OČR alebo PN

23. feb 2023

Dobry den, prosim o radu:
Som po skonceni RD a momentalne cerpam staru dovolenku. Do prace mozem nastupit az v maji. Nemam dostatok dovolenky, tak mi bolo odporucane od zamestnavatela cerpat PN (mala by som diagnozu s kolenom) alebo cerpat OČR na deti.
Co je pre mna vyhodnejsie financne? Potrebujem vykryt 20 pracovnych dni.
Som samozivitelka, preto v dnesnej dobe obraciam kazde euro.
Dakujem

melanta
23. feb 2023

OČR je platená v plnej výške od prvého dňa a pri OČR nechodia kontroly.

autor
23. feb 2023

@melanta Dakujem, ja som z tejto situacie velmi nestastna. Bola som sa pred rokom pytat zamestnavatela, ako to mam s dovolenkou. Vsetko s usmevom OK. Ale teraz v januari mi povedal, ze dovolenka sa mi kratila a vyslo mi menej ako cakal. Ze musim vykryt 20 dni. Nerada robim taketo podfuky. Som v tom ale nevinne.

martul
23. feb 2023

A očr ti vypíše doktorka? Dá deťom,, nejaké diagnózy?" Zisti si a zariad sa podľa toho čo bude možné.

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
23. feb 2023

@martul Detom je stale nieco, sopliky, nachladnutia - striedaju sa. To by nemal byt problem. Ja si ich liecim doma. Ale v tomto pripade by som isla na OCR, lebo musim.

luliu
23. feb 2023

@melanta ale ocr nie je platená 20 dní

melanta
23. feb 2023

@luliu máš pravdu, to som si neuvedomila.

pinkgirl
23. feb 2023

OČR je platená len prvých 14dní, takže zvyšok dní budeš doma bez nároku na €, alebo si ich vykryješ inak.

autor
23. feb 2023

@pinkgirl Ja by som isla 10 dni na OCR s jednym dietatom. Potom cerpat par dni dovolenky. A potom na OCR 10dni s druhym dietatom. Toto musim urobit do maja. Mozem aj takto - prerusovane, aby som pokryla 20 pracovnych dni.

pinkgirl
23. feb 2023

môžeš, ale bude to len na ochote lekára...

loginexistuje
23. feb 2023

chodia vsetky deti do skolky ? je tam nejake este neprijate ? potom by si mohla pandemicku OCR a tu nemusis riesit s lekarom

autor
23. feb 2023

@loginexistuje Jedno je skolacka (4.rocnik) a druhe ide do skolky az od spominaneho maja.

alenah31
23. feb 2023

ak ti dá pediater očr - nie je problém. Len pozor na to, že tá školáčka počas očr vystavenej na ňu nesmie chodiť do školy.

autor
23. feb 2023

@alenah31 Jasne, chapem. Budem sa s nou ucit doma. Len ma velmi hneva a neviem to predychat, ze mi zamestnavatel vypocital zle dovolenku. Som uplne nesvoja a nie riesit taketo veci na ukor deti.

alenah31
23. feb 2023

ak ju máš vypočítanú zle treba ho oficiálne vyzvať k náprave - je povinný ti dovolenku správne prepočítať.

milanemila
23. feb 2023

Je to blba situacia :/ OCR na 1 diagnozu je ale max 14 dni a rataju sa do toho aj vikendy, tak aby ti to nejak vyslo a samozrejme je to aj na ochote pediatra.

silwii
23. feb 2023

vsetko to ale zalezi od lekara, ci ti tie diagnozy potvrdi a vypise ti tu ocr, ako takto nad tym spekulovat je take vies. fakt to zalezi len od doktorky

sasesoe
23. feb 2023

Ak zamestnavatel nema pre Teba pracu, tak Ti ma dat prekazku na strane zamestnavatela.

davidofff
23. feb 2023

Očr je platená len 10 dní ..teda niečo sa menilo tuším.tak si to zistite

davidofff
23. feb 2023

@milanemila aha tak už je očr 14 dní??nie 10 ako bolo?viem že sa menilo niečo .tak som si nebola ista

alenah31
23. feb 2023

@sasesoe to zrejme nie je autorkin dôvod - jej dieťa vezmú do škôlky až od mája - čiže potrebuje vykryť dieru medzi koncom RD a nástupom dieťaťa do škôlky. To nie je prekážka na strane zamestnávateľa. Medzitým jej umožnil (možno naradil) čerpanie nazbieranej dovolenky + ešte jej budú nejaké dni chýbať. Aspoň tak som to pochopila ja. Nepl. voľno pre ňu ako samoživiteľku riešenie nie je - nemôže ostať bez príjmu.

loginexistuje
23. feb 2023

ak je dieta prijate do MS od maja a tak mas aj datum prijatia az od maja mozes ist na pandemicku ocr tam nie si obmedzena ani poctom
dni

milanemila
23. feb 2023

@davidofff ano od 1.4.2021 je to 14 dni. Ja som tak dlho nikdy nebola, ale lekarka ma upozornila naposledy, ked som chcela 5 dni, ze ked sa mala nedolieci za ten cas, tak mi nemoze na tu istu diagnozu vypisat dalsiu OCR, kt by nasledovala hned po tej prvej.

dzina007
23. feb 2023

Ak mas zle vyratanu dovoelnku treba sa ozvat. Mne zle vyratali dovolenku a skoro som priala o 20 dni. Ale nenechala som to tak... ved to su megapeniaze.

maciatkolulu
23. feb 2023

A prečo nastupuje aj v máji do prace? To fakt nechať 4cku doma,kvoli OCR? Aj keď je zdravá. No neviem.

autor
23. feb 2023

@maciatkolulu Pred rokom som mala urcity pocet dovolenky vyratany, ze ju budem cerpat od konca RD do 1.maja - bolo jej dostatok. Zariadila som sa podla toho a zariadila skolku od maja 2023, lebo som si myslela, ze vycerpam staru dovolenku a vsetko OK. V januari 2023 nova situacia - mam nedostatok dovolenky, som v minuse 20 pracovnych dni a skolku mam zabezpecenu az od maja 2023, skor sa neda, kedze som to takto mala dohodnute uz cca rok. Problem je, ze nemam kde dat tu mladsiu dcerku, preto to musim takto kamuflovat. Na strane zamestnavatela ziadne ospravedlnenie, len ze mozem byt rada, ze mi tu staru dovolenku preplati a nenecha prepadnut. Ziadne: prepacte, zle som vam to pred rokom vyratal a narobil problemy.

autor
23. feb 2023

@maciatkolulu Mozem to urobit tak aj s tou mladsou ale s roznymi diagnozami. To je pre mna viac priatelne, kedze skola je na 1.mieste u nas. V komentaroch vyssie, len tak premyslam, ako to najlepsie spravit a radim sa s vami 🌻

autor
23. feb 2023

@dzina007 Ziadne ospravedlnenie, len ze mozem byt rada, ze mi preplatia staru dovolenku. Ziadne "sorry", ze mam teraz s tym opletacky a problemy.

alenah31
23. feb 2023

ale ak máš škôlku až od mája - čiže dieťa momentálne po RD nemáš nikde umiestnené - skutočne nechápem prečo si míňaš dovolenku a nejdeš na pandemickú OČR - to je tá čo si žiadosť podávať cez stránku SP. Ešte nevieš kedy sa ti dovolenka bude hodiť - napr. pokryť letné prázdniny. Viem, že dovolenka je lepšie platené - skús to ale doma zvážiť.

autor
23. feb 2023

@alenah31 Dakujem, vyborne si to pochopila 💚