Nárok na príspevky

cinnamoon
7. mar 2022

Ahojte, prosim..
Chcela by som sa informovat na co mam/nemam narok pri babatku?
Zila som doteraz 3 roky v zahranici s priatelom, s ktorym sme vsak uz nemali ktovieaky vztah tak sme sa rozisli a vratila som sa na Slovensko. Nechce sa mi rozpisovat detajly avsak nelahka financna situacia bola aj tam, ale mam urcite zdravotne problemy vdaka ktorym som bola rada ze som si aspon nejaku pracu nasla. Po navrate som si zacala hladat pracu a samozrejme vybavovat podporu, s minusom na ucte... Bolo mi ale povedane ze kym podporu vybavia, moze to trvat aj 4mesiace. Zatial bez prijmu. Zijem aktualne s dochodcovckym parom ktory tiez nema na rozdavanie. A do toho som zistila, ze som tehotna!!! Byvaly sa k tomu stavia razne, dieta nechce. Od rodiny tak isto podpora ziadna, od vsetkych len ,,dufam ze to pojde prec" nemam nikoho kto by ma podporil ani financne, ani psychicky 😢 je mi z toho hrozne, ak mam byt uprimna vzdy som potraty odsudzovala a pritom som teraz sama v situacii ze nevidim ine vychodisko, s tym ze ma aj vsetci z okolia do toho tlacia, vratane kompletne neempatickeho byvaleho. Lebo vsak ,,technicky to este nie je dieta a lepsie sa ho zbavit teraz ako mu posrat cely zivot" :( :( preto pisem sem, aby som zistila REALNE , ci mam na nieco narok pocas vybavovania podpory zo zahranicia slobodna matka, NEzijuca sama... Lebo ako som zistovala, mala by som jedine nejaky prispevok v hodnote asi 199eur a myslim ze to by mi na vychovu dietata nevystacilo urcite :( prosim, prosim, prosim pomozte mi zhodnotit financnu situaciu tie z vas ktore sa v tom vyznate lepsie :(

barbora_t
7. mar 2022

@cinnamoon no ja neviem, neviem, ale pokial do statnej kasy nic nedas, nic neodstanes...(myslim tym teraz podporu, pripadne tehotenske)

aylinn
7. mar 2022

a koľko rokov ma dieťa ? Keď máš “babatko” tak by si mala dostať rodičovský príspevok 285€+ prídavky 25€ tuším sa to zvýšilo teraz o nejaké drobné.

cinnamoon
autor
7. mar 2022

@barbora_t zahranici som odrobila okrem brigad na hlavny pracovny pomer takmer 3 roky, podporu by mi schvalit mali , len preto to bude trvat tak dlho. Lenze na tu matersku by to asi nepomohlo, vsak? ;( Ani ked som teraz na urade a podporu by som si zrusila... Ja viem, uz je to prespekulovane ale som z tej situacie uplne zufala :(

cinnamoon
autor
7. mar 2022

@aylinn este nikolko, o tyzden mam termin potratu prave preto sa uz zúfalo pytam aj tu, ci niekto na nieco nepride, pretoze keby na nejake riesenie pridem potom..... Tak by som si to uz duplom nikdy neodpustila

aylinn
7. mar 2022

@cinnamoon jaaaj ja som to celé zle pochopila ja som myslela že už jedno máš a ešte po rozchode si zistila že si tehotná zas 😃

cinnamoon
autor
7. mar 2022

@aylinn nene,pardon, asi zle napisane v prispevku.. proste hcem sa informovat do buducna ako by to bolo za danej situacie po porode :/

deti95060810
7. mar 2022

@aylinn tiež som tak pochopila

barbora_t
7. mar 2022

@cinnamoon aha tak potom ano, na podporu narok budes mat, veru cakat mozes dlho, moj oco tiez vybavoval podporu, robil v holandsku a nechcem ta strasit, ale cakal na peniaze skoro pol roka, vela zalezi od uradov, ako rychlo poslu papiere.... no na matersku narok mat nebudes, ak sa nemylim, len na rodicak a pridavky (co nie je boh vie co) rodicak sa ale vyplaca pozadu :-/ cize prvy rodicak by si dostala az po porode...je mi luto v akej situacii si sa ocitla, nie je to lahke v momentalnej dobe, ceny vsetkeho rychlo rastu a 2 deticky 😔 podla mna aj mamicky s 1 dietatkom maju co robit aby sa uzivili...nech uz bude tvoje rozhodnutie akekolvek, nezabudaj ze nie je na svete silnejsieho tvora ako je matka ❤🙏

barbora_t
7. mar 2022

@aylinn aj ja som pochopila ze jedno ma a druhe caka 😁

kallanchoe
7. mar 2022

@cinnamoon Po pôrode máš nárok od na jednorázové pôrodné cca 600€....potom každý mesiac rodičovský+prídavky do troch rokov dietata....niečo cez 300€...pokiaľ nemáš odpracované roky nárok na rodičovsky máš aj tak,len nemáš nárok na materskú (ta je vyššia,potom aj vyšší rodicak,ty dostaneš len ten minimálny,).....neviem či sa to uznáva zo zahraničia...asi nie....možno zo zahraničia by si vedela čerpať prvé mesiace materskú a potom by si prešla na rodičovský príspevok u nás.....najlepšie ísť alebo zavolať na úrad prace ta vypláca prídavky aj rodicovsky....

lucka_ke
7. mar 2022

po pôrode dostaneš ešte jednorázový príspevok pri narodení vo výške 829,86 Eur a potom mesačne rodičovský príspevok 275,90 Eur + rodinné prídavky 25,50 Eur
ja si myslím, že keď si tu na MK zaobstará výbavičku pre dieťatko tak to nejako finančne zvládnete, prinajhoršom sa dá bývať aj v krízovom centre a ex ti bude platiť výživné na dieťa, skús ešte porozmýšľať... prípadne dať dieťatko na adopciu, je veľa párov, ktoré túžobne čakajú

matkahelka
7. mar 2022

@cinnamoon dostanes len rodicak a pridavky na dieta.nic ine. je to cca 300€. ale v zahranici by si nedostala ani tolko, SR je v tomto este "stedre"

cinnamoon
autor
7. mar 2022

@barbora_t dakujem ... Aj som si myslela, ze to bude tak.. to je potom ale dost pruser, z takej smiesnej sumy zabezpecit potom seba aj babo... Lebo keby sa mi aj rychlo podari najst pracu citala som ze na matersku by som potrebovala odrobenych 260 ci kolko dni, co uz tiez nestiham :( a bez akejkolvek podpory financnej od blizkych, a vecnymi nadavkami z ich strany by mi asi ozaj hrablo :( bojim sa ze ten potrat v tejto situaciii bude ozaj jedina spravna moznost, ale aktualneam pocitnze taku vec nikdy nerozdycham ;( dakujem kazdopadne moc krat za info :(

lucka_ke
7. mar 2022

nezabúdaj na výživné a ako tehotnej ti je tiež povinný prispieť na výživu, nevzdávaj to

cinnamoon
autor
7. mar 2022

@lucka_ke asi az po prebehnuti nejakeho sudu vsak? Vyjadril sa ze dieta rozhodne nechce, ze nech nevymyslam kraviny a prakticky ,,nek*rvim vsetkym zivot" ... Ah :( sice to by nevadilo, že súd, to by asi musel doplatiť potom aj spätne... :/

barbora_t
7. mar 2022

@cinnamoon pozri sa, este mas cas si to rozmysliet, bolo by fajn keby ti mal kto pomoct aspon po dobu, co dostanes podporu, po narodeni babatka dostanes niecelych 830e prispevok pri narodeni a ten rodicak, odpracovat uz na matersku veru nestihnes, ale s podporou rodiny by si to isto zvladla, plus treba pytat aj vyzivne od ex, ak by si sa predsa len rozhodla ze babatko si nechas, kludne mi casom daj vediet a ja ti bez problemov pomozem zabezpecit vybavicku pre babatko, uz sok takto pomohla nie jednej mamicke 🙂

kallanchoe
7. mar 2022

@cinnamoon pozri aj keď sa priateľ "vzdal zodpovednosti"....to neznamená že to pre neho končí....neviem ako to je presne pozistuj si....ale pokiaľ ho uvedies do rodného listu dietata....tu bude asi potrebný test otcovstva,ktorý keď odmietne,mu bude musieť nariadiť súd.....bude aj on musieť platiť výživné každý mesiac tebe,lebo či chce či nie je to vaše dieťa,.....nieje to ľahká cesta ale dá sa zvladnut....držím palce akokoľvek sa rozhodneš😉

matkahelka
7. mar 2022

@lucka_ke ak on zostal v zahranici, tak bude narocne oficialne sudnou cestou cokolvek riesit. my mame v rodine pripad, kde trvalo vysudit vyzivne 3 roky, kedze chlap zil v zahranici a slovenske sudnictvo nie je na takej urovni, aby na toto malo dosah

lucka_ke
7. mar 2022

@matkahelka áno, môže to trvať dlho, ale aj neskôr bude treba peniaze, je otec tak nech prevezme zodpovednosť, aké jednoduché hodiť to všetko na ženu a ona nech sa traumatizuje

lucka_ke
7. mar 2022

pozri to dieťatko si ťa vybralo z nejakého dôvodu, skús ešte porozmýšľať aké by to bolo mať ho, zvládnuť sa to dá aj v krízovom centre, bude to fest ťažké ale to bude aj žiť neskôr s výčitkami a rodina možno názor zmení keď drobčiatko uvidí, mali sme v rodine niečo podobné a teraz je maličká miláčik rodiny...

matkahelka
7. mar 2022

@lucka_ke to suhlasim, ale nech autorka berie do uvahy, ze vyzivne na dieta a aj na nu su len fiktivne peniaze. nemoze sa na ne predsa teraz spoliehat, ked nevie, ci ich uvidi o rok, ci o 10.

banderaska29
7. mar 2022

ja ti poviem fakty, nie to čo ti tu mastia niektoré iné o tom, ako si Ťa bábätko vybralo a pod.
musíš sa snažiť byť maximálne racionálna, neprepadaj panike ani beznádeji. daj si na papier plusy mínusy. normálne si to napíš. prečo dieťa áno prečo dieťa nie.
Som slobodná matka a nie je to easy, no je to naplnený život a šťastný život. moje deti maju super otca, finančne nám stále pomáha aj keď ja som dosť sebestačná finančne ale predsa - je to do plusu.

nemáš zatiaľ nič svoje (bývanie) - to bude náročné... neviem si predstavit lietať po krízových centrách - to nie je život. a stále máš možnosť si nájsť dobrého chlapa s ktorým si raz tu svoju rodinu vytvoríte.
ale vraciam sa na začiatok - buď absolútne racionálna. Dieťa je krásne, ale keď mu máš čo dať, keď mu vieš zabezpečiť život a nemusíš riešiť či budete mať čo jest. nebudem hovoriť že keď ste na to dvaja - pretože vieš byť šťastná aj sama s tym dieťatom - nestojí to na chlapovi, ale ide o tú strechu nad hlavou, ktorú zatiaľ máš takú kadejakú.

ak si dokážeš za 9 mesiacov nájsť prácu, osamostatniť sa (aj keď iba do svojho nájmu, aj to je niečo), pripraviť sa na bábätko a zvládať to sama - v tom prípade by som si bábätko nechala. nespoliehaj sa prosím na príspevky od štátu ale sama na seba. Ak sa o seba finančne nevieš oprieť, ja na tvojom mieste by som to UPT zvažovala.

ver mi nech to znie akokoľvek kruto, žiadna z týchto mudrych mamičiek ktoré tláchajú o dieťati ako o dare sa o teba nepostará, nebude ti kupovať plienky, nebude ti platit nájom, ani potraviny, ani nič. len ti povedia, čo by robili ony, ale to nie je pre Teba smerodajné.
Riaď sa svojimi možnosťami. a Hlavne ako som povedala - neprepadaj panike... ♥

ak by si čokolvek potrebovala kľudne mi napíš 🙂

lucka_ke
7. mar 2022

@banderaska29 nemusíš urážať druhých za názor, prišla som o dve deti a 7 rokov čakala na tretie, preto píšem čo píšem, riešenie je aj adopcia, ale to je už na autorke ako sa rozhodne

banderaska29
7. mar 2022

@lucka_ke aj ja prišla, o 3 dokonca.. ale neodvážim si súdiť žiadnu ženu, nikoho. proste nemám na to právo, som veriaca, jediný kto môže je Boh. nie ja.

vy sa niektoré vyjadrujete o tej adopcií ako keby sa bavíme o psíkovi a nie človeku.. dokelu vieš si to vôbec predstaviť ? vynosiť 9 mesiacov človeka a potom sa ho vzdať ? a žiť s tým že niekde tam je moje dieťa a ja som nemohla, aj keď som chcela, sa oň postarať..
pre mňa by v jej situácií bol menšie zlo UPT ako adopcia.

annamalaga
7. mar 2022

Ahoj. Ešte skús kontaktovať fórum života alebo Alexis poradňu. Normálne zadaj do vyhľadávača, možno ti oni viac pomôžu ako tu. A rozhodni sa podľa seba, ty jediná vieš, aké máš možnosti. Aj adopcia je riešenie, keď aj ťažké, ale ty musíš vedieť.

lucka_ke
7. mar 2022

@banderaska29 ja nesúdim nikoho, len ukazujem jeden z možných smerov už ako sa autorka rozhodne je jedine na nej, všetky riešenia sú ťažké a zo všetkých vyplývajú ďalšie veci

77katarina
7. mar 2022

@banderaska29 Perfektne si to napísala, úplne s tebou súhlasím vo všetkom 👍

77katarina
7. mar 2022

@banderaska29 Presne ani ja by som nemohla 9 mesiacov mať v sebe dieťa a potom ho dať na adopciu. Celý čas by som rozmýšľala kde je, čo robí ako je o neho postarané....Aj podľa mňa je menšie zlo ísť na interupciu.

misinka0611
7. mar 2022

Zo Slovenska: po narodení dieťaťa rodičovský príspevok ( ten nižší ) 280€, prídavok na dieťa 25€ a jednorazový príspevok 830€ po tom ako sa dieťa dožije 28 dní, vtedy sa aj vybavuje. Sumy ti píšem zaokrúhlene.

Na nič viac nebudeš mať zo Slovenska nárok.

Ďalej si pozrieš aj výživné či už od otca dieťaťa alebo náhradné.

euie
7. mar 2022

Ahoj, ja by som sa informovala konkretne na uradoch. Zili sme v zahranici, vramci EU, a ak si robila v zahranici, je skoro iste ze ten odrobeny cas tam sa ti bude zaratavat do nemocenskeho poistenia, takze potom, ak sa napriklad teraz este nemocensky dobrovolne poistis, verim, ze narok na matersku aj vyssi rodicak budes mat. Ako sa to ale rata, co vsetko budes k tomu potrebovat dolozit atd by som sa konkretne informovala na socialke. Drzim palce.