Nárok na sociálne štipendium

1. okt 2022

Dobrý deň,

predom hovorím, že je mi jasné, že mi tu nikto nedá 100% odpoveď, ale chcem vedieť na čom cca som.
Som v 4 ročníku takže ešte nemôžem požiadať o sociálne štipendium na VŠ, ale budúcu rok chcem ísť do iného mesta.

Od mala som bola v náhradnej starostlivosti babky (dostávala na mňa ak prídavky, ale len do 18 myslím). V 18 som dostala jednorazovy príspevok od štátu. Od mamy dostávam 70€ (ako výživné, ktoré jej určil súd, keď som bola malá). Inak myslím, že má len niečo málo nad životným minimom + invalidný dôchodok. Babka má tiež dôchodok, lepší ako väčšina dôchodcov (má vdovský). Platí ale ešte hypotéku atď, a myslím, že keďže už na mňa dostáva príspevky od 18 by sa v Tom nemala zohľadňovať, ale to neviem. Myslíte, že mám šancu na sociálne štipendium?

sundew
1. okt 2022

Samozrejme! Socialne dostávali aj studenti normalne s pracujúcimi rodicmi,len to ze zarábali minimum! Plus internát zaručeny by si mala mat

autor
1. okt 2022

@sundew len neviem kvôli tomu, že mama ma aj invalidný dôchodok, takže v konečnom dôsledku nema životné minimum (ale zas de facto je jej jediná starosť o mňa 70€) a neviem či sa tam teda aj babka nejak neráta

matkahelka
1. okt 2022

moj muz poberal cele 4 roky soc.stipendium a jeho rodicia normalne pracovali. zohladnuju sa osoby zijuce v spoloc.domacnosti, ty ak s matkou nezijes, je jedno, aky ma ona prijem

kvet123ka
1. okt 2022

Tusim to je do. 1.5nasobok živ. minima. Mali by sa posuchodzavat vsetky osoby zijuce v 1 domacnosti. A vyska sa odvíja aj od vzdialenosti bydliska. Napr. Ak pojdes do Bratislavy študovať a si z Košíc dostaneš viac ako keby si len z trnavy napr. Tam sa pise vzdialenost v km. A prijmy za minuly rok vsetkych posudzovanych osob.

kvet123ka
1. okt 2022

@matkahelka museli zamlcat prijmy alebo mali minimalku na papiery.

kris_y
1. okt 2022

soc. štipendium je aj na SŠ. Neskúšala si si oň požiadať?

kris_y
1. okt 2022

A prídavky sú do 25 rokov, keď študuješ.

kris_y
1. okt 2022

@kvet123ka aj ja som mala soc. štipendium na VŠ a obaja rodičia pracovali, mam ešte 2 súrodencov.

loginexistuje
1. okt 2022

hej jasne budes mat narok a aj prednostne intrak (aj ked vude mala vzdialenost)

matkahelka
1. okt 2022

@kvet123ka preboha nic nezamlcali, vsetky prijmy mali oficialne, ale muz je z viacpocetnej rodiny.

kvet123ka
2. okt 2022

@matkahelka nehnevaj sa... Ja iba ze vela ludi zije tak ze na paske ma minimalku a zvysok naruku. Lebo zamestnanavatel nechce platit odvody za svojich zamestnancov. Je to tak vo vela firmach na slovensku

kvet123ka
2. okt 2022

Napr. Moja mama bola vdova a nezamestnana a nedali mi. Az ked mi pomohol to vybaviť triedny ucitel. A to som dostavala 30eur/mes. Viem ze tam boli deti co mali oboch rodičov a dostavali.. Nechápem podla coho to merali... 🤷‍♀️

matkahelka
2. okt 2022

@kvet123ka viem, ale tak je to teraz. moj muz studoval pred takmer 20 rokmi a vtedy tato "moda" so zamlcovanymi prijmami nebola. a svokrovci pracovali v statnych podnikoch za tabulkove platy.