Neplatenie výživného a exekútor

rommieee
15. mar 2012

Dobrý deň. Bývalý mi nezaplatil výživné za január a február, za marec už poslal a povedal, že ostatné mi doplatí v apríli. Mám právo na neho poslať exekútora na vymáhanie, aj keď to nebolo ešte tri krát? Niekde som čítala, že keď 3krát nezaplatí, až potom môžem nejako konať.

Vopred ďakujem za radu 🙂

miskax2
15. mar 2012

@rommieee veru je to tak ze az po troch mesiacoch sa to moze aj na policiu aj exekucne....exekutor by to sice mohol aj skorej ake koli malej sume sa mu to neoplati aspon tak povedali mne ked som sa pytala ☹

rommieee
autor
15. mar 2012

@miskax2 ahoj zatial je ta suma 80euro, pretoze mesacne sme sa dohodli na 40euro ... je to mala suma?

liz_lemon
15. mar 2012

@rommieee pockaj do toho aprila, mozno zaplati

zalka
18. mar 2012

@rommieee
Každú sumu aj jedno euro môžeš vymáhať cez exekútora. Tvojmu ex sa to predraží, pretože bude platiť aj exekútorovi. Skús mu poslať doporučený list, kde vyčísli koľko Ti dlží za ktoré obdobie, a napíš mu tak, že ak pozdlžnosť nevyrovná napr. k 15.4. vrátane, budeš nútená to riešiť cez exekútora. Ak je rozumný tak dlh uhradí, ak neuhradí vezmi rozhodnutie a chod za exekútorom.
Mimochodom nepíšeš ako dlho ste rozvedený, a či má takýto problém často s platením výživného. Ak má, tak môžeš exekútora žiadať aby exekučne sťahoval výživné z výplaty každý mesiac - neviem Ti to presne napísať, ale exekútoro pochopí čo po ňom chceš.

solinkarka
18. mar 2012

@rommieee 40eur vyzivne? 😕 ved to nemas na nic, nemoze davat viac? 😕

miskax2
18. mar 2012

@rommieee mne tiez meskal dva mesiace a suma bola spolu 200 euro a exekutor povedal ze je to malo ...... 😖

ajka2323
18. mar 2012

môj názor ? Ked sa dá tak nahánat a nahánat !
Mne sa to zvrtlo nenahánala som ho kvoli nevysporiadanému bytu a dnes mi dlži už 7 000 euro a vieš čo si môžem?
Jedine potešenie mám z toho,že po druhom udaní ide do väzenia na rok ! 😎

zalka
18. mar 2012

@miskax2
To je sila, lebo kamoš je exekútor a vymáhal minule 10 centov ... toho dlžníka to stálo 80 eur trovy a tie 10 centy dlhu.
Záleží od toho ako sa k tomu postaví exekútor, vôbec nie je stanovená hranica aká má byť dlžoba. Pre niekoho je aj 40 eur veľa ked nemá čo dať dieťaťu do pusy a niekto mávne nad 500 eurami šak to nie sú pre neho peniaze. Takže určite sa nenechať odbiť exekútorom, a ked nechce vziať prípad tak treba ísť za druhým.

miskax2
19. mar 2012

@zalka neviem.....mne to prislo tiez divne ale aj na policiu sa to dava az po troch mesiacoch tak sme cakali ze nezaplati aj treti ale zaplatil lebo vedel co ho caka tak si to doplatil a odvtedy je pokoj

zalka
19. mar 2012

@miskax2
Ale je rozdiel dať trestné oznámenie na polícii, vtedy sa skúma tuším posledný rok, či nemá tri mesiace pozdlžnosti, stačilo by po jednom eure v každom mesiaci a môžeš dať trestné oznámenie.

A je rozdiel zobrať rozsudok zo súdu o výške výživného a ísť za exekútorom, to je rýchlejšie. Ty ex nepotrebuješ dostať do basy ty z neho potrebuješ dostať prachy na výživné pre dieťa.

miskax2
19. mar 2012

@zalka hej len mne bolo povedane ze to ide ruka v ruke ked na policiu tak aj exekutorovi.....ale sak uz je to jedno zatial plati.....

zalka
19. mar 2012

@miskax2
nie , niekedy tak bolo. Teraz môžeš ísť za exe a povedať aby mu vzal vodičák kým nezaplatí a exe aj o to sa postará. 🙂

chrenkovae
8. aug 2012

kto mi pomôže poradi?Dala som dcerkinho otca na exekuciu ohladne vyživneho?Ked on nebude mať žiadny majetok ani nerobi proste nema nič ako sa to rieši dočkam sa penazi čo patri malinkej?Dakujem za všetky rady odpovede

liz_lemon
8. aug 2012

@chrenkovae mozno za x rokov, ked nebudes uspesna, skus poziadat stat o nahradne vyzivne http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmo...

chrenkovae
9. aug 2012

@liz_lemon to som si aj myslela,že sa ničoho nedočkam preto si on veselo žije dalej ako keby sa nič nedialo však načo by som platil ked mi nič nehrozi.A s nim nebudu nič robiť nebudu ho sudiť alebo niečo?

liz_lemon
9. aug 2012

@chrenkovae mozes este podat trestne oznamenie

chrenkovae
9. aug 2012

@liz_lemon aj to treba zvlašť vybavovať?Som myslela,že ked už bude na exekuciu tak to budu riešiť.No strašne som si v živote nepomyslela,že budem mať taketo natahovačky.Dakujem velmi pekne za info.A ešte sa môžem spitať kolko trva kym sa mi exekutor ozve.Alebo ked byva z rodičmy tak na ich majetok alebo plat nemôže siahnuť?

kikushka2386
9. aug 2012

@chrenkovae mam uplne ten isty problem.vyzivne som nevidela pomaly 2 roky.podla mna ex robi ale na cierno pre istotu nic nema.nahradne vyzivne ako mi bolo povedane mozem ziadat az ked exekutor mi da potvrdenie ze nema z coho stiahnut aj to treba zase cakat 3 mesiace.s trestnym som si tiez nic nepomohla.iba ak tak vyhrazky jeho nadhery.vies co ja uz nemam nervy sa snim dotahovat nech sa snimi zadrhne ale nech neziada aby videl malu(nastastie ani zaujem nema)

liz_lemon
9. aug 2012

@chrenkovae a kto by to riesil? je to len na tebe

chrenkovae
9. aug 2012

@kikushka2386 takže zlaty naš štat je mi to jasne.Dakujem krasne aspon viem na čo som a budem,že teda nič tym neziskam.Ešte raz dakujem za ochotu a všetko dobre prajem. 🙂

chrenkovae
9. aug 2012

@liz_lemon to maš tiež pravdu,že nikto všetci sa staraju o seba a na drhych kašlu taky krasny život.Ale nevadi mam krasnu zdravu dcerku a to mi je prednejšie a on nech sa zadrhne však jemu sa to dvojnasobne vrati.

kikushka2386
9. aug 2012

@chrenkovae ja co mam exekutorku tak neviem ci len moja je taka(az mi pripada ze caka obalku) ale vzdy ked som jej volala a pytala sa co zistili ako to prebieha mi vzdy povedala zavolajte buduci mesiac a ze teraz to pojde riesit ze necha spis vonku.to je nas zlaty stat kde su zakony robene pre takychto blbcov.nedavno som podpisovala na jednej stranke aby sa za meskanie vyzivneho platili uroky.tak dufam ze to priklepne vlada a neboj nahromadi sa to

chrenkovae
9. aug 2012

@kikushka2386 však čo chce obalku z čoho jej ju maš dať no nie?no som zvedava ja ako dopadnem ja mam zase mladeho tak uvidim,ale ako som počula mam nulove šance.Ale požiadam o nahradne uvidime snad sa aspon to podari

liz_lemon
9. aug 2012

@chrenkovae ale daj to trestne oznamenie, mozno sa fesi zlakne, lebo tam uz realne hrozi basa
normalne chod bud na policiu alebo rovno na prokuraturu a povedz, ze chces podat trestne oznamenie,
§ 207
Zanedbanie povinnej výživy
(1) Kto najmenej tri mesiace v období dvoch rokov neplní, čo aj z nedbanlivosti, zákonnú povinnosť vyživovať alebo zaopatrovať iného, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
(2) Kto sa najmenej tri mesiace v období dvoch rokov úmyselne vyhýba plneniu svojej zákonnej povinnosti vyživovať alebo zaopatrovať iného, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
(3) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
a) a vydá oprávnenú osobu do nebezpečenstva núdze,
b) závažnejším spôsobom konania, alebo
c) hoci bol v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch za taký čin odsúdený alebo z výkonu trestu odňatia slobody uloženého za taký čin prepustený.

kikushka2386
9. aug 2012

@chrenkovae aj podla mna skus podat trestne sa mozno zlakne a zaplati.ja som chcela pred letom podavat trestne ale moj mm ma kamarata policajta a sam mu povedal ze ani tam chodit nemusim lebo aj sudcovia maju prazdniny a vyzivne neriesia.ja uz premyslam skor ze dam zrusit otcovstvo len neviem ci je to mozne kedze mala ma 8 rokov a jej bio by urcite suhlasil.naposledy ju videl ked mala 2 alebo 3 roky

dupinka
12. aug 2012

Baby, ak dáte partnera neplatiča na exekúciu, a máte pocit, že súdny exekútor nekoná, je potrebné podať podnet na súd ( s uvedením značky spisu), aby preveril postup súdneho exekútora. Nepodlieha to súdnym poplatkom, stojí vás to len jeden papier a poštovné. Súd následne vyzve exekútora, aby dokazoval, aké úkony vo veci koná, a teda ho "nakopne". Samozrejme, ak nemá povinný majetok (čo muí exekútor preukázať vykonanými šetreniami majetku), tak sa exekúcia uznesením súdu zastaví, ale to je pre Vás doklad, ako žiadať náhradné výživné od štátu.
Našťastie, pri nemajetnosti nie ste povinné platiť trovy súdneho exekútora, čo by inak exekútor mohol požadovať, ak by nešlo o výživné.

a tiež veľakrát zaberie trestné oznámenie, nakoľko mu môžu vziať vodičský preukaz preto.

A ešte jedna poznámka: treba v týchto prípadoch spolupracovať aj s odborom sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately na Úradoch práce, soc. vecí a rodiny, prípadne ak máte nárok, tak cestou Centra bezplatnej právnej pomoci

chrenkovae
26. sep 2012

kolko trva kym sa mi ozve exekutor ohladne vyživneho na dieťa už to trva viac ako dva mesiace a ešte stale sa mi neozval a povedal,že si pozistuje veci a mi zavola a stale nič ☹ .To kolko budem čakať na peniaze

dupinka
26. sep 2012

@chrenkovae ak si podala navrh na vykonanie exekucie, exekutor poziada sud o udelenie poverenia, na co ma sud 15 dni odo dna, co mu exekutor predlozil tvoj navrh. Potom vyda Upovedomenie o zacati exekucie, ktore doruci povinnemu. ten ma 14 dni lehotu na vznesenie namietok proti exekucii, co potom riesi sud.
Exekutor kym neuplynie tato lehota nemoze robit ukony smerujuce k vymozeniu pohladavky - vyzivneho, akurat moze cez rozne urady, dopyty zistovat majetok, ucty a tak.
Je to aj o vasej dohode, ako ste sa dohodli, ze bude exekutor postupovat. Spravidla vymahanie prebieha tak, ze to ide na ucet exekutora (ak je uspesne) a on to potom postupi dalej. Treba s exekutorom aktivne spolupracovat, nakolko su, bohuzial, aj taki, ktori tieto veci flakaju a potom si len vyuctuju veci, ktore ani nerobili. Kazdopadne, akymkolvek podnetom cestou sudu nutis exekutora preukazat cinnost a vydavky. Inak sud do postupu exekutora sam od seba nemoze zasiahnut a kontrolovat to.

chrenkovae
26. sep 2012

@dupinka to som nevedela,že sa to rieši aj cez sud som myslela,že toto ma len exekutor.No dufam,že to už nebude dlho trvať.jeho budu aj kontaktovať budu mu volať či dostane list.Myslim otca dieťaťa.Netušim vôbec ako to prebieha a ešte otazočku ak mi vieťe poradiť ked mu nič nebudu vedeť zobrať že nema žiadny majetok potom môžem požiadať o nahradne vyživne?Dakujem krasne za všetky rady budem rada ak mi poradiťe.

dupinka
26. sep 2012

@chrenkovae od exekutora dostane upovedomenie o zacati exekucie, kde ma termin 14 dni na zaplatenie alebo podanie namietok, potom vyda exekutor exekucny prikaz, podla toho, akym sposobom bude exekuciu vykonavat, napr. zrazky zo mzdy, blokovanie uctu, exekucne zalozne pravo na nehnutelnost.. Otec dietata musi napisat vyhlasenie o majetku - je to take tlacivo, ktore mu posiela exekutor. Ale niekedy na to ti povinni kaslu.
Ak ale nic nevlastni, tak potom by mal exekutor upovedomit Vas o nemajetnosti a podat navrh na sud na zastavenie exekucie, v tom pripade trovy exekutora plati stat, nakolko ide o vyzivne.
V pripade neuspechu o otca dietata mate pravo na nahradne vyzivne. Pokial viem, toto je mozne vybavit bez ohladu na to, ci ste podali alebo nepodali navrh na exekuciu. v pripade uspechu sa potom nahradne vyzivne vrati z preplatku na vymozenej pohladavke od otca dietata.