Odstránenie koncovky ová z prezviska

tinka8873
1. apr 2014

Ahojte... Ako ma vyzerat ta ziadost o odtranenie tej koncovky. Proste ne som so Slovenska ale moje babatko narodilo sa tu, a teraz sa volam inac ako moja dcerka 😲 V mojej krajine to plati ako uplne ine prezvisko a mam problemy s dokladami kvoli tomu :( Len nigde som si ne nasla, ze ako ma byt ta ziadost presne napisana. Prosim o pomoc a dakujem.

sunshine85
1. apr 2014

@tinka8873 treba ist na matriku, tam kde ti vydali rodny list, tak ti poradia. a ten rodny list si zober hned so sebou.

mirka135
1. apr 2014

Myslim ze na matrike by ti to vedeli vybavit.skus tam zaist a spytat sa

dejka77
1. apr 2014

Ja som napisala ziadost v zmysle, ze chceme priezvisko pre dceru bez koncovky -ova. Normalne som tam dala svoje udaje a udaje matriky (nazov, adresa), a pod to tu ziadost. Mozes argumentovat tym, ze si cudzinka, aj ked to asi nie je nutne kedze na to mas pravo tak ci tak. A mali by sa pod ziadost podpisat obaja rodicia.

moniqq
6. máj 2014

@dejka77 Prosim, kedy si toto vybavovala? My zijeme v zahranici ale ja aj dcerka sme -ova, chcela by som koncovku odstranit u nas oboch. Ja som sa na to pytala aj po sobasi v r. 2006 ale pani mi vravela ze mozem, len musim si napisat inu narodnost. a kedze vtedy som netusila aku (obaja sme slovaci), tak som to nechala tak. terazm ito vadi a lutujem ze som si nenapisala hociaku inu narodnost.

dejka77
6. máj 2014

@moniqq Meno som si zmenila hned po sobasi (2010). Prv nam vydali sob.list kde som mala koncovku ova, potom sme poziadali o zmenu tam kde ho vydavaju (asi obecny urad). Tiez nam hovorili tie hluposti o zmene narodnosti, ale aj ze sa to da proste urobit len ako zmena mena.
Normalne si daj poziadat o zmenu priezviska, ziadnu narodnost si nemen. Ziadost o zmenu dcerinho priezviska sme dali ked sa vybavoval rod.list (2011). Napisali sme ziadost a podpisali sa. Myslim, ze by to malo byt aj overene notarom. To si mozes zistit na matrike. Je dost mozne, ze kazda ma ine pravidla.
Teraz to uz naozaj nie je problem vybavit.

tinka8873
autor
14. máj 2014

No tak iba pre info, keby dakto potreboval. Je to naozaj jednoduché 🙂 Ides s krstným listom detata. My sme mali, ale ani to ne treba, lebo maju svoje a Ti daju 🙂 Musi byt pritomny a i ocko 🙂 Platili sme 5e. Trvalo to mozno 5 min ...

majajamba
1. sep 2023

@tinka8873 a na aky urad alebo matriku si kvoli tomu musela? Ja som sa svojej koncovky zbavila ale cakam teraz dievcatko a ona by zas mala mat tu koncovku a to by som chcela zmenit.