Nemám nárok na mestský byt

hanka5215
16. júl 2024

Dobry večer. Mam otázku. Mam žiadosť na mestky byt, ale bolo mi oznámené, ze nemam na takýto byt narok, presahujem životné minimum o 200euro,pre trojčlennu rodinu. Maximum je 1700, my máme 1900. V septembri sa to zníži keďže mi konci rodicovsky. Ako môžem postupovať. Každý rok dokladame na mesto aj danove priznanie, kvoli podmienkam bytu. Hypoteku nam nedaju, kedze ma zmluvu na určito a ma velke diéty ktore banka neakceptuje. Poprosím vas, ma niekto skúsenosť s tymto. Zatiaľ byvam u mami tiez v mestkom dvojizbovom byte, kde sme 6ti. Ked pride muz z turnusu tak sme 7mi.
Podnajom zial obvolavam každý jeden ktorý vidim, ale je tu sama diskriminacia voči romom.
Vie mi niekto pomôcť, aspon s tym ci mam alebo nemam narok ked sa mi príjem znizi?.
Ano bolo mi povedane, az ked sa nam znizi prijem, a zdokladujem danove priznanie.
Ale čakať do ďalšieho roka uz nechcem... Asi pojdem pod most :(

pribinak
16. júl 2024

@hanka5215 ale veď keď sa ti skončí rodicak, tak pôjdeš do prace, aby si mala príjem, nie?

hanka5215
autor
16. júl 2024

@pribinak no práveže to sa mi zvýši prijem o ďalších 750€.
Čiže nezníži ako oni chcu ale zvýši. Syna mi do skolky nezobrali, kedze 3 ma v septembri.

doriiis
16. júl 2024

Tak choďte do klasického nájmu...peňazí máte až az

hanka5215
autor
16. júl 2024

@doriiis klasicky najom je aky? Podnajom?

doriiis
16. júl 2024

@hanka5215 ...ano

hanka5215
autor
16. júl 2024

@doriiis tak ako som pisala v príspevku, ozvem sa na akúkoľvek inzerát a hneď odpoveď, ze si neželajú romov, alebo ani neodpisu. Alebo hned otázka, ste romovia? Ano a hned vypnú. Volala a pisala som snáď na 20 inzerátov a nič.

kaia
16. júl 2024

@hanka5215, skúste si dať inzerát vy. Ten, kto bude chcieť prenajsť, ozve sa…
Držím palce 🍀

hanka5215
autor
16. júl 2024

@kaia dala som a nic 😥😥.

Pisala som dokonca poslankyni mesta, tiez nic. :( rozmýšľam zase ist na urad, s tym ze vyplatím po niekom dlh, ale tiež mi bolo povedane, ze musi sa mi znížiť prijem....

Ale dakujem, dufam, ze to nejak vyriešim...

vanilkovazmrzka
16. júl 2024

Nikdy v tejto krajine nebude dobre. Odsudzovat kludne aj slusnych ludi len zato ze su romovia…

gemerka17
16. júl 2024

A máš ako dokladovať príjem zo zamestnania teba aj muža? Zacni s tým keď sa ozveš, sama sa ponukni ze ukážeš pracovne zmluvy.

hanka5215
autor
16. júl 2024

@gemerka17 sme traja, ja a muz mame 23rokov a syn ma v septembri 3

anjelicek26
16. júl 2024

Pri 1900 + 750e kludne chodte do vlastneho a vezmite si hypoteku na aspon dvojizbak, nech ma maly (resp. brat-sestricka casom) vlastnu izbu... Bohuzial presne ako pises, ludia maju predsudky, este to potrva, kym bude lepsie a vy potrebujete byvat. Mestsky byt vam nevyjde (a ani ho nepotrebujete, zvladnete to sami).

gemerka17
16. júl 2024

@hanka5215 no co ti poviem nie je to šťastná kombinácia pre prenajimatelov. Musíš ponúknuť proaktivitu.

hanka5215
autor
16. júl 2024

@anjelicek26 mužovi hypoteku nedaju, kedze ma zmluvu na urcito a ktomu podla výplatnej pasky ma veľké diéty... A ja by som potrebovala zmluvu na neurcito a to potrva dokym mi ju daju... :( zo strazenim syna problem nebude.. Uz nevieme si rady ako to urobiť

hanka5215
autor
16. júl 2024

@gemerka17 samozrejme mame to ako dokladovať, kedze aj na mestke-byty sme davali celý nas príjem aj danove priznanie kedze si to vyziadali.

gemerka17
16. júl 2024

@hanka5215 treba toto ponúknuť budúcemu prenajimatelovi, hneď ako prvé.
Ale máte pekný príjem, ty do prace a šetriť. Najist si finančného poradcu neskôr a hypoteka pôjde vybaviť.

anjelicek26
16. júl 2024

@hanka5215 kde byvate teraz? Musite proste par mesiacov pockat. Maly nastupi do skolky, ty do prace a muz musi ziskat zmluvu na dobu neurcitu... zvladnete to, mate ciel, viete, co treba. Mestsky byt je pre ludi, ktori si to nemozu inak dovolit a vy to zvladnete, mate vek, aj zdrave ruky, len trochu trpezlivosti.

hanka5215
autor
16. júl 2024

@anjelicek26 u mojich rodičov byvam so synom a dvomi sestrami. V dvojizbovom mestkom byte.. Muz pracuje turnusovob, cize kazde 2 mesiace na tyzden chodi domov. Tak sme tu 7mi. Ak si to predstavujete všelijako ako mozme takto byt, no spí na madraci na zemi...
V nasom meste postavili novu bytovku nadštandartnu, ktore najmy su od 500€. Viete kto ich ziskal, učitelia, zdravotníci. Aky maju oni plat ak sú trojčlenná rodina.... Tu je to strašne, vedla nas bol voľný byt, so susedou som hovorila,povedala mi. No vieš ako to je, ked mas kontakty na urade tak byt mas hned.. Ja zial nemam. :(

anjelicek26
16. júl 2024

Ale co ta drzi v tom meste? Chodte hocikam inam, ked tam je to take tazke najst byvanie. Skus porozmyslat, ako by to este islo.

aduskatt
16. júl 2024

Hypotéku je možné dostať aj na zmluvu s dobou určitou

hanka5215
autor
17. júl 2024

@aduskatt ano, mali sme finančného poradcu, ale muz ma na výplatnej paske velku čiastku vyplácanu v diétach a to je problem pri posudzovani hypoteky

0silvia0
17. júl 2024

@hanka5215 velka ciastka v dietach je problem pri posudzovani hypoteky?

0silvia0
17. júl 2024

@hanka5215 kam chodi muz robit? Nemoze on najst byt v meste, kam chodi na turnusy a vy by ste sa odstahovali za nim?
Hlavne nepozeraj ako prijem znizit, ale zvysit, lebo sa od mamy nikdy neodlepis.

butterflyeffect
17. júl 2024

@hanka5215 co sa tyka hypoteky, zmluva na dobu urcitu nie je problem taktiez diety akceptuje ako prijem slovenska sporitelna ale iba 50% diet. Otazka vsak je ci mate nasporenyvh 20% na byt, lebo tolko musite dat zo svojich. Co sa tyka najmu- treba oslovit realitku, ktora bude s majitelmi komunilovat za vas. Ak uvidia ze ste slusna rodina s prijmom, tak nebude problem ze ste romovia

dadis
17. júl 2024

@hanka5215 Urcite nastup do prace. Nema sa ti kto o dieta z tej velkej rodiny postarat, kym sa uvolni miesto v skolke? Ak nie, tak aj do sukromnej ho daj. Verim, ze s tvojim a muzovym prijmom tu hypoteku dostanete, hoc aj na malicky byt, zo zaciatku, ale najma nebudete platit cudzim. Doba urcita nie je urcite problem, treba pockat 6 mesiacov pokial budes zamestnana. Najma nemat ine uvery a omeskania na splatkach. To celu situaciu skomplikuje.

h2
17. júl 2024

Neviem, kde robí tvoj muž, ale ak v zahraničí, tak by som na tvojom mieste aj s dieťaťom išla za ním tam. Sama vidíš, že tu je diskriminácia a rasizmus. Všade inde vám bude lepšie. Držím palce.

matullienka
17. júl 2024

Prosím ťa kde pracuje tvoj muž a ako dlho tam je? Pracuje v zahraničí pre zahraničného zamestnávateľa alebo pre slovaka? Lebo píšeš, že robí turnusovo a má v mzde započítané aj vysoké diéty to sa mi nejako nevidí potom ten príjem. Treba hľadať ako prijem rodiny zvýšiť nie znížiť až čim skôr nasetrite a kúpite svoje.

dadis
17. júl 2024

@matullienka Moze robit napriklad v autodoprave..

matullienka
17. júl 2024

@dadis len ak on za na turnusy kde príde domov rz za 2 mesiace na týždeň zarobí 1600 vrátane vysokých diet tak to je veľmi málo.

dadis
17. júl 2024

@matullienka Neviem to posudit. Ale vela ludi pracuje za nepriaznivych podmienok. Chalan ma myslim 23 rokov, ked je navyse rom, tak bohuzial taketo podmienky mu boli poniknute a zobral ich. Ta diskriminacia tu bohuzial je a su radi, ze pracu vobec zohnali.