Nechcem, aby môj rodič dostával rodičovský dôchodok

martinkamly
13. júl 2023

Máte niekto skúsenosť s rodičovským dôchodkom. Keď nechcem aby môj rodič dostal peniaze za mňa keď som pracovala. Je nejaké tlačivo čoby som mohla vyplniť ?

ivka79
13. júl 2023

@martinkamly Už je asi neskoro, termín bol do 28.2.2023

maranco
13. júl 2023

@martinkamly
Áno, je to možné a urobíte tak prostredníctvom Vyhlásenia fyzickej osoby na účely nároku na rodičovský dôchodok, v ktorom vyplníte údaje len o jednom rodičovi, ktorému si rodičovský dôchodok neželáte zasielať. Nezabudnite ani na overenie svojho podpisu na Vyhlásení (na matrike alebo u notára) v prípade, ak ho posielate poštou. Tlačivo je potrebné do Sociálnej poisťovne doručiť do 28. februára 2023.

https://www.socpoist.sk/zivotne-situacie/dochod...

nelca0510
13. júl 2023

@maranco nuž,28.2.2023 už bolo

alenah31
13. júl 2023

@martinkamly môžeš - ale ak podáš tlačivo do 31.8.2024 - nárok na výplatu rodičovského bonusu zanikne až od 1.1.2028. Aby nebol rodičovi vyplácaný RB už v skoršom období bolo treba doručiť tlačivo do 28.2.2023.

alenah31
13. júl 2023

@nelca0510 to nevadí - je to možné urobiť vždy do konca augusta ďalšieho kal. roku - je to aj v tom pridanom linku Akurát, že to bude platiť až o 5 rokov.

mogaa
13. júl 2023

ak dáš vyhlásenie (vypísané tlačivo v SP)teraz, bude platiť až po 5rokoch.....

walentina7
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lauritka
13. júl 2023

smutné.... tieto zlé rodinné vzťahy ma vždy zarmucujú. neviem si predstaviť mať taký vzťah s mamou, ktorá ma porodila a vychovala...a som jej vdačná celý život za to. Som rada,že si može prilepšit k dôchodku. Dieťa je dar a je smutné, že si to mnoho ľudí neváži a chovajú sa k vlastným deťom hrozne, potom keď deti vyrastú, tak sú vťahy totálne narušené.. ach jo.. to len taká úvaha na dnes...

mamina7070
13. júl 2023

akurat sa testuje formular pre zmenu a zrusenie rodic dochodku
takze bude sa dat aj elektronicky

martinkamly
autor
13. júl 2023

@lauritka viete keď môj otec nejavil záujem o mna a to uz mám dieťa tak načo by mal zamňa brať peniaze. Mamu mám super vždy sa snažila nahradiť aj oca

lauritka
13. júl 2023

@martinkamly áno, potom chápem... 😗