Nespokojnosť s darovaním pozemku len jednému súrodencovi

bodkaa45
21. máj 2016

ahojte, ak máte skúsenosť, poraďte - v apríli 2015 darovali moji rodičia pozemok, ktorý vlastnili bratovi.Keďže sme tri deti a pozemok rodičia dali bratovi, majú zvyšný dvaja súrodenci, ktorí nedostali nič nárok na vyplatenie? Je tam určená doba, do ktorej môžem žiadať vyplatenie, keďže ako ich dieťa som mala nárok na 1/3 pozemku aj ja.Zanikne môj nárok na vyplatenie z podielu po určitej dobe? Môžem si nárok na vyplatenie uplatniť už teraz, počas života svojich rodičov? Mám vôbec na to nárok, keďže sa rodičia rozhodli darovať pozemok len bratovi?
Ďakujem za odpovede

stefka33
21. máj 2016

@bodkaa45 Nemáš nárok na nič.

mimla
21. máj 2016

Na akýkoľvek podiel, vyplatenie, čokoľvek majú deti nárok až po smrti svojich rodičov v rámci dedičského konania. Počas ich života neexistuje nič také ako "nárok na 1/3 pozemku" a podobne. Ak sa rodičia rozhodli darovať pozemok bratovi, bude bratov a samozrejme nebude zahrnutý do dedičského konania.

dominika6
21. máj 2016

@bodkaa45
Kedze mu to darovali teraz je to jeho uz teraz....narok na to nema nik...
Po ich smrti sa bude dedit ostatny majetok

bodkaa45
autor
21. máj 2016

ok, ďakujem za odpovede

janka54321
21. máj 2016

Nie som si moc ista tym, co napisem...ale myslim, ze je to aj tak, ze ak rodixia zomru...tak majetok, ktory sa po nich bude dedit pojde medzi vserkych troch surodencov, ale z bratovho podielu sa mu moze odratat to, co uz v minulosti dostal darom...teda tento pozemok, len neviem, ako sa tam potom vycisluje dana hodnota pozemku, kedze pri darovani sa nevyzaduje znalecky posudok....skus si pozistovat aj tuto moznost

zuzulaxx
22. máj 2016

@bodkaa45 nie nič sa nedá s tym robiť..dar je dar 😶

bodkaa45
autor
22. máj 2016

@janka54321 tiež si mala dojem, že z toho čo zdedíme sa odráta hodnota bratovho pozemku, aj keď mu bol predtým darovaný, každopádne ďakujem za reakciu, opýtam sa na to

doli11
22. máj 2016

@bodkaa45 Aj ja som niečo také počula, ale neviem to isto, tak sa na to opýtaj, ak ťa to zaujíma.

saurian
22. máj 2016

je to ako ti pisu - narok na majetok rodicov mas az po smrti, aj to len ten ktory pri umrti vlastnili, ten ktory darovali pocas zivota s tym nic nema. do smrti je to (pozemok) ich majetok a mozu si s nim robit co chcu - teda aj darovat komukolvek. jedine co je mozne, mozes napadnut darovaciu zmluvu ze nie je platna, ale aj tu je mala sanca uspiet, to by sa muselo dokazat nejake vazne porusenie zakona - ako ze boli zmanipulovani, alebo v case darovania neboli schopni za seba rozumne rozhodovat (napr su psychitricki pacienti) ci bola zmluva urobena pod natlakom, alebo je podozrenie na podvod.... ale ak ho darovali dobrovolne, nebola by preukazana nejaka zavazna skutocnost, tak je darovacia zmluva platna a neurobis nic.

janinah
22. máj 2016

stojí ti to za to sa dožadovať cudzieho daru a pobabrať si rodinné vzťahy?

lucy125
22. máj 2016

@bodkaa45 nemáš nárok na nič,bolo to tak aj u mojho muža. 6deti a druhe najmladšie dostalo veliku zahradu do daru,ostatni mohli len pozerat,je to rozhodnutie darcu komu čo dá.

l3yla
22. máj 2016

Dedicstvo sa nadobuda smrtou porucitela, takze kym rodicia ziju,nemas na rok na nic. Ak vsak zomru,netreba zabudat na to ,ze deti su neopomenutelni dedici. (pokial nie je napisana listina vydedeni, kde su uvedene dovody)

Kedze rodicia dali bratovi vec nehnutelnu,treba si skontrolovat ci je spisana pisomna darovacia zmluva. Ale s tym nenarobis nic. Je to prejav vole tvojich rodicov. 😉

mirica
22. máj 2016

@bodkaa45 ...teraz nie je nárok na nič. Rodičia ako vlastníci za svojho života môžu nakladať majetkom podla svojho uváženia. V prípade smrti a dedenia sa ale tento majetok do dedenia započítavať bude...
čiže ak zostane ešte dosť majetku, tak neobdarovaní súrodenci z tohto majetku dostanú viac-laicky povedané....ale ak napríklad zostane menej a hodnota pozemku je väčšia ako zvyšok majetku, tak brat už nedostane nič, ale z toho čo dostal viac vás vyplatiť nemusí....

bodkaa45
autor
24. máj 2016

dievčatá ste šikovné , všetkým Vám ďakujem