Odsťahovanie sa do Nemecka s dieťatkom

katarina3344
22. mar 2017

dobrý den mamičky potrebovala by som poradiť, manžel si našiel pracu v nemecku my za nim pojdeme o chvilu len mame ešte očkovanie a poslednu poradnu, chcela by som radu od takej mamičky ktora tiež vycestovala do nemecka, ako mame postupovať a kde sa všade odhlasiť a samozrejme kde v nemecku sa prihlasiť, na akom urade aby mala bola poistena tam a tak celkovo aby sme mali všetko vybavene, dakujem za každu radu info

tyelde
22. mar 2017

Skús vyplniť v profike bydlisko na nemecko, pridá ťa to do skupiny

bienennest
22. mar 2017

@katarina3344 Ahoj, pokial ma tvoj manzel v Nemecku zamestnanie tak je tam aj nahlaseny do poistovne. Musi poziadat aby ste boli poisteny pod jeho poistkou (ked si najdes neskor sama robotu budete moct rozhodnut, ci dieta ostane poistene pod otcom alebo pod tebou). Na to staci zajst do jeho poistovne a tam vas nahlasit. Za par dni dostanete vlastne karty poistenia.

Takisto sa treba nahlasit na miestnom urade - Gemeinde. Vacsinou tam existuje oddelenie, ktore sa vola Bürgerbüro, kde sa nahlasuje aj prechodne bydlisko. Pokial nebudes mat nemecke obcianstvo, budes si musiet ponechat trvale bydlisko na Slovensku, inak stratis narok na slovenske statne obcianstvo. Ak neskor obcianstvo zmenis, tak mozes potom trvale bydlisko na Slovensku odhlasit. Tam sa mozes aj infomovat o inych formalitach, kde by si sa mala este zahlasit. Ak budes zamestnana, vela tych formalit za teba vybavi zamestnavatel (napriklad Sozialversicherungsnummerantrag, atd.).

bienennest
22. mar 2017

@katarina3344 PS: ak by si chcela dat dietatko do skolky (pod 3 roky su specialne skupiny takzvane U3- to je namiesto jasliciek), tak prihlasky sa podavaju do januara na novy skolsky rok, ktory zacina vzdy v auguste. To znamena, ze najskor by ti dietatko mohlo zacat chodit do skolky od Augusta 2018. O tom sa ale mozes informovat ked uz budes prestahovana a trosku zorientovana vo vybere skolok v tvojom okoli.

bienennest
22. mar 2017

pozri si tiez informacie na stranke ministerstva zahranicnych veci - https://www.mzv.sk/cestovanie_a_konzularne_info...

katarina3344
autor
22. mar 2017

dakujem velmi velmi velmi pekne moc ste mi pomohla, ste zlata, ak by som ešte mohla, neviem aka je legislativa v nemecku ale jedna sa mi o to že mame len jedno izbovy byt, samozrejme mala bude mať svoju izbišku my budeme spavať v takej kuchyni spolu s obyvačkou, len či to nieje proti nejakym socialnym normam v nemecku, viete stava sa že dieťatko aj zoberu rodičom ked nesplnaju určite veci. dakujem ešte raz

yanni
22. mar 2017

@bienennest ukase sorry, ale to co za hlupost s tym obcianstvom si napisala? Slovenske obcianstvo NESTRATI odhlasenim sa z trvaleho pobytu na SK. Po spravnosti, ked bude dlhodobo zit v zahranici, mala by sa odhasit z tr. pobytu na SK a prihasit sa na tr. pobyt v krajine, v ktorej zije. Aaaaaale, kedze Nemecko "nepozna" pojem trvaly a prechodny pobyt ale Haptwohnung a Nebenwohnung, vela Slovakov sa prihlasi v DE na Hauptwohnung a na SK si ponecha trvaly pobyt, co je ale vlastne to iste. Ale nik to nekontroluje.

Co sa tyka slovenskeho obcianstva, pokym ona sama nepoziada o cudzie obcianstvo, popripade sk obcianstvo nestrati nejak inak (co neviem akym sposobom by bolo), stale je obcanom Slovenskej Republiky.
Po odhlaseni z tr. pobytu na SK musis sice vratit OP ale slovensky pas jej ostava. Kedze nie je obcanom ineho statu, nemoze mat ani iny ako slovensky pas. Slovensky pas je tym padom pre nu preukaz totoznosti a aj dokaz statnej prislusnosti SR.

yanni
22. mar 2017

@katarina3344 v Nemcku nie sme v anglicku. Tu len tak deti rodicom, ktori sa vzorne staraju neberu. To mas odkial. Sice je zauzivane, za traja ludia by uz mali mat trojizbovy, alebo minimalne dvojizbovy, ale ked vam ten byt majitel prenajal pre tri osoby, tak koho ma co zaujimat ako byvate?
Skor je problem, ze Vermieter takyto maly byt pre rodinu z dietatom ani neda.

yanni
22. mar 2017

@bienennesta to s tymi jaslami tiez nie je tak celkom pravda. Zalezi od Bundeslandu a ako koncia letne prazdniny.
My sme v Bavorsku a u nas pre jasle pojem U3 neexistuje.
Tiez je u nas jaslickarsky a skolkarsky rok vzdy od septembra a Meldefrist (aj pre privatne) konci zväcsa koncom marca).
Aaaaale prihlasku moze podat aj pocas roka a daju ju na Warteliste.Ak sa uvolni miesto, tak jej miesto mozu ponuknut aj pocas roka.

katarina3344
autor
22. mar 2017

@tyelde
dakujem 🙂

katarina3344
autor
22. mar 2017

@yanni to s tym byvanim, manžel je už tam a zohnal pre nas len hentaky byt možno do buducna sa niečo najde, jasne že hovoril že tam prideme aj ja s malou, tak až to nieje problem tak fajn, dakujem

bienennest
22. mar 2017

@yanni O podmienke zachovania slovenskeho obcianstva v suvislosti s trvalym bydliskom na slovensku ma informovali na pasovom oddeleni na policajnom prezidiu v bratislave..predpokladala som, ze vedia ake podmienky sa so zachovanim obcianstva viazu 😉. Ako si napisala v nemecku to nehra rolu..

yanni
23. mar 2017

@bienennest sorry, ale to to ti povedal? Je jedno, kde ako obcan SR zijes a kde mas trvaly pobyt. POkym nenadobudnes na VLASTNU ziadost cudzie obcianstvo, slovenske obcianstvo nestracas. SR uznava dvojite obcianstvo len pod urcitymi podmienkami (napr. jeden rodic SK, jeden cudzinec, dieta ma povodom automaticky dve)-
Trvaly pobyt nema s nadobudnutym ci stratou SK obcianstva nic spolocne.

A nema to nic s nemeckom a ani inu krajinou. Neviem ktora tetus na tom pasovom ti to povedala. Ale riadnu hlupost ti povedala.
To, ze sa ty odhlasis z trvaleho pobytu na SK a prihlasis k trvalemu pobytu napr. v USA, neznamena, ze stracas SK obcianstv a stracas SK pas. To by si musela byt potom bez statneho obcianstva, kedze USA (ale aj ine krajiny) ti len tak prihlasenim pobytu v ich krajine obcianstv nedaju.
Radsej si tuto mylnu informaciu este prestutuj.

To by museli byt tisice Slovakov s LEN SK obcianstvo, co nemaju trvaly a ani prechodny pobyt na SK uz davno zbaveni SK obcianstva. Vratane mna mojej vlastnej rodiny.
A to som len pred ca. 3/4 roko vybavovala najmladsiemu dietatu SK pas a este NIKDY nezilo a nemalo nahlaseny pobyt na SK. Podobne ako zvysok rodiny (vratane mna) nema pobyt na SK. Lebo tam nezijeme, deti NIKDY nezili a ani zit nebudeme.

erickatt
23. mar 2017
yanni
23. mar 2017

@katarina3344 zijem v DE takmer 2 desatrocia. Pridaj sa do skupiny Nemecko, tamnas je vela, su tam aj Hashtagy, co nenajdes, to sa opytas.

luta13
23. mar 2017

@erickatt Dakujem za spomenutie, ale vsetko potrebne tu bolo uz napisane...😉...Prajem Ti krasny dnik Ericka 🌞🌷😘

luta13
23. mar 2017

@katarina3344 Ahoj, ako pisu baby, pridaj sa do skupinky Nemecko a cokolvek budes potrebovat, dozvies sa od zienok, ktore tu dlho ziju a maju skusenosti s cimkolvek...Ja som tu od Jula 2014, prisla som so synom, ked mal 6 rokov a mal ist do prveho rocnika ZS, no kedze nevedel vobec nemecky, tak sme ho dali este do skolky na rok...Bolo to narychlo vybavene, takze v Oktobri 2014 uz chodil do skolky - do roka vedel krasne nemecky - teraz je "druhak" na ZS a vie lepsie nemecky ako ja, kedze ja som cele dni doma s mladsim syncekom...Zdravotne poistenie mame obaja pisane na manzela, teraz uz aj druhy syncek je na muzovej poistke pripisany...Potom viem, ze sme sa zahlasovali na Gemeinde - na radnici priamo u nas v dedine, tam mame pisane, ze tu zijeme a na akej adrese...Co sa tyka OP, tak zatial mame SK, ale na Generalnom konzulate nam hovorili, ze si mame vybavit SK pas, ktory nam bude platit mieste OP a tie mame odovzdat na SK na pasovom...No zatial sme ich neodovzdali a asi ani tak skoro neodovzdame - uvidime...No pasy mame uz vybavene od minuleho leta...Bydlisko nesuvisi s obcianstvom...Ty mozes o nemecke obcianstvo poziadat az ked si tu odrobis myslim 8 rokov na zmluvu vcelku, inak nie...Aspon take mam ja informacie...Ja som si inak nestudovala cokolvek o tomto byvani tu v DE, vsetko vybavuje mm...Ja len podpisem, ak daco treba...Jedine, co si riesim sama, je mojich a synovych doktorov, ak sme chori, ci treba ockovat, ci prist na poradnu 😉...Keby zalezalo len odo mna, nikdy sa sem asi neprestahujem, pretoze cela moja rodina je na SK a my sme na uplnom zapade DE v tramtarii...Aj ked nasa dedinka je nadherna a okolie tiez, same lesy, vodopady, pleso a priroda, po com som cely zivot tuzila...Teraz som tu a stazujem sa - som hrozna, ale ked rodina neskutocne chyba 😢😔...Lenze mm tu dostal zmluvu, ma fajn pracu, syn uz druhy rok skolu a kamaratov a my sa naspät na SK uz nikdy nechystame...Uz len z dovodu, ze deti tu caka lepsia buducnost - hlavne financne istoty a moc budovat si zivot od ukoncenia strednej skoly atd...Takze takto sme sa nakoniec rozhodli obaja s mm...Byvame v 3i.-najomnom byte v bytovke a za 2 mesiace sa stahujeme do 4i.-najomneho bytu v rodinnom dome...Dufam, ze sa Ti zivot v DE bude pacit a ze tu budete spokojna cela rodinka 😉❤...Kludne mi napis do IP mesto, ci oblast, kam sa stahujete, rada odpisem 🙂

yanni
23. mar 2017

@luta13 Este opravim, nie 8 rokov robis, ale 8 rokov legalneho pobytu v DE (cize riadne prihlasena na pobyt) und samozrejme pls dalsich xy podmienok (napr jazykovy test atd.). Robit nemusis ale musis sa vediet o seba postarat bez toho, aby si poberala socialku atd.
Ale to doycnej osobe este vela rokov nebude treba vediet.

luta13
23. mar 2017

@yanni Dakujem za opravu informacii, nevedela som, ze aj jazykove skusky su atd...No mna to nazaujima, ja netuzim po DE obcianstve vobec, ja som rodena Slovenka a tak to aj zostane asi naveky...Mm chce mat toto DE obcianstvo, ale ja nie, mne to netreba k nicomu 😀...Prajem Ti krasny slnecny dnik - konecne je tu u nas slniecko 🌞...Vcera bolo zamracene a umrholene pocasko o nicom 🌧...🙂

yanni
23. mar 2017

@luta13 nie je to davno. Par rokov dozadu tie testy zaviedli. Aj test zo vseobecnych vedomosti o Nemecku. Viem to, lebo kamoska, Slovenka, sa dala einbürgern a ona uz musela robit tie testy.
Ono to s tym DE obcianstvom aj tak nie je take jednoduche. Aspon co som citala, bola novelizacia na SK a ak sa to nezmenilo, ked ziskas DE obcianstvo na ziadost, automaticky stracas slovenske grrrr
Ja to uz velmi nesledujem, obcas precitam nieco, ked mi to padne do oka. My sme povodom vsetci (okrem muza, tanje LEN Nemec😂 ) "dvojstatni".

Prajem tiez pekny den. U nas je pustna burka grrrr (momentalne zijeme v Saudskej Arabii).
Si ten prach ani predstavit nevies. Len s handrou v ruke chodim. Hroza.

luta13
23. mar 2017

@yanni no ten prach teda nezavidim 😨...Ty mas muza Araba a byvate teraz v jeho krajine, ci zle som pochopila?

yanni
23. mar 2017

@luta13 no je to fuuuuj. A nas mudry sused, ten piesok zameta😨 Nie ze by to "vysprchoval" zahradnou hadicou. Grrr

Nie, ja mam muza cistokrvneho Nemca. Muza sem vyslala firma a ked sa narodila copana (bude mat uz dva roky), nasledovali sme ho.

luta13
23. mar 2017

@yanni Tak super, ze takto spoznavas tuto krajinu, je tam aj co obdivovat, ci len piesok utieras?...Kedy konci muzovi tam praca, ci este dlho tam budete?...Potom sa vraciate spät do DE, ze?

yanni
23. mar 2017

@luta13 no vela toho tu nieje. Sama pust. No aby som im "nekrivdila", vela nakupnych centier😂 To je raj pre mamicky. Mozu sa vyblaznit v nakupovani detskeho oblecenia. hihi
Ale nie, vazne. Na jednej strane, zivot tu je hlavne pre deti a hlavne pre tie malicke, bajecny. Viac menej dobre pocasie, teplo, netreba bojovat s pancuskami, vetrovkami, rukavicami a hlavne topankami. Vybehnu aj naboso hihi
Na truhej strane, viac menej nuda. Tu sa na verejnosti nic nedeje. Ziadne kina, divadla, nejake podujatia. Ak si my v nasom sukromi nezorganizujeme, tak nemame.

No projekt uz bezi dlho a este je nadlho. Vratime sa spät do DE, ked nas to tu prestane bavit.

sovica
23. mar 2017

Pridávam moje postrehy...
Ako už bolo spomenuté, ak je manžel poistený, tak zažiadate o poistenie pre vás a vaše dieťa pod jeho poistkou. Pošlú vám kartičky, ktoré môžete použiť aj u lekára na SK.
Trvalý pobyt si môžete nechať na SK a v DE sa zahlásite na pobyt na miestnom úrade (tam, tuším, potrebujete povolenie od prenajímateľa, čiže doniesť zmluvu o prenájme). Čudujem sa, že ste našli jednoizbový byt pre 3 osoby, lebo Nemci veľmi nechcú prenajímať takéto malé byty rodine s dieťaťom. Ale ak prenajali, tak je to v poriadku. Nepočula som ešte o prípade, že by v DE zobrali dieťa rodičom, ktorí sa oň vzorne starali, len za to, že bývali v malom byte. Aj keď myslím, že vám tam bude veľmi tesno.
Jasle - Krippe (aspoň u nás) dostanete, len ak preukážete, že pracujete, alebo študujete. Škôlka je od 3 rokov. Treba podať prihlášku skôr, aby vám dieťa vzali v termíne, aký potrebujete. U nás berú podľa toho, kedy dieťa dovŕši 3 roky (nie je to ohraničené, že len od septembra). To len v prípade, že škôlka je úplne plná, ale u nás som mala na výber 4 škôlky a to sme pomerne malé mesto.
Treba si nájsť aj pediatra. Neviem, aké máte veľké dieťatko, ale tu sa chodí na pravidelné kontroly a očkovanie (ak budete chcieť, tak vám približné termíny napíšem do IP), kým dieťa nenastúpi do školy. Taktiež musíte pri nástupe do škôlky a do školy nahlasovať, aké očkovanie dieťa absolvovalo (v DE dostane tzv. Impfpass - tam lekár zapíše každé očkovanie). Takže možno bude dobré, ak si z SK donesiete potvrdenie, ktoré očkovania ste absolvovali.
Čo sa týka toho občianstva, tak v DE ho dostanete, len ak tu máte odpracovaný určitý počet rokov, keď tu bývate určitý počet rokov a spravíte jazykové testy aj zo všeobecných vedomostí o Nemecku (ako písala yanni).
Ak by ste ešte niečo potrebovali vedieť, kľude napíšte do IP (ak budem vedieť, rada odpoviem).

luta13
23. mar 2017

@yanni tak aspon ze pre deti sa da nakupit, aj ked je tam nuda...No zdravy zivot inak povedane...Naboso po piesku atd...No uzivaj este, aj ked Ta to tam mozno casto nebavi, verim, ze budes na tieto mesiace, ci roky spominat s odstupom casu s usmevom..Je to taka ina skusenost, zit inej kulture...Verim, ze ludia su tam dobrosrdecni a jednoduchi 😉

luta13
23. mar 2017

@sovica super napisane taktiez...No ockovacia kniha sa vola impfbuch 😉...Co sa tyka ockovania z Sk, ja som dodatocne vo svojom vlastnom zaujme kontaktovala pediatricku na SK a ona mi nadiktovala ake ockovania ma moj prvy syn uz za sebou, bolo to potom lahsie tu dobehnut, co mu chybalo atd...Ockovania su tu nepovinne, no druhemu synovi davam z principu vsetky ockovania, ktore dostal aj moj prvy syn...Tot vsio 😉...Pekny den Ti prajem 😀

sovica
23. mar 2017

@luta13 Áno, máte pravdu, na tej knižočke je napísané Impfbuch, ale stretla som sa v hovorovej reči, že to volajú skôr Impfpass 🙂. A ako píšete, očkovanie nie je povinné, ale pri nástupe do škôlky a do školy je potom problém, keď to deti nemajú. Dcéra nemala len jedno očkovanie (proti kliešťom) a keď sme boli na testoch do prvého ročníka, tak dotyčná pani s tým mala veľký problém. Syna mužovho kolegu zase nechceli vziať do škôlky, lebo nemal žiadne očkovanie (dokonca pediater, ku ktorému chodili, ich vylúčil zo svojej ambulancie, že nech si nájdu iného pediatra - takého, ktorý bude súhlasiť s úplným neočkovaním).
To je ale téma, ktorú nechcem rozoberať, lebo sú to len zbytočné hádky medzi mamičkami, ktoré očkujú a ktoré sú úplne proti (a na to slúži úplne iná diskusia).

yanni
23. mar 2017

To bububu s tym ockovanim a skolko/skolou, to je taka hlupost.
V DE NIE JE ockovanie povinne, kazdy si moze rozhodnut ako chce (aj ked, väcsina zdravych deti je ockovana aspon tymi zakladnymi vakcinami). Kazdy NORMALNY pediater vysvetli, upozorni atd. ale NEMOZE rodica donutit ockovat a tiez NEMOZE dieta vyradit z ambulancie koli neockovaniu (tu islo asi aj ine dovody),

Tak isto skolky. Zalezi, co maju dane jasle/skolka/Träger v podmienkach. Niektore zariadenia sice maju vo formulari kolonku ockovania (ale to maju aj mozne choroby, postihnutia, alergie atd.), ale na zaklade ocko-neocko nesmu rozhodnut. Ak daju dovod neprijatie neocko, je to diskriminacia a rodicoa sa mozu na toto odvolat.
Ja som mala prihlasku v 10 jasliach/skolkach naraz (pre istotu). Ani jedna nemala podmienku ockovanie a tiez som nikde nemusela udavat ci su deti ockovane a ci nie.
Tiez nechceli predlozit ANI jedna Impfpass a ani sa nas pri osobnych rozhovoroch na ockovania nepytali (a to boli zariadenia rozneho typu: BRK; caritas, Gemeinde, Kirche, a aj sukromne a dokonca aj jedna Behördenkindergarten).

V ZS uz vobec nevyzaduju ockovania (ani v sukromnej som sa nestretla). Spadova ZS ti MUSI dieta, kedze podla bydliska do nej patri, prijat. Co ocko, ci neocko, povinna skolska dochadzka plati pre vsetkych a skoly ocko neskumaju.

Jedine co viem, kamoskyna dcera bola vo Waldkindergarten a tam vyzadovali LEN ocko proti kliestom . A aj to len preto, lebo zijeme v oblasti, ktora je kriticka, a ze boli stale v lese a za kazdeho pocasia sa pohybovali len po lesoch, lukach atd. Jednoducho v prirode.

My sice ockujeme, ale nie hlava nehlava a len tie zakladne. Nie vsetko, co je na trhu je potrebne a ma aj vyznam a ucinnost. Treba sa o tom porozpravat s pediatrom, dobry a hlavne rozhladeny a ustretovy lekar, vie co a ako. A tiez treba trosku prestudovat STIKO.

katarina3344
autor
23. mar 2017

dakujem vam žienky za rady a info, som vam velmi vdačna 🙂 všetko si to napišem a hadam to rychlo všetko vybavime 🙂ešte raz dakujem

katarina3344
autor
23. mar 2017

@luta13 dakujem ti velmi pekne, dufam že sa aj nam bude pačiť, aj ked to mam podobne ako ty, že moc sa mi tam nechce ale tiež ako tvoj manžel aj moj si tam našiel dobru robotu a cela moja rodina je tu na sk, budem len s malou cele dni, nikoho tam nepoznam, no začiatky su vždy ťažke, určite napišem, nech sa aj vam dari a prajem vam aby ste boli s celou rodinou čo najčastejšie