Odchod zo Slovenska - úrady

19. jún 2023

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, že v septembri by som sa mala sťahovať do čiech kvôli práci. Budem mať riadnu zmluvu a ubytovanie zabezpečené zamestnávateľom. Momentálne som na úrade práce po škole. Chcela by som sa opýtať, ako postupovať ohľadom zdravotneho/ sociálneho poistenia? Mám sa odhlásiť z všzp a nahlásiť napr. do českej vzp? Alebo sa nemám odhlasovať - v tom prípade budem vedená ako samoplatca? Lebo VšZP ponúka ten európsky preukaz, čiže či sa mám vôbec prehlasovať do českej vzp. Viem, že na úrad mám potom zaniesť papier na vyradenie z evidencie. A čo sociálne poistenie? To sa tiež prehlasuje? Prepáčte za blbé otázky, ale neviem veľmi v tomto chodiť. Ďakujem za odpovede

mogaa
19. jún 2023

Ak ide o českého zamestnávateľa tak na ZP v ČR ťa automaticky prihlasuje on. Na Slovensku sa odhlásiť zo ZP , voči SP nemáš žiadnu povinnosť keďže odvody do SP sú dobrovolné- teda ak na Slovensku nepracuješ(detto ťa prihlasuje zamestnávateľ) a nie si ani živnostník ani samoplatca....

espritka29
19. jún 2023

Jedna sa o ceskeho zamestnavatela alebo slovenskeho, ktory ta vysle do CR? To je rozdiel voci SP.

autor
19. jún 2023

@espritka29 českého (česká nemocnica) a s tým, že by som si trvalý pobyt nechala na SK a prechodný dala v ČR

espritka29
19. jún 2023

tak v tom pripade nemas ziadnu povinnost voci SP