Neprávom priznaný opatrovateľský príspevok - prešetrenie

milacica22
28. apr 2015

Kde by som mohla podat podnet na presetrenie,ci dotycny clovek pravom berie opatrovatelsky prispevok? Viete mi poradit,dakujem

bonaqa2013
28. apr 2015

pozri skupiny, sú tu právnici - isto poradia.
alebo napíš HNonline.sk Tam nájdeš poradňa. Tiež odpovedajú na otázky .....

kaktusik007
29. apr 2015

@milacica22 prislusny urad prace, socialnych veci a rodiny, odbor posudkovych cinnosti.

len by ma zaujimalo, ako si prisla na to, ze opatrovatelsky prispevok berie dotycna osoba nepravom.... Pretoze na to, aby prispevok na opatrovanie (tak sa to presne vola) schvalili, je naozaj potrebna odkazalost opatrovanej osoby v zakladnych samoobsluznych cinnostiach, resp. dotycna osoba je uz leziaca na posteli...

milacica22
autor
29. apr 2015

Veď práve o to ide, preto sa o to zaujímam. Ide o to, že opatrovaný človek si chodí ešte na čierno privyrábať a vôbec neleží na posteli. A opatrovateľ, ktorý na neho berie opatrovateľský príspevok, mu nie je ani k dispozícií každý deň, lebo pracuje v zahraničí, chodí tam na turnusy. A ani nie je príbuzným toho opatrovaného. Preto, chcem vedieť ako došlo k takejto chybe na úradoch. Či ide o známosti....

milacica22
autor
29. apr 2015

Ide o moju rodinu, a do toho sa pletie úplne cudzí človek.

kaktusik007
29. apr 2015

@milacica22 takto - opatrovatel NEMUSI byt pribuznym. Mal by vykonavat opatrovanie osobne, ale kludne na cas, kedy je on v zahranici, moze poverit inu osobu. Dokonca ani nemusi opatrovat osobne, moze platit inu opatrovatelku.

co mi je divne, je ze opatrovany si chodi privyrabat - on nemusi lezat na posteli, ale minimalne by mal byt odkazany na pomoc pri beznych samoobsluznych cinnostiach - typu idem na zachod, potrebujem sa obliect, potrebujem prejst po byte, potrebujem sa dat na vozik....

viem si predstavit, ze by si takyto clovek privyrabal stylom predaja v novinovom stanku - rano ho vychystas, posadis na vozik, das do stanku a o 2 - 3 hodiny vezmes prec.... alebo ako predajca vstupeniek v divadle, ci kine -- kde fakt ak ma hlavu v poriadku a vie vydavat veci - zvladnut by to mohol a bolo by to OK.

avsak - je to individualne.

v kazdom pripade, ak opatrovana osoba NIE JE odkazana v skutocnostsi na opatrovanie, tak sa jedna potom naozaj o podvod - a je potrebne riesit kontrolnu lekarsku prehliadku.

milacica22
autor
29. apr 2015

Všetkým ďakujem veľmi pekne za rady 🙂

fidorka7
3. máj 2015

@milacica22 oznám túto skutočnosť na príslušnom UPSVaR-e , preverujú sa i anonymné podania, len musáš byť konkrétna v tom kto sa má starať o koho /najlepšie keby si vedela, že opatrovateľ je práve v zahraničí - ak sa sním úrad nedokáže skontaktovať, tak je to jasné.../.

sasa1310
31. máj 2015

@milacica22
@milacica22 ono možno k žiadnej chybe ani nedošlo. Pri opatrovateľskom nemusí dotyčný opatrovať osobu každý deň ani nie je stanovené ako dlho. Ak je opatrovaný aj zamestnaný tak sa opatrovateľský príspevok kráti