Nezamestnanosť a sociálna poisťovňa

vani165
19. mar 2021

Dobrý deň 🙂
Mala by som zopár otazok co sa tyka nezamestnanosti po skonceni Sš. Mam 18 rokov a tento rok koncim gymnazium. Rozhodla som sa, ze si vezmem takzvany "gap year" alebo teda rok pauzy pred vysokou skolou. Najprv som bola rozhodnuta ze chcem cestovat no v tejto dobe sa to neda. Chcem teda zostat doma, oddychnut si a zaroven prist na to aka vyska by ma naozaj bavila a ake povolanie by som chcela robit.. chcem skusat nove veci, robit dobrovolnictvo atd.. byvam u rodicov a oni su s tym ok, podporuju ma.. Nastal tu ale problém s poistovnou.. ak dobre viem v pripade nezamestnanosti by sa mal clovek chodit hlasit (neviem ako casto) a v podstate hladat si pracu. Ja ale chcem mat maximalne brigadu.. nechcem zacat pracovat plnohodnotne kedze po roku idem studovat.. co v takomto pripade? Docitala som sa, ze sa potom platia mesacne odvody ak je clovek dobrovolne nezamestnany s cim vsak nechcem zatazovat rodicov.. moze mi niekto kto sa v tom vyzna alebo zazil nieco podobne poradit? Dakujem 🙂

rachel36a
19. mar 2021

@vani165 nie je ti co poradit...ako si uz sama napisala , tak bud sa zaevidujes na UP a budes sa chodiť hlásiť ( " brigada" len 40 dni v roku) alebo si budes platit sama odvody, alebo sa zamestnas...ina moznost nie je

rachel36a
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
felicita027
19. mar 2021

tak su 3 moznosti: 1 najdes si pracu vktorej za teba bude zamestnavatel platit odvody, 2 pojdes na UPSR ale budes si musiet aktivne hladat pracu 3 budes dobrovolne nezamestnana a s brigad budes platit aspon cast za svoje odvody alebo celu sumu podla toho kolko zarobis

alchemilkazltozelena
19. mar 2021

@vani165 tu niet velmi co radit... ak budes dobrovolne nezamestnana musis si platit odvody, ak budes vedena na UP tak za teba plati stat ale musis sa hlasit... este ma napadla absolventska prax ale neviem ci to este existuje

nika_val
19. mar 2021

Máš dve možnosti zostať dobrovoľne nezamestnaná = platíš si sama odvody, zdravotná poisťovňa povinne mesačne niečo cez 70e a sociálna poisťovňa dobrovoľne takže nemusíš..
Druhá možnosť prihlásiť sa na úrad práce, takže odvody za teba bude platiť štát. Momentálne sa ba úrad práce nechodí nahlasovať kvôli korona situácii ťa iba telefonicky raz za čas kontaktujú. Tak isto ani netlačia na teba s prácou, nenútia ti ju.
Ohľadom tých brigád tie musíš hlasiť na úrade vždy ked si nejakú nájdeš 🙂

aurorastone
19. mar 2021

momentálne to je tak, ze keď sa zaevidujes, tak ta nikto nikam na žiadne podpisy ani nič iné volať nebude... ja som na upsvar už dlho, vyše pol roka a po registrácii ma nikto v tejto dobe nikam nevolal... aspoň u nás sa nechodí po úradoch, ani sa hlásiť, ani na podpisy a hľadanie práce je na tebe, nestalo sa ze by mi posielali ponuky a musela by som sa chodiť hlásiť... jediná výhoda covidu, že tam nemusíš chodiť každé 2 týždne na podpis a dokladovať, že si hľadáš prácu, ako to bolo pred covidom.......píšem za seba a ako to funguje v mojom meste... možno sa nájde aj mesto kde na urade pracujú nevytazeni zamestnanci a budú ta naháňať ale nemyslím si... 🙂

lula313
19. mar 2021

Stačí ti platiť si zdravotku cca 76,44eur mesačne a nemusis byt ani na úrade prace. Riziko takejto pauzy je, že sa väčšina do školy už nevrati.

elizita
19. mar 2021

@vani165 normalne budes evidovana na upsvar a budes chodit na podpisy a tvarit sa ze si hladas pracu.., nikto ta nebude v tejto dobe riesit si myslim....a ked ta poslu niekam robit, napr za pas a ty bez normalneho dovodu odmietnes, vyradia ta a budes si musiet platit zdravotnu, cca 70eur mesacne.. mozes mat popri upsvar brigadu, max 40dni v roku a nesmies presiahnut mesacny prijem.. inak ta tiez vyradia.. aj ked budes mat dohodu 41 dni ta vyradia

luccija
19. mar 2021

@vani165 chod sa zaevidovať, ak Ta náhodou budú chcieť niekde zamestnať odmietnes a budeš samoplatca, keď Ťa vyradia z úradu.Ubezpecujem Tá, že za ten rok zlenivies a aj tak na nič neprídeš😀stratený rok

lindous
19. mar 2021

Ja som takto odišla z prvej VŠ po pár týždňoch a zostala na skoro celý rok doma, pre mňa bolo najvýhodnejšie byť dobrovoľne nezamestnaná, pretože som mala super brigádu a keby som sa zaregistrovala na úrade, tak by som mala celkom nízky maximálny príjem, ktorý by som mohla dosiahnuť + by som mala povinnosť/otravu sa pravideľne hlásiť ... s dobrou brigádou a veľa odrobenými hodinami bol môj príjem omnoho väčší ako ten maximálny povolený aj po odčítaní zdravotky, ktorú som si platila ... takže to závisí celkom od toho ... ale poviem ti, že ten rok mi nijak obzvlášť nerozšíril obzory a do školy som sa hrozne tešila, avšak nabiehať zase na učenie bolo celkom náročné 😅

domiii99
20. mar 2021

@lindous len kde dnes nájsť dobrú brigádu 😆