OČR alebo iná alternatíva

janiss999
28. dec 2023

Zdravím Vás. Priateľka skončila na rizikovom tehotenstve v nemocnici. Mame ešte malého synka 2r. Priatelka bude pravdepodobne v nemocnici 5 tyzdnov a aj potom keď bude doma musí iba ležať. To znamená že sa musím o syna a domácnosť postarať já približne 3 mesiace. Čital som že na platenej očr je možne byt iba 9 dní. Co ale potom aké sú možnosti?

mogaa
28. dec 2023

@janiss999 dá sa starať len o chorého člena rodiny, takže veľa možností nie je....Bu´d lekárka vystaví OČR na dieťa s tým že nie je choré, ale určite tam nedá OČR na 3mesiace, platená je 14dní....bez choroby ju ani nedá na dlhšie....ak by išlo o manželku tam sa dá dať OČR na člena rodiny, ale opäť to nie je možné na priateľku...takže dovolenka, babka, opatrovateľka, neplatené volno v práci, dieťa dať k babke, do súkromnej škôlky/jaslí....

melanta
28. dec 2023

@janiss999 vieš mať OČR platenú aj niekoľko mesiacov. Ak bude partnerka hospitalizovaná a bude následne doma na PN s potrebou starať sa o ňu, môže ti jej lekár vypísať OČR a SP ju bude platiť dlhodobo. Ide k tzv. dlhodobú OČR. Avšak z toho čo píšeš, ona celodennú starostlivosť potrebovať nebude. V takom prípade dovolenka a potom neplatené voľno ak potrebuješ byť doma niekoľko mesiacov.

melanta
28. dec 2023

@janiss999 áno, doplním že to o čom píšem, ako píše @mogaa musí ísť o ženu nie priateľku. Priateľka nie je rodina.

mogaa
28. dec 2023

@melanta dlhodobá OČR má svoje pravidlá...ale ido o OČR teda ošetrovanie člena rodiny.....čiže nebude možná ani dlhodobá OČR, tam musí byť minimálne 5dní v nemocnici a vypíšu ju v nemocnici.....ale to sa dá len na člena rodiny, nie na priateľa.,,,

janiss999
autor
28. dec 2023

@melanta no ona má ležat v podstate až do konca tehotenstva a teraz ja v 18tom týzdni tak ja si myslím že je potreba se o nu a o naše díte starat alebo tam sú iné kriteria?

zmrzlinka2021
28. dec 2023

@janiss999 z domu nemôžeš robiť?

mogaa
28. dec 2023

@janiss999 na ňu dlhodobú OČR nedostaneš, lebo nie si manžel, ani rodinný príslušník....ty môžeš dostať OČR len na choré dieťa - tvoje....a tam ti lekárka vypíše OČR max,na tých 14dní, dlhodobá OČR musí byť riadne zdokumentovaná, lebo posudkový lekár to kontroluje - vážna diagnóza + liečba, čiže to ti u zdravého dieťaťa nik nedá...mimochodom dieťa by muselo byť 5dní v nemocnici...ešte raz OČR je opatrovanie člena rodiny - priateľka sa za rodinu neráta, len pokrvný príbuzní alebo manžel/manželka....

mogaa
28. dec 2023

@janiss999 ďaľšia vec, dieťa je zdravé, tam v najlepšom prípade uprosíš detskú lekárku na tých 14dní, aj to ti ju vypísať nemusí, lebo dieťa je zdravé.....OČR je pri chorom dieťati/človeku - nie pri zdravom....

zmrzlinka2021
28. dec 2023

@janiss999 a nemôže si ocr na ňu vziať napr jej mamka? Sestra? Lebo ty, kým nie ste rodina, nemôžeš. Môžeš len na dieťa

melanta
28. dec 2023

@mogaa už som to potom doplnila. Ako funguje dlhodobá OČR viem, muž ju na mňa čerpal.
@janiss999 tvoja priateľka ak je iba priateľka je tebe po právnej stránke cudzia osoba. Takže neplatené voľno ak nevieš robiť z domu. Alebo opatrovateľku pre dieťa v čase kedy si v práci. Nemyslím si, že tu existuje nejaké iné riešenie.

melanta
28. dec 2023

@zmrzlinka2021 otázne je, či by SP uznala takú OČR. Ona reálne nepotrebuje nonstop starostlivosť. Má kľúčový režim ako riziková tehotná. Ale na to nepotrebuje celodennú starostlivosť.

deedol
28. dec 2023

som laik a nevyznam sa, ale nebola by cesta, keby si siel na RD?

zmrzlinka2021
28. dec 2023

@melanta to neviem, ako sa posudzuje, ak je doslova leziaca

isis234
28. dec 2023

@janiss999 len člen rodiny.. Toto je nevýhoda, keď žijú len ako priatelia.
Nepochopím jedno,,, ak sa ľúbia a majú dieťa, kde je problém, že sa nemôžu zobrať a žiť ako manželia? (Poprosím nekomentovať, Je to len môj osobný názor)

viky173
28. dec 2023

@zmrzlinka2021 no ale ona nie je leziaca, ona ma mat kludovy rezim, leziaca a nesamostatna by bola, keby jej nohy amputovali alebo bola po mrtvici

martinkatinka
28. dec 2023

Ak sa potrebuješ dlhodobo starať o dieťa do 3 rokov, prechod si RD od priateľky na seba.

janiss999
autor
28. dec 2023

@zmrzlinka2021 nie moja práca sa z domu nedá.

marllik
28. dec 2023

syn ma 2 roky. ak by si siel s nim na "matersku dovolenku"? na 6 mesiacov by si mal mat nárok.

januska12323
28. dec 2023

Choď na rodičak a popýtaj sa v škôlkach či by ho nevzali.

ja_mama
28. dec 2023

Ak splnas narok na matersku, poziadaj o nu. Ak nie tak mozes ist na rodicovsku dovolenku. Priatelka zostane na PN, rodicak by sa jej zrusil kedze ty by si bol namiesto nej na MD/RD.

tykat
28. dec 2023

@janiss999 idealny cas na vycerpanie si materskej dovolenky pre otca.

vler
28. dec 2023

Toto by si mali precitat vsetci ktori vravia ze im "papier" netreba, ze stastie nezaruci. Nie, nezaruci ale je iks situacii ktore ulahci, a tato je len jedna z mnoha ktore mozu nastat

zuzanaete
28. dec 2023

Aspon na tych 14 dni vies poriesit ocr na dieta. Pokial sa osoba, ktora sa o neho bezne stara nemoze, tak mozes dostat ocr aj na zdrave dieta. Ocr vystavi pediater, ale bude ju musiet potvrdit aj priatelkin lekar, ktory potvrdi, ze nie je schopna starat sa o dieta. Potom poriesit matersku alebo rodicovsky na teba.

lilinka88
28. dec 2023

@zuzanaete pediater a touto očr nemá nič spoločné, vystavuje iba ošetrujúci lekár priateľky

lilinka88
28. dec 2023

@vler jedine k čomu by im ten papiera v tomto prípade pomohol,že by si mohol zobrať okrem očr na dieťa,aj očr na manželku. Stále by to mal "len" 14 dní, čo mu asi veľmi nerieši ich situáciu

lilinka88
28. dec 2023

@melanta o tom či chorá osoba potrebuje celodennú starostlivosť rozhoduje predsa jej ošetrujúci lekár, to ty nemôžeš z popisu vedieť nakoľko je jej stav vážny. Pri chrípke napr chorý tiež nepotrebuje starostlivosť 24 hodín denne a vystavuje sa aj na taký prípad očr