Občiansky preukaz

6. aug 2022

Ahojte, naposledy som si OP vybavovala pred 10 rokmi a vlastne nikdy som ho nemenila keďže to bol môj prvý tak sa v tom moc nevyznám.Teraz si musím vymeniť OP po svadbe ale v stredu ideme na festival a potrebujem s QR kódom na lístku ukázať aj platný op..len teraz mám dilemu že keď si ho pojdem vybaviť v pondelok tak môj starý mi teda asi zoberú alebo ho nejakym spôsobom označia aby bol neplatný a nový mať do stredy nebudem..zdá sa mi niečo také že vydávajú nejaký papier ako “dočasný OP” kym nedostanem nový len neviem či by mi to tam akceptovali..myslite že to mám risknúť a ist si ho vybaviť v pondelok a spoliehať sa na to že mi to tam nejak budu akceptovať alebo mám počkať kým budem naspäť? Len potom je problém to že ideme o chvilu na dovolenku kde už budem potrebovat nový op a bojim sa že aj ked si zaplatim poplatok za vydanie do 2.dní tak to do 2.dní nebude a potom by z toho bol problem..preto som to chcela vybaviť v pondelok😅

janai1
6. aug 2022

Nikdy mi ešte nekontrolovali OP na žiadnom festivale aj keď to tam mali napísané 😀 a keby aj hej tak papier ti uznajú

autor
6. aug 2022

Tak mne zatial kontrovali na každom😅

xena0
6. aug 2022

Myslím že starý ti zatiaľ nechajú kým príde nový

alex49
6. aug 2022

Nový ti ostane, ak je platný. Aj keď si sa vydala, to na festivale predsa nebudú zisťovať

autor
6. aug 2022

@xena0 neviem lebo niektorí ludia hovoria že starý odoberú..asi záleží od pracoviska neviem

autor
6. aug 2022

@alex49 hej tak to viem že nebudú zisťovať to mi je jasné, len keby mi ho odobrali tak neviem čo by som im ukázala keďže pas nemám

daridari11
6. aug 2022

Mne starý zatiaľ vždy zobrali, vydali potvrdenie a čakala som na nový.

zuzkaa1991
6. aug 2022

Na zmenu mas 30dni OP po svadbe takze kludne OP zmenit po festivale pri vymene ti zoberu stary OP a paprier nikde neakceptuju len policajti pri kontrole ;)
Kamoska po svadbe isla.na dovolenku na stary op...zo zakona po svadbe je 30dnova lehota na zmenu
Len do 7 dnj treba nahlasit na socialku poprípade na urad prace a do zdravotky (poprípade zamestnavatelovi)

zuzkaa1991
6. aug 2022

@xena0 op vzdy beru pri vymene nikdy nenechavaju stary kedze nie je platny(pri zmene adresy mena ....)

blumie
6. aug 2022

My sme davali s manzelom menit, este tomu nie je 30dni a stary OP nam nechali lebo je este platny, kym nam nepride novy.
To aj pre tych co tu pisu, ze VZDY beru. Menili sme adresu ;).

patka06
6. aug 2022

Autorka: platný OP ti nechajú, len si potom nový musíš ísť vyzdvihnúť na oddelenie dokladov, neprivezie ti ho kuriér. Pri preberaní nového, starý odovzdáš.
Keď si vybavovala pred 10 rokmi, skontroluj dokedy ti pôvodný platí - pravdepodobne mu platnosť končí.
Žiadosť o vydanie OP, je len papier a neakceptujú ho ako doklad.
Vydanie OP je do 30 dní a naozaj to toľko trvá, ja som v piatok mala 28.deň a prišla ešte len SMS, že ho odovzdali kuriérovi. Takže reálne budem mať nový OP až na 31. deň.

autor
6. aug 2022

@patka06 hej končí ale až v roku 2023..no uvidim nejak to vymyslím snáď sa s nimi bude dať dohodnúť😅

autor
6. aug 2022

A ešte jedna otazka..keď som aj menila trvalý pobyt tak oni sú nejak prepojený s ohlasovnou pobytu a vedia to vyhľadať v nejakom systéme alebo musím priniesť nejaký papier o zmene pobytu? Lebo nikde toto neviem nájsť

patka06
6. aug 2022

V tom prípade pokojne choď vybaviť nový a kým príde budeš používať pôvodný.
Sú prepojený s evidenciou obyvateľstva, na výmenu potrebuješ len starý OP a sobášny list.

luliu
6. aug 2022

Starý ti odoberú, len ak už nie je platný, inak ti ho nechajú a vezmú až keď si prídeš po novy

autor
6. aug 2022

@patka06 ďakujem👌🏻

dada0902
6. aug 2022

Tak starý op ti vezmú a dajú ti papier ktorým sa všade preukážeš keď budu od teba pýtať op ja si to už nepamätám ale zdá sa mi ze mne ho zobrali keď som menila priezvisko uvidíš bud vezmú alebo ti dajú papier ktorý ti slúži ako doklad namiesto op

patka06
6. aug 2022

@dada0902 vezmú iba v prípade doručenia nového kuriérom, ten papier nepoužije miesto OP, nie je dokladom tootožnosti

xena0
6. aug 2022

@zuzkaa1991 tak potom si zle pamätám ako to bolo keď som menila ja 😁

petamich
6. aug 2022

vzdy, ked som si OP menila - adresa, svadba, expiracia, tak mi ho hned zobrali a vydali len potvrdenie o tom, ze cakam na novy 🤷‍♀️ vydavala som sa pred rokom a zobrali mi ho a platny bol

autorka: nemas iny doklad totoznosti s fotkou? napr. pas? inak mna nikdy na ziadnom koncerte alebo festivale nelegitimovali a nevidim na to ani dovod, kupa vstupenky sa viaze na totoznost?

autor
6. aug 2022

@petamich pas práveže nemám😅jedine isic kde mám fotku a dátum narodenia ak im teda ide o overenie toho..a odomňa vždy chceli na festivale OP aj to tam je napisane že bez valid id ta nepustia dnu..tak neviem možno im to bude jedno a nebudú to riesit len nechcem sa na to spoliehať kedže listok stal nemalé peniaze že by ma kvôli tomu otočili😅A listok nie je viazaný na totožnosť takže si myslím že možno to chcú len kvôli veku inak nevidím dôvod tiež

valeria_h
6. aug 2022

Starý Ti zatiaľ nechajú, ten im dáš až keď si pôjdeš pre nový. Ak meníš pas, tak pas Ti vezmú hneď. Bola som v pondelok meniť doklady po svadbe 🙂

petamich
6. aug 2022

jasne chapem 🙂 podla mna chod vymenit radsej az po, lebo ako citam tuto diskusiu prax je tusim rozna

patka06
6. aug 2022

@valeria_h ani pas, pokiaľ je platný nevezmú hneď

valeria_h
6. aug 2022

@patka06 Mne ho vzali hneď a bol platný do 2026

patka06
6. aug 2022

@valeria_h nechápem prečo ti ho vzali Kým je platný ho môžeš predsa používať-
Riešila som vo februári s dcérou, pas platný ešte 4 mesiace jej nechali a odovzdala až pri prevzatí nového.

valeria_h
6. aug 2022

@patka06 Tak asi si robia čo chcú. Menila som všetky doklady naraz, teda OP, VP a pas. OP a VP mi nechala, že tie odovzdám až pri preberaní nových, ale pas musela vziať hneď.

patka06
6. aug 2022

@valeria_h pani úradníčka to poriešila podľa vlastných pravidiel 😂

blumie
6. aug 2022

@valeria_h takto presne som to mala aj ja ked som menila priezvisko. Ved napr. Vodicak tiez nemozu zobrat na mesiac, co ked si vodic z povolania alebo co, tak mesiac nemozes robit? To iste OP ved ked ta zastavi policia, ten papierik co davaju nie je doklad totoznosti. Len info o tom, ze cakas na novy OP.
Cestovny pas beru, lebo clovek ma mat pred vycestovanim aspon 6mesiacov este platnost pasu (cesta lietadlom), takze toto sa ma riesit viac v predstihu.

jannie25
12. sep 2022

@blumie mozem sa opytat? Mne tiez nechali stary OP po nahlaseni zmeny priezviska a adresy a som v cakacej lehote 30 dni. A myslís,ze mozem uzatvorit kupnu zmluvu na auto so starym OP,ked mi este nebol vydanu novy OP?