Nezamestnaná, tehotná, ísť na úrad práce

21lela21
24. okt 2021

Ahojte mam takú otázku
Momentálne som zamestnaná od 25.8
Predtým som študovala tento rok som maturovala
Podala som výpoveď k 21.11 pretože som tehotná v 10tt momentálne a nechcem tam už pracovať v tehotenstve
Nárok na materskú nemám
Mám ale otázku že kam po skončení PP?
Na úrad práce? Len tam? Alebo aj niekam na socialku a zdravotku?
Treba doniesť aj nejaké papiere od doktora? Poprípade pnku alebo ako?
Do práce ani na pohovory nechcem chodiť dá sa to tak?
Vopred ďakujem za odpovede

pribinak
24. okt 2021

@21lela21 nedalo sa to riešiť inak ako výpoveďou, napr. PN-kou?

21lela21
autor
24. okt 2021

@pribinak Mala som iba dohodu o prac. Cinnosti takze tam by mi pnka nepomohla, vyhodili by ma tak ci tak

janittta1
24. okt 2021

@21lela21 mas ako tehotna ochrannú lehotu tak aj po vypovedi by si mohla ísť na pnku. Ja som tak urobila.

21lela21
autor
24. okt 2021

@janittta1 kam na pnku? Nechapem
A no ja som tam robila 2 mesiace pomaly
Aj to na dohodu
Oni mi aj vraveli ze na pn ani nemozem ist ze proste mam iba volno
Momentalne som chora a som proste len doma, na ziadnej pn
Lebo na nu nemam narok
A dohodu mam len do konca decembra
Cize potom by ma tak ci tak vyhodily
A ktomu mam snimi dobry vztah nechcem aby za mna zbytocne platili odvody a ja by som bola doma
O peniaze mi nejde
Ide len o to ci sa mam hlasit na urad prace alebo ako

ivkazba
24. okt 2021

@21lela21 áno, hlás sa na úrade práce, inak si musíš sama platiť zdravotné poistenie (cca 70 eur mesačne). Na upsvar sa eviduj do 7 kalendárnych dní od skončenia dohody. Samozrejme treba počítať s tým, že aj ako tehotnú ťa môžu poslať niekam na pohovor.

21lela21
autor
24. okt 2021

@ivkazba dakujem😇
A keby odmietnem ist na pohovor? Alebo keby niesom doma vtedy?
Manzel robi v zahranici a planujem ist za nim na 3 tyzdne
Nie pracovne, len tak aby sme boli spolu
Da sa to? Alebo musim zostat na sk v pripade ze by ma poslali niekam na pohovor? Nevies?

21lela21
autor
24. okt 2021

@ivkazba a iba zdravotne by som si musela platit alebo aj socialne?

maria898
24. okt 2021

@21lela21 len zdravotku tych 70e.socialka je dobrovolna tusim. A ked odmietnes pohovor vyradia ta z uradu. Neda sa byt na urade a nespolupracovat. Ale napr. Ja som teraz na urade a po prihlaseni som mala prvy kontakt asi za 2 mesiace a teraz mi dali dalsi o mesiac. Takze uvidis mozno budes vediet svoju cestu za muzom naplanovat medzi kontaktom

ivkazba
24. okt 2021

@21lela21 povinné je len zdravotné poistenie. Ak ťa pošlú na pohovor, musíš ísť. Inak ta vyradia. A tiež nemôžeš ísť na dlhšie do zahraničia. Pretože ide o evidenciu uchádzačov o zamestnanie. Čiže vlastne tvoja povinnosť ako evidovanej je hľadať si prácu.

21lela21
autor
24. okt 2021

A keby ma lekarka vypise na pn? Tak nemozem ist vobec do zahranicia a musim byt na sk vsak?

ivkazba
24. okt 2021

@21lela21 samozrejme, ako PN máš dodržiavať liečebný režim.

pallacinka29
24. okt 2021

@21lela21 nielen na SR, ale doma - ak si chora, treba sa liecit

21lela21
autor
24. okt 2021

@maria898 a kedy si sa dozvedela ze kedy mas ten prvy kontakt hned ked si sa prihlasila? Alebo do kolkych dni?

ivkazba
24. okt 2021

@21lela21 nespoliehaj sa na to, že niekto mal prvý kontakt po 2 mesiacoch. Záleží od konkrétneho úradu a pracovníčky. Môže ti po týždni poslať pozvánku a termín návštevy za 2 dni. A čo urobíš keď budeš zrovna mimo SR? Buď chceš byť evidovaná a potom treba akceptovať aj povinnosti, alebo si platiť sama zdravotné a ísť za priateľom.

21lela21
autor
24. okt 2021

@ivkazba a v pripade ze si budem platit sama tu zdravotku tak mam ist iba tam alebo aj niekam inam?

mogaa
24. okt 2021

@21lela21 ak sa nechceš hlásiť na UPSvR tak ti stačí zahlásiť sa na ZP ako samoplatca.....na UPSvR sa vieš prihlásiť ja neskôr, keď už budeš doma zo zahraničia...

ivkazba
24. okt 2021

@21lela21 iba na zdravotku, nič iné, žiadne iné povinnosti tam nemáš Len pozor, treba do budúcnosti myslieť na to, že obdobie kedy si len tak dobrovoľne doma, sa ti nepočíta so dôchodku.

lilinka88
24. okt 2021

Len rada bokom - ak si z tej dohody mala nemocenské poistenie a po ukončení PP by si si hneď začala platiť dobrovoľne sociálne odvody (cca 180€ mesačne), ešte by si mohla získať nárok na materskú a po nej mala vyšší rodičak. Takto budeš mať od narodenia dieťaťa rodičak okolo 270€

21lela21
autor
24. okt 2021

Dakujem vsetkym za rady😇

maria1989
24. okt 2021

@21lela21 sk ta upsvar posle na pohovor, musis ist. Ale ak povies, ze si tehotna, resp. o chvilu to bude aj vidno, najpravdepodobnejsie ta aj tak do prace nevezmu.

maria1989
24. okt 2021

@ivkazba ani obdobie, ked je na urade prace, sa nepocita do dochodku, cize to ma narovnako. Alebo nie?

mataemmka
24. okt 2021

@21lela21 ja som tak bol v roku 2015 tehotná na dohodu,bola som sa evidovať a nemala som ani jeden pohovor ,a bola som na Pn od gynekológa a nemusela som sedieť len doma nemala som kontrolu keďže som nemala nárok od sociálky na nič

maria898
24. okt 2021

@21lela21 prihlasila som sa a za nejake dva tyzdne som mala dostat rozhodnutie o zaevidovani kde mi pani dala kontakt

21lela21
autor
24. okt 2021

Bohvie ci sa dochodku vobec dozijeme😁 cize to ma trapi najmenej

ivkazba
24. okt 2021

@21lela21 priemerný vek ľudí sa celé desaťročia predlžuje. Každého zodpovedného človeka by to malo trápiť. Že kedy pôjde do dôchodku a aký bude mať dôchodok a z čoho bude žiť. Ale to už je na inteligencii a finančnej gramotnosti každého.

21lela21
autor
24. okt 2021

@ivkazba tak moj nazor je taky ze tolko penazi kolko na tie dochodky ide aj tak nikdy v zivote vsetky neuvidim
Cize radsej si na ten dochodok nasetrim sama a viem ze tie peniaze mam

domka222
24. okt 2021

@21lela21 našetríš sama? Je taká inflácia, že čo našetríš nebude mať za 40 rokov takú hodnotu ako dnes a nebude to vôbec stačiť. Samozrejme neplatí, pokiaľ si plánuješ odkladať mesačne stovky €

lucka_1998
24. okt 2021

Ja som tiež pracovala na dohodu,tehotenstvo rizikové,nahlásila s sa na úrade prace,kvoli rizikovemu mi dali pnku a na konci tehotenstva som doniesla na urad prace len papierik s prehľadom všetkých kontrol ktoré som absolvovala u lekara