Odhlásenie z trvalého pobytu

elalala
29. okt 2022

Ahojte potrebujem poradiť. Pred 4 mesiacmi sme kúpili dom, zbehol nám aj kataster a všetko okolo. Dnes som zistila, že predávajúci majú stále u nás nahlásený trvalý pobyt. Ako sa dá postupovať? Jasne sme im minule povedali, že si to neželáme, že keď sa odsťahujú, majú si pobyt zmeniť, pýtali sa nás, či si ho tu môžu nechať. Povedali sme jasné nie. Kúpili si byt aj chatu a trvalý pobyt si nechali u nás. Viem s tým niečo ako vlastník nehnuteľnosti spraviť?

petamich
29. okt 2022

jasne 🙂 s listom vlastnictva na mestsky/obecny urad a odhlasite ich z trvaleho pobytu

elalala
autor
29. okt 2022

@petamich ešte sa to dá? Mne známy tvrdil, že to už takto nejde.

lienka.7
29. okt 2022

@elalala samozrejme ze ano.
Ty si vlastnik, ty rozhodujes. Ako ti pise
@petamich treba ísť na obecny urad a zrusit im TP.

maranco
29. okt 2022

Podanie návrhu na zrušenie trvalého pobytu
https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-situacie/zi...

mondolina
29. okt 2022

@elalala
a ako to asi ide?
ty si vlastník, ty rozhoduješ.

basska_b
29. okt 2022

Ano, nam sa stalo to iste, KLAMALI NAM, ze su odhlaseni, chodili tam obsielky zo sudu, tak nas to nastvalo a muz siel na miestny urad na ohlasovnu pobytu a im to zrusil. Vtedy bolo potrebne mat z katastra vystaveny list vlastnictva pouzitelny na pravne ukony. Teraz to uz netreba tusim. Pani na ohlasovni pobytu si kukne kataster.

elalala
autor
29. okt 2022

Ďakujem, keby som si to overila, mohla som ísť hneď na úrad. Ďakujem za radu, pôjdeme tam hneď v pondelok.

andrejka1974
29. okt 2022

Ako ste na to prišli ,však keď ste sa stali majiteľmi oni už nie sú tak by tam automaticky nemali mať trvalý pobyt ,my sme kúpili rodinný dom a sme len ohlásení že sme majitelia trvali pobyt tam nemame
a nikoho sme neodhlasovali

elalala
autor
29. okt 2022

@andrejka1974 vďaka voľbám. Ich meno bolo hneď pod mojim. My ako sme sa nasťahovali, dali sme si trvalý pobyt tu, lebo tu bývame. Ale ak raz predám nehnuteľnosť a odsťahujem sa, tak snáď si dám trvalý pobyt niekde inde. Veď to sú cudzí ludia, ktorí ten dom kúpili.
Trvalý pobyt si musia zmeniť, nejde to automaticky. Musia prísť na obecný úrad v mieste bydliska a prihlásiť sa, tým pádom sa odhlasia z predchádzajúcej adresy. A to oni neurobili.

andrejka1974
29. okt 2022

@elalala jaj tak to som ja išla na obecný úrad a som tam nahlásená

mondolina
29. okt 2022

@elalala
vďaka voľbám?
veď tam použivajú ten biely zakrývač s okienkom, kde je len tvoje meno keď podpisuješ. a iné mená nevidíš.
zaujímavé.
keď ich ty odhlásiš z trvalého pobytu a oni sa inde nenahlásia, majú trvalý pobyt len obec.

elalala
autor
29. okt 2022

@mondolina keď prídeš do miestnosti, podpisuješ sa na takom hárku, kde je zoznam voličov. Len, že si bola prítomná. A tam bolo ich meno. Hneď pod mojim, keď som sa podpisovala, preto som to videla.

elalala
autor
29. okt 2022

@mondolina aha prepáč, už chápem, ako si to myslela. No mne dali celú stranu, nič nezakrývali🤷‍♀️

mondolina
29. okt 2022

@elalala
ja som bola voliť, viem ako to vyzerá
preto nechápem ako si mohla vidieť iné mená. u nás boli totiž zakryté.

petamich
29. okt 2022

@elalala GDPR v praxi 🙂 aj ja som videla mena podo mnou/nado mnou, kym si to tam nachystali a trafil sa okienkom 😂 snad kym moje dieta pojde 1x volit, tak uz bude iny sposob

ale teda ano, staci len zajst na urad a oni budu mat trvaly pobyt len vymyslim si mesto Trnava (v dokladoch samozrejme az ked si to pojdu zmenit ale to ti moze byt jedno)

mondolina
29. okt 2022

@elalala
choď ich odhlásiť, budeš mať pokoj.
a ešte rozmýšľam, že ako často na matrike akualizujú zoznam, aj v tom môže byť háčik.

elalala
autor
29. okt 2022

@mondolina no evidentne sa to tak nerobí všade. Predtým keď som bývala u rodičov, tam to áno zakrývali, len seba som videla. Teraz mi dala pani normálne celú stranu do ruky, nič nezakryla

basska_b
29. okt 2022

@mondolina niekde su zakryte, niekde na to az tak nedbaju. Ja som tiez videla mena susedovcov, mala som to sice hore nohami, ale videla som, kolko ich tam je na trvalom pobyte

basska_b
29. okt 2022

@elalala My sme si to tiez vdaka volbam kukli. Na volbach sme videli, ze tam este su napisani. Boli o nejaky cas prezidentske volby a sme videli, ze uz tam ich mena nie su, lebo sme ho zrusili. Onj to prekryju dakedy, ale ked hlada meno, hore nohami to ma a je to vidiet... ak vies, co chces pozerat

lienka.7
29. okt 2022

@basska_b pozor, ty si videla len tych s TP, ktorí majú nad 18 a pravo voliť. Deti tam nie sú uvedené.
Zoznamy sa zvycajme tlačili v piatok na obed (aspon tak byvalo zvykom), pokial niekto dovrsi 18 rokov práve dnes, komisia ho dopíšem do zoznamu rukou.
@mondolina mm mamina bola v zozname ešte 3 roky po jej smrti... cize asi taka aktualizacia

sasa1310
29. okt 2022

@elalala ja si myslím, že ťa predbehnú. Evidentne čakali na voľby, aby vedeli kam majú ísť voliť a hneď po voľbách tipujem, že pôjdu robiť nový OP a zároveň aj zmeniť trvalý pobyt. Nič výnimočné. Aj my sme čakali do volieb, aby sme si zmenili trvalý pobyt a zároveň aj OP

zuzanaete
29. okt 2022

@sasa1310 Volebne miestnosti nie su tajomstvom. Takze cakat na volby, aby som vedela kam volit je divna vyhovorka. Skor je nevyhoda, ze clovek musi zvycajne dochadzat.

zuzanaete
29. okt 2022

Aj my sme mali, ze povodna majitelka bytu si neodhlasila trvaly pobyt v dohodnutom termine. Tak som jej poslala email, ze ma este tyzden na odhlasenie, inac jej ho my zrusime. Zrusila si ho sama. Ale ako uz bolo spomenute, ako vlastnici mozete kedykolvek zrusit trvaly pobyt. V tom prestavaju mat platne doklady a su vedeni na miestnom urade spolu a bezdomovcami.

veronika3110
30. okt 2022

@elalala my sme tiež kúpili dom minuly rok a po dedení tu bolo 9 majiteľov, pričom 4 ľudia tu mali nahlásené pobyty… my sme ešte rok dom prerabali a stále mali pobyty nahlásené, nijako to neriešili… ale potom, ked sme si šli pobyt nahlásiť my, tak ja som všetkých zrušila a nedávala som ani vedieť… veď vedia, že dom je predaný… a nebudem im určite písať listy do rakúska ani Nemecka 😁 a žiadnu žiadosť som nepotrebovala, už to fungovalo elektronicky..
a inak.. ked vám chodia listy na ich mena (aj nám chodili) tak to zrušenie pobytu nevyrieši… lebo na ten daný úrad to oni asi nenahlásili, ked sa nezaujímali, resp. už možno ani nevedeli, že im tam niečo chodi..
nám tak chodili šeky za vodu napr a aj hocijaké iné doporučene zásielky… tak to som vždy ja musela ísť na postu a povedat, že nech to nenosia, lebo už tam nikto taký nebýva… alebo priamo napr. na vodárne som písala.. trvalo to asi dva mesiace, ale našťastie už nič neprišlo 😁

sasa1310
30. okt 2022

@zuzanaete stačí, že vybavíš trvalý pobyt, ale OP nestihneš. Tak ani neodvolíš. Len pred 4 mesiacmi dom predali. Neznamená, že kataster bol tiež pred 4 či 3 mesiacmi. To, že im nabehol kataster neznamená, že predajcom nenabehol ich nový LV tesne pred voľbami
Po 4 mesiacoch od predaja mi príde trošku scestné riešiť trvalý pobyt bývalých majiteľov. My sme mali nový LV až po polroku od predaja. Čiže reálne sme si nemali kde vymeniť trvalý pobytz