Odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne

vera00
7. sep 2021

Dobry den. Pocas rodicovskej dovolenke som zacala pracovat. Znova som otehotnela ale musela som nastupit na PN. Ked mi gynekologicka ukoncila PN som bola uz 9 mesiaci ale ukoncenie bolo skoro tyzden
spatna. Lenze zase som nastupila na PN po 12 dnoch od ukoncenia prvej PN. Otazka znie ci musim zaplatit odvody do soc. a zdrav. poistovni za tych 12 dni aj ked som poberatelka rodicovskeho prispevku? Na matersku som nemala narok. Dakujem

alenah31
7. sep 2021

@vera00 vrátila si sa do práce - šla si na prvú PN - ukončená prvá PN a 12 dní máš fugu - teraz si na druhej PN? A stále si v podstate v PP a poberáš RP? Pretože ty síce poberáš RP, ale si vedená ako aktívny zamestnanec - nie si na RD - čiže odvody za teba neplatí štát, ale zamestnávateľ. Keďže si do práce nechodila a nemáš to ospravedlnené máš tam absenciu resp. neplatené voľno - áno treba si doplatiť poistenie ako samoplatca - povinné je len ZP, odvody do SP povinné nie sú, ale aby ti to neovplyvnilo neskôr nárok na materské, lebo tie dni sa ti do NP nezapočítajú. Alebo to zle chápem?