Neoplynula lehota 300 dní

10. okt 2023

Zdravím.

Prosím vás aké mame možnosti keď čakáme s priateľom babatko, no od môjho rozvodu neuplynulo 300 dni (v čase keď sa dieťa narodí). Nechcem svadbu.. no chcem ho zapísať ako otca a dať mu jeho priezvisko. Ako to spraviť? Mame nejaké iné možnosti okrem spomínaného sobáša?

sonnenshein
10. okt 2023

Ano.
Pockat kym sa dieta narodi, zapriet otcovstvo, a po potvrdeni sudom zapisat priatela ako otca suhlasnym vyhlasenim na matrike

pribinak
10. okt 2023

Tak snáď bývalý manžel zaprie otcovstvo. Či myslíš že bude chcieť platiť výživné na cudzie dieťa?
Potom si sa biologicky otec návrh na zas na určenie otcovstva

klaudiikaa
10. okt 2023

zapretie otcovstva nepomoze, do 300 dni od rozvodu je byvaly manzel automaticky zapisany ako otec bez ohladu na zapretie, je to jedna z domnienok otcovstva zo zakona.. samozrejme dodatocne sa to da prostrednictvom sudu zmenit ale byvaly manzel bude ako otec zapisany tak ci tak.. jedina moznost v tomto pripade je bohuzial sobas

tiezjedna
10. okt 2023

@autorka a prečo nie svadba? Tá by to vyriešila skôr a lacnejšie ako súd.

bea226
10. okt 2023

Sobáš alebo po narodení dieťaťa určiť otcovstvo sudnov cestou.... prešla som si tym cca pred rokom . pokiaľ nie sú dobré vzťahy s ex určite by som odporučila sobáš.

januska12323
10. okt 2023

Spravte sobáš na matrike, stačí dohodnúť termín. Obrovská svadba to byť nemusí, iba vy dvaja a dvaja svedkovia.

martinkatinka
11. okt 2023

@tiezjedna mozno je otec zenaty 😉

sonnenshein
11. okt 2023

@klaudiikaa Zapretie otcovstva je prave ten ukon, ktory sa robi ked podla 1. domnienky zapisu do RL byvaleho manzela. Podat ho moze aj matka, nielen otec.

klaudiikaa
11. okt 2023

@sonnenshein ano ale tak som to myslela ze pokial pani nechce aby vobec bol exmanzel zapisany v RL ako otec tak to inak mozne ako sobasom nie je…

kacena2022
11. okt 2023

Ahoj autorka,ja som mala tú istú situáciu ako ty.Riešila som to sobášom.Kedze na Slovensku strašne dlho sa čaká na súde na termín rozvodu,tak nám to vyšlo tak že 18 januára som mala rozvod a 16 februára sme mali svadbu s terajším manželom.A v apríli sa nám narodilo dieťa.Bolo to pred štyrmi rokmi.