OČR cez prázdniny

28. jún 2024

Dobrý deň chcela by som sa opýtať cele leto máme zatvorenu prevádzku a nemám dostatok dovolenky. Je možné prvé dva týždne ísť na očr s jedným dieťaťom a ďalšie dva s druhým ? Ďakujem

maciatkolulu
28. jún 2024

Pokiaľ sú chudata choré....skóre uzdravenie

anjelicek26
28. jún 2024

To vieš od dnes?

tanyan
28. jún 2024

https://socpoist.sk/news/osetrovne-cez-prazdnin...
Ošetrovné cez prázdniny počas uzatvorenia materských škôl: Rodičia majú nárok na dávku v prípade, ak je zariadenie uzatvorené rozhodnutím príslušných orgánov

alenah31
28. jún 2024

Ten isty rodic nie. Nárok na ošetrovné má poistenec v rozsahu najviac 14 kalendárnych dní (nárok na ošetrovné z toho istého dôvodu vzniká iba raz a jednému poistencovi). To znamená, že rodič si môže uplatniť nárok na ošetrovné na dieťa z vyššie uvedeného dôvodu uplatniť počas jedného uzatvorenia škôlky (počas prázdnin) iba raz. V prípade zamestnanca je okrem osobnej a celodennej starostlivosti podmienkou nároku na ošetrovné aj nedosahovanie príjmu, ktorý sa považuje za vymeriavací základ za obdobie trvania dôvodu na poskytovanie ošetrovného.
Cele znenie:
https://www.socpoist.sk/news/osetrovne-cez-praz...

dadka1997
28. jún 2024

A nemáš pri kom deti nechať ?

cookie29
28. jún 2024

Takze zamestnavatel zatvoril prevadzku a oznamil Vam to kedy? A ako to riesia ostatni zamestnanci?

@tanyan ja som pochopila, ze im zavreli pracu, nie skolku...

melanta
28. jún 2024

Z akého dôvodu zatvoril zamestnávateľ v lete prevádzku? Ak nemá pre zamestnancov prácu, ide o prekážky na strane zamestnávateľa, ostávate doma s náhradou mzdy. Samozrejme môže nariadiť čerpanie dovolenky, musí tak urobiť vopred, nie zo na deň. Zvyšok ste doma s náhradou mzdy.

tanyan
28. jún 2024

@cookie29 Ak im zamestnávateľ zatvoril prevádzku, tak je to prekážka na strane zamestnávateľa a mal by im dať náhradu mzdy...
Napriek tomu, ak sú deti v škôlke a tá je zatvorená, tak sa dá využiť tento typ očr - celodenná starostlivosť (škôlka a zamestnávateľ to musia potvrdiť).
Ale technicky vzaté je to využívanie (zneužívanie) systému zamestnávateľom.

cookie29
28. jún 2024

@tanyan veď práve preto nerozumiem otázke. Buď je prekážka na strane zamestnávateľa a v tom prípade nevidím dôvod na OČR alebo je zatvorená škôlka a tam nevidím dôvod prečo by sme my občania mali platiť… predpokladám že škôlka to neoznámila včera … čiže bolo dosť času nájsť riešenie …

lilinka88
28. jún 2024

@cookie29 pretože počas uzavretia škôlky na to nárok je

lienka.7
28. jún 2024

@autorka je zatvorená skolka alebo tvoja práca? Lebo fakt prepáč.. ale píšeš ako hotentot🤦‍♀️

lesanka845
28. jún 2024

Už by tieto hlúpe zákony navadzajúce na zneuzivanie mali porušiť.

najzienka
30. jún 2024

Chcem sa opýtať ,tú ocr pre zatvorenie škôl ,to bude platené normálne ocr a k tomu 150 eur ? Či ako to je ?

lilinka88
30. jún 2024

@najzienka prečo by k tomu málo byť 150€? 🙈 Je to dávka ako klasická očr pri chorobe, čiže 55% vymeriavacieho základu

petronela1985
30. jún 2024

Autorka asi myslí, že majú zavreté predškolské/školské zariadenie. Ja mám tiež možnosť dať dieťa iba k jednej babke, plus my rodičia, tak som prihlásila dcérku do troch táborov, čím som tri týždne vykryla. Nakoniec ani nebude treba, zostala som na rizikovom 😱 netreba hneď hľadať za všetkým zneužitie systému. @autorka skús si popozerať tábory

hlubinka123
19. aug 2024

@petronela1985 ha zneužívanie systému to teda nie je, prečo to nevyužit ked má na to nárok, v práci to využili u nás všetky mamičky...

maciatkolulu
19. aug 2024

@najzienka no a ešte 333 eur🙃😉