Občiansky preukaz - odtlačok prstov

30. sep 2022

Po rokoch mi končí platnosť občianskeho preukazu..pozerala som, čo vlastne k vybaveniu nového potrebujem a zarazil ma odsek o odtlačku prstov.. Je to povinné?? K čomu im to akože je?

bessie12
30. sep 2022

minuly rok som si vybavovala novy OP a ziaden odtlacok prstov nebol potrebny. To len pri cestovnom pase je nutne.

patka06
30. sep 2022

Menila som OP v júli a nepýtali odtlačok prstov
Myslím, ich berú iba pri vybavovaní pasu

autor
30. sep 2022

@bessie12
@patka06 super, ďakujem 🙂

maranco
30. sep 2022

Občianske preukazy budú po novom obsahovať odtlačky prstov a podobu tváre vo forme biometrických údajov. Zapisovať sa majú do elektronického čipu. Nasnímanie odtlačkov prstov má byť povinné pre osoby od 12 rokov.
Nová legislatíva má nadobudnúť účinnosť 1. januára 2023.
https://zive.aktuality.sk/clanok/hNHglhh/obcian...

autor
30. sep 2022

@maranco 😳😳😳😳 neverím… Brať deťom odtlačky? A nielen deťom…. Ako sa toto mohlo dopustiť???

niekto2hy
30. sep 2022

Neviem comu sa divis.

sisaka
30. sep 2022

Otlačky prstov na občiansky? Čo ste kriminálnici? Ľudia sú s tým Ok? Nik sa neburi? Neverim, čo čítam 😱

niekto2hy
30. sep 2022

@sisaka OP sa pouziva aj na cestovanie v ramci EU.

mapa
30. sep 2022

@niekto2hy tema od anonymneho autora na vyvolanie hadok a hlavne upozornenie na to, ako nas tu idu vsetkych zotrocit koli otlackom prstov 😄

sisaka
30. sep 2022

@niekto2hy no a čo keď sa používa na cestovanie po Európe. Tie otlačky sú pri tom cestovani akože na čo dobré?

niekto2hy
30. sep 2022

@sisaka Priletis na letisko,vystupis z lietadla - vstupna brana - das OP,prilozis prst,alebo nasnimaju tvar,udaje su spravne a pustia ta bez kontroly dalej...

sisaka
30. sep 2022

@niekto2hy ja predložím zahraničný pas, bez biometrických údajov, nikto nič nenasnima, nikde nepoložim prst a idem tiež ďalej. Nie som zločinec, aby štát potreboval viesť a zdieľať niečo také osobné ako odtlačok prsta. Čo je ďalšie na rade? Budete musieť odovzdať vzorku DNA?

niekto2hy
30. sep 2022

@sisaka Tak vedia ze ta skontrolovali pred cestou v Kanade poriadne,tak nemaju preco.
Do EU prichadza vela emigrantov....

sisaka
30. sep 2022

@niekto2hy nikto ma v Kanade pred odletom nekontroluje, jediný, kto to robí je USA, tí kontrolujú pasažierov predtým než nastúpiš do lietadla a keď
Vystúpiš už si ideš, nič také tu nemáme pre EU, v EU prechádzam normálne colnicou.

autor
30. sep 2022

@niekto2hy napríklad aj tebe..Brať odtlačky deťom ti fakt príde normálne??

autor
30. sep 2022

@mapa presne o to mi išlo.. Ešte dobre že ťa tu máme…

autor
30. sep 2022

@sisaka Vačšina ľudí je tu spokojná so všetkým… Čo prikážu, bez problémov urobia.. Neurobiť by znamenalo začat premýšľať a to je problém… Ak by sa jednalo o cestovný pas..ok.. dajme tomu.. Ale občiansky? A deťom?

sisaka
30. sep 2022

Ja to chápem, ľudia sú spokojní so všetkým a urobia čokoľvek, len nech im všetci dajú pokoj, všetko nech za nich niekto vyrieši a hlavne nech nikto od nich nechce, aby museli nad niečim rozmýšľať, veď o nič nejde, všetko je pre našu bezpečnosť všakže … Kedy ľudia povedia a dosť? Vzdávajú sa svojich slobod, práva na súkromie po maličkých krôčkoch, nanajvýš miknú plecom …

maranco
30. sep 2022

@bessie12
@patka06
Do 3. augusta 2031 musia mať už všetci občania nový občiansky aj s odtlačkami prstov, takže vašim novým OP skrátili dobu platnosti, nemáte ich na 10 rokov ale max do 8/2031.

bessie12
30. sep 2022

@maranco moj OP mi plati 10 rokov. Bola som vybavovat v auguste minuleho roku.

maranco
30. sep 2022

@bessie12 tak ho máš vydaný pred 8/2021, tie čo začali vydávať po tom tak už im skracujú platnosť do 8/2031.

bessie12
30. sep 2022

@maranco od 31.8.2021

maranco
30. sep 2022

@bessie12 a platnosť máš do 31.8.2031 alebo do 3.8.2031?
uvidíme dokedy má @patka06 keď bola tento rok.

bessie12
30. sep 2022

@maranco do 3.8.2031 .. par dni hore dole. Hlavne, ze uz mam vybaveny a nemusim sa tym viac zaoberat. Vybavovala som na ambasade.

hiro
30. sep 2022

"Brať deťom odtlačky? A nielen deťom…. Ako sa toto mohlo dopustiť???" :D A to si predstav ze sa pripravuje ze im zoberu celu ruku a polovicku hlavy :D

patka06
30. sep 2022

@maranco áno, mám skrátenú platnosť do 03.08.2031 vydaný 08.07.2022

https://zive.aktuality.sk/clanok/qqsg2rr/nove-o...

autor
30. sep 2022

@hiro tebe ju už evidentne zobrali… Ak sa snažíš byť vtipný-nevychádza… Na tak starého chlapa je to skôr trápne.. ale tak čo čakať od chlapa, ktorý trávi večery na MK 🤷‍♀️

autor
30. sep 2022

@sisaka ani nemyknú… Skôr sa budú posmievať ostatným, ktorým na tom aspoň trochu záleží… Smutná doba..hlavne to, čo všetko rodičia nechávajú robiť vlastným deťom…

mata1001
1. okt 2022

Na vybavenie noveho op ti stačí stary op, odlačky prstov sa este do op nedavaju, ale postupne sa budu davat tak ako do cp.
Doba platnosti pre vsetky op vydane od 3.8.2021 je do 3.8.2031, takze sa skracuje, od toho datumu budu vsetky op vymenene aj s odtlackami prstov.

maranco
7. okt 2022

Štát tvrdí, že nové bezkontaktné občianske preukazy s biometriou zvládne vydávať už v decembri.
https://zive.aktuality.sk/clanok/BoBvoAT/stat-t...