Nie sme manželia a čakáme dieťa. Ako s úradmi?

inguliak
4. máj 2012

Ahojte. Čakáme s priateľom bábo. Veľmi sa naň tešíme, ale zatiaľ sa nechceme brať. Každý z nás má nie veľmi dobré skúsenosti z manželstva.
Chcela by som, aby malo naše dieťa jeho priezvisko, lebo predpokladám, že časom ho budem mať aj ja. Nie je s tým na úradoch problém?
Poraďte, ak ste boli v podobnej situácii.

kikatko
4. máj 2012

tak toto je jednoduché, stačí zabehnuť na mestský urad v meste kde žijete a na klientskom centre sa spýtať kde sa vyriaduje uznanie otcovstva ešte pred narodením dietata. stačí k tomu občiansky preukaz a dohoda na priezvisku dietata

lola77
4. máj 2012

Ja to mám rovnaké 🙂 Stačí ísť na matriku a vypísať uznanie o otcovstve 🙂

kacsik
4. máj 2012

Stačí zbehnúť na matriku v mieste trvalého bydliska, budete potrebovať rodné listy a občianske a matrikárka Vám spraví papier o uznaní otcovstva dieťaťa kde bude uvedené že babo bude užívať priezvisko otca 🙂 je to ľahšie ako to riešiť po pôrode, nič to nestojí a trvá to len chvíľku 🙂

monyccka
4. máj 2012

Problem je potom zmena priezviska v pripade, ak by sa Vam s partnerom prestalo darit. Priezvisko uz zostava. Je mozne to riesit aj tak, ze po narodeni ma dietatko priezvisko matky, otec je normalne zapisany v rodnom liste a v pripade sobasa sa zmeni aj priezvisko dietatka. Ale najpresnejsiu odpoved o postupe dostanes na mestskom urade na Jarkovej, na tom "prvom kontakte", su tam celkom mile tetusky 🙂 Samozrejme aj v manzelstve su mozne komplikacie a priezvisko uz tiez zostava.. Je to velmi diskutabilne. Ja by som vsak priezvisko skor ako po svadbe asi dietatku nedala. Ale sto ludi-sto chuti ;) Nepresviedcam, je to len moj nazor, dufam, ze nikoho neurazi 🙂

inguliak
autor
4. máj 2012

Ďakujem Vám všetkým za rady. Veľmi mi pomohli, nevedela som totiž, že to treba vybavovať ešte pred narodením dieťatka.

piderik
4. máj 2012

nemusis vybavovat pred narodenim dasa to aj potom my sme to tak spravili,akurat ze babo bude mat v nemocnici tvoje priezvisko,my sme sli rovno z nemocnice na matriku atam sme to vybavili na pockanie musite tam byt obaja a podpisete dohodu ze suhlasite z priezviskom dietata po otcovi,,,,neni stim ziadny problem ani po porode .

ellie13
4. máj 2012

@inguliak v dnesnej dobe to uz nie je problem ako pisu dievcata staci pred porodom zajst na matriku no ako pise monyccka, horsie to je ked ten vztah neklapne (co samozrejme v manzelstve tiez nie je zarucene)

katrina0000
1. máj 2013

ahojte mamičky, vybavili sme si s priatelom dohodu o priezvisku dieťaťa , ale vybavili sme ho v jeho dedine, nie tam kde bývam ja, myslíte že mi to v pôrodnici uznajú? citala som tu totiž že by to malo byť vybavene na matrike v mieste trvaleho bydliska matky, tak teraz neviem, či to mame ist vybaviť este raz