Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka

laura222
4. sep 2021

Ahojte, vie mi niekto poradit kedy ma clovek narok uplatnit nezdanitelnu cast zakladu dane na danovnika? Pozerala som ze je mozne vyplacanie mesacne alebo rocne. Mam odrobenych vyse 10 rokov a nikdy som o nicom podobnom nepocula. Resp ze by som o take nieco mohla poziadat.

janai1
4. sep 2021

@laura222 nežiadaš o to 😉 v daňovom priznaní sa to automaticky odratava

laura222
autor
4. sep 2021

@janai1 mna zaujima teda hlavne toto. Tam si viem zakliknut ci si uplatnujem alebo neuplatnujem a na zklade toho to vypocita inu cistu mzdu mesacne

laura222
autor
4. sep 2021

@janai1 ak dam ze uplatnujem tak cista mzda je vyssia 🤷‍♀️

laura222
autor
4. sep 2021

@laura222 znamena to ze pri nastupe do prace mam automaticky dostat tu vyssiu sumu a potom vramci rocneho zuctovania (danove priznanie) mi nic uz nevracaju lebo som to mala preplacane mesacne?

surama
4. sep 2021

@laura222 Ide o sumu, ktora je oslobodena od dane. Bud si to uplatnujes mesacne alebo az po podani damoveho priznania ti ju vratia. Ak mesacne, tak podpisujes v praci papier, ze si ju uplatnujes. Pozri si vyplatnu pasku, tam to mas uvedene, ak si uplatnujes. Osobne nepoznam nikoho kto by si to ziadnym sposobom neuplatnoval

janai1
4. sep 2021

@laura222 áno, lebo si to vieš uplatniť len u jedného zamestnávateľa... Ak máš dve práce tak u druhého si to neuplatňuješ... U prvého zamestnávateľa si to uplatňuješ a automaticky sa ti odratava ( z toho neplatíš daň) ak si to neuplatňuješ každý mesiac, vieš si to v daňovom odratat všetko naraz na konci roka a vrátia ti preplatok na daniach

Ak si to neuplatňuješ každý mesiac tak platíš viac na daniach preto je nižšia mesacna čistá mzda (ale aj tak ti to vrátia po daňovom priznaní)

laura222
autor
4. sep 2021

Super dakujem baby uz chapem 🙏

petamich
4. sep 2021

@surama nad urcitu vysku prijmu sa to neoplati, lebo potom je vysoky nedoplatok na dani, takze ja napr. som si neuplatnovala a potom mala x eur preplatok

surama
4. sep 2021

@petamich Ano, mas pravdu. To som zabudla dopisat.

laura222
autor
4. sep 2021

A to je aka ta vyska?

janulax
17. jan 2022

@petamich aj mna by zaujímalo, aka je ta vyska?

petamich
17. jan 2022

@janulax nam to odporuca niekde okolo prijmu 1800 vyssie, ked je totiz zaklad dane vyssi ako x (presne cisla pre rok 2022 neviem, asi sa daju vygooglit), tak uz nema danovnik narok na celu nezdanitelnu cast a potom vznikaju tie "prekvapenia" v podobe vyssich nedoplatkov na dani po rocnom zuctovani - takze nam to odporuca optimalizovat takto, aby potom bol radsej preplatok ako nedoplatok (ale tak niekomu mozno nedoplatok nevadi a ma o par eur vyssiu vyplatu, ked si to uplatnit da)

lucyloves
17. jan 2022

Baby, mne to podľa tej kalkulačky vychádza, že mi to neuplatňujú, čo mám spraviť aby mi to vrátili? Dávala som daňové priznanie, tam sa to ma niekde zaškrtnúť?

lucyloves
17. jan 2022

Niekde tu sa to zaškrtava, alebo mám zamestnávateľovi povedať nech mi to uplatňuje?

petamich
17. jan 2022

@lucyloves nic nemusis urobit, vasa mzdarka resp. osoba, ktora ti bude robit danove priznanie pravdepodobne tuto informaciu ma a podla nej ti danove priznanie spracuje a neviem, co myslis pod pojmom "vratit" - skratka ti to teraz uplatnia a zrejme ti vyjde nejaky preplatok (ale aj nemusi zalezi od zakladu dane)

a je na to separe tlacivo, ktore sa podpisuje kazdy rok aspon u nas vo firme https://www.danovecentrum.sk/media/File/2001/Fi...

lucyloves
17. jan 2022

@petamich no u nás je to tak že niekedy sami nevedia čo robia, žiadne takéto tlačivo som nepodpisovala nikdy a výplata mi vždy sedela podľa toho, že si to neuplatňujem, nikdy som nemala nič naviac

petamich
17. jan 2022

@lucyloves ta kalkulacka na internete je ale iba orientacna - do vypoctu predsa vstupuju este dni volna ako dovolenky, osetrenia a malokedy to moze sediet tak ako to vypocita kalkulacka...kazdopadne vsak sa informuj na mzdovom ale ak aj neuplatnujes, tak to v danovom priznani zohladnia 🙂

stale neviem co naviac myslis - ten rozdiel, co ti ukaze ta kalkulacka, ked si to tam zakliknes/nezakliknes?

lucyloves
17. jan 2022

@petamich keď to nezakliknem, že si to uplatňujem, tak mi to vychádza presne na cent a keď si zakliknem, že si to uplatňujem, tak ta mzda je vyššia, čiže mne to asi neuplatňujú, tak teraz neviem či im mám povedať, že si to chcem uplatňovať alebo ako zistím že sa mi to nejako jednorazovo uplatňuje

petamich
17. jan 2022

@lucyloves 🙂 bud si to davas uplatnovat mesacne (tam ale mozu byt potom aj nedoplatky na dani, mzda je ale kusok vyssia mesacne) alebo si to uplatnis v rocnom zuctovani dane (mzdarka to urobi automaticky) a tam potom naopak budes mat preplatok = o tie peniaze neprides, nestresuj prosim ta 🙂 normalne napis na mzdove mail alebo im zavolaj a spytaj sa, ci ti uplatnuju nezdanitelnu cast na danovnika mesacne (mala by si to mat inak aj vo vyplatnej paske) alebo ti to uplatnia v rocnom zuctovani

zrejme si to pochopila, ze prichadzas o nejake peniaze, nie neprichadzas - len tych par eur nebudes mat vo vyplate ale ti ich vratia formou preplatku na dani (zrejme, kedze nepoznam tvoj prijem atd.) a ak si to chces uplatnovat mesacne, tak im to napis tiez a poziadaj o to

lucyloves
17. jan 2022

@petamich dakujem, určite sa na to opýtam a môžem sa opýtať, že keď si to neuplatňujem mesačne tak v ktorej výplate by mi mal prísť ten preplatok ak by nejaký bol? U nás je to take, že aj keď toho malo viem o výplatách tak toľko chýb som tam už našla, niektoré dni nepreplatene vôbec, zle vyrátané, zmluvy katastrofa, že keď sa takto dozviem novú vec tak už ma ide z toho poraziť :D

petamich
17. jan 2022

@lucyloves do konca marca 2022 musi byt spravene danove a pripadny preplatok musi byt poukazany do konca maja 2022 (sucast vyplaty za april)