoho na rano, na 2-3hodiny..ale ona s anedokazala bez pomoci presunut ani na WC, nastastie jej bolo treba presne vtedy, ked tam boli a videli to..
A samozrejme zalezi od diagnoz, akurat som tu citala niektory den na ploche prispevok, kde zamietli ziadost a pritom sa o toho cloveka realne staraju 24hodin denne na striedacku....kolko dostava za to presne netusim, ale je to cez tych 500€, teda on tvrdi..ale ona ma dost vysoky dochodok, cize stym uz naraba bratranec, ci to nerata aj stym.. kedze ona je v podstate v tychto veciach uz mimo..

vemi23
autor
31. mar 2022

@andrejka1974 no mamka robi v rakusku ale chce ostat uz s babkou doma a starat sa o nu

suzitok
31. mar 2022

@vemi23 ale ona ak je schopna zit sama a postarat sa sama o seba, tak na to opatrovatelsky nedaju...okrem toho sa budu babky na to pytat, co dokaze robit, ci teda chce tu opateru tam mat denne...a velmi zalezi aj na jej vyjadreni..
Dnes sa predchadza tomu, aby nepriklepli opatrovanie niekomu, kto je sebestacny a niekto, kto tam cele dni ani nevkroci, dostava prispevok...Nehovrim teraz o tvojej babke, ale proste strasne to overuju vsetko...my mame tiez zamietnute spred roka na tazkeho cukrovkara, 70rocneho, opakovane odpadava na ulici, alebo doma...a nepriznali nam, ze je schopny sa o seba starat a za uzivanie liekov/injekcii si zodpoveda sam

suzitok
31. mar 2022

@vemi23 a este som zabudla napisat, ze babka by mala byt ŤZP...ak toto nema, uz to je problem

mpg
31. mar 2022

Záleží aké má babka diagnózy, aj či je ŤZP, lebo to ide cez posudkového lekára a oni rozhodnú či k takému stavu treba opatrovateľka alebo ešte nie.

jana005
31. mar 2022

@vemi23 moja mama sa starala o môjho otca,bol onkologický pacient, ležiaci.
Obidvaja boli na dôchodku a mama dostávala cca 300eur.
Bolo to minulý rok

vierka82
31. mar 2022

@andrejka1974 no ja robím len na 25perc úväzok.opatrovatelsky som si vybavovala na svokra ktorý má 90rokov,ztp a stupeň odkázanosti 6.opatrovatelsky mi zamietli s odôvodnením že je mojou povinnosťou mu byt 24hod k dispozícii a keď som náhodou v práci aj keď všetko ohľadne neho zabezpečím podľa nich dochádza k ohrozeniu života svokra 😅.odvolávala som sa 5x a definitívne mi to zamietli . Že sa môžem súdiť a svokra dať do domova dôchodcov . Takže tak to chodí pri vybavovani

suzitok
31. mar 2022

@vierka82 presne...

zdena1990
31. mar 2022

@vemi23 najviac sú posudzované ak má babka psychické problémy pocikava sa má plienky vložky uteká z domu ,popletie lieky , nespoznava ľudí musíte s ňou spávať boji sa nevie si sama uvariť zohriať .... A samozrejme ztp

zdena1990
31. mar 2022

@vierka82 presne nechcú dávať treba sa odvolať priamo že sa chcete rozprávať s posudkovym lekárom prihrozit médiami.,..nie je pravda čo hovoria že je to vašou povinnosťou len odvolávať sa vyššie oni to navela dajú len je to boj ..
..

letfenixa
31. mar 2022

@vemi23 opatrovateľsky príspevok na to, že babka potrebuje doprovod k doktorom a už by bolo lepšie, aby nebola sama, sa nedostáva.

vikusjk
31. mar 2022

@vemi23 bracho berie opatrovatelsky prispevok na babku, ale ma okolo 400 € tusim, lebo babka ma vraj vysoky dochodok, tak mu ho znizili (babka ma dochodok okolo 500 €). Myslim, ze je to podmienene dokazanim potreby starostlivosti o daneho cloveka, nasa babka ma uz dlhe roky diagnozy a navyse je uz takmer imobilna, pri vybavovani sa s nou kontaktovali pracovnici uradu (neviem teraz, ci socialnej poistovne, alebo uradu prace, soc.veci a rodiny) a vyse hodiny s nou riesili, ci opateru skutocne potrebuje a tak bratovi tento prispevok schvalili. Brat nikde nepracuje a je babke 24/7 k dispozicii, dviha ju ak nahodou padne, pripravuje jej jedlo, obsluhuje ju atd. Samozrejme k lekraom ju tiez vozi, ale tam zas ona nechodi denne, ta opatera spociva v dennej starostlivosti doma.

katkatonkova
31. mar 2022

Ja mam mamu od pol pása ochrnutu....mne priznali príspevok 480€ a ja beriem rodičovský a prídavky na 2 deti....

suzitok
31. mar 2022

@katkatonkova mas moj obdiv...viem co to je, mali sme dedka takto rok...pre mna nezaplatitelna "praca"...

deti95060810
31. mar 2022

@vikusjk babka má vysoký dôchodok - okolo 500 e.... to si ale pobavila s tou výškou.... 😉
vysoký dôchodok je 1000+ e

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vierka82
31. mar 2022

@evamarek77 nie nič také.mam v rozhodnutí starostlivosť 11hod.ziadna celodenná starostlivost

9lf9
31. mar 2022

@vierka82 pri IV odkazanosti je 12 a viac hodin ....pri V 8-12hod. pokial sa nic nemenilo....my mame odkazanost V a moze byt uvazok max.4hod...12hod opatera+8hod noc=spanok cize spolu 20hod a zostavaju tie 4hod, kde mesacne nemoze prekrocit prijem 2nasobok ZM 2x218.06e inak narok nie je.

vikusjk
31. mar 2022

@deti95060810 ja viem, to nie je moje osobne tvrdenie, ze je ta vyska dochodku vysoka. Ale je vysoka pre socialku, ci urad prace, ci kto vyplaca ten opatrovatelsky, lebo na zaklade toho bratovi kratili opatrovatelsky prispevok a nedostava plnu vysku

lucia198811
31. mar 2022

@katkatonkova tie pridavky na 2 deti to aj ratate? Ved to je smiesnych 45e cca?

mogaa
31. mar 2022

vek nie je jediná podmienka na to že niekto potrebuje opatrovateľku, prihliada sa hlavne na zdr.stav a podľa toho sa dáva na koľko hodín sa schvaluje starostlivosť.....ak babka napr.sama chodí a nemá psych,diagnózy, tak jej 24 hodinovú starostlivosť neschvália.....a od počtu hodín sa ráta aj výška príspevku.....iný príspevoj je na niekoho kto potrebuje 24hodinovú starostlivosť a iný na niekoho kto potrebuje len 8hodinovú starostlivosť(napr.len nákupy, doprovod k lekárovi a podobne

katkatonkova
31. mar 2022

@lucia198811 áno....aj to je príjem....aj keď malý..čiže dokopy mam cca 900€ aj s opatrovateľským....

andrejka1974
31. mar 2022

@vierka82 poznám aj túto variantu mám syna dmo síce chodiaci ale pravá ruka úplne nefunkčná a noha slabá žiadala som na neho už síce dávno opatrovateľský a zamietli mi že je dosť samostatny a to sa nevedel sám umyť,obliecť ,šnúrky viazať nevie doteraz sám sa najest pokiaľ mu to nikto nepokrajal ale podľa nich netreba mu pomahat