Nárok na pracovné voľno - pohreb blízkej osoby

kristina_13
25. máj 2022

Dobrý deň, viete mi poradiť, či má zamestnanec, ktorý bol po nočnej práci nárok na pracovné voľno?

Napr. ak z 19.5. na 20.5. mal nočnú prácu, má 20.5. nárok aj na pracovné voľno kvôli pohrebu blízkej osoby?

Ďakujem.

viestta
25. máj 2022

Po nočnej ma predsa voľno, môže ísť na pohreb. Ak má ďalšiu nočnú po pohrebe môže ísť do roboty. Pohreby sú cez deň, či sa mylim?

vikusjk
25. máj 2022

@kristina_13 zo zakonnika prace:
d) úmrtie rodinného príslušníka

1. pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb,

2. pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,

3. pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti, a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,

domka222
25. máj 2022

Ja som brala dovolenku, keďže som mala celý týždeň nočné a pohreb úplne v inom meste. A podľa dátumov to potom nesedelo

ibrunova
25. máj 2022

Ak máš v deň pohrebu voľno, načo ti je ďalšie voľno?

hipuska
25. máj 2022

No, ja osobne si neviem predstaviť, makať celu noc, cez deň byt na pohrebe. A potom ísť znova na nočnú. Potrebuje sa vyspať.
@viestta takže by som teba chcela vidieť makať

katka5161
25. máj 2022

@viestta ty si dokonalá odborníčka na vsetko

nina255
25. máj 2022

@hipuska aky den byt na pohrebe ? Ved ten trva snad maximalne hodinu z celeho dna nie ? Ak nepocitam kar…

ibrunova
25. máj 2022

No nárok na voľno nemá,keďže nerobí. Ale smeny je snáď možné poprekladať alebo si vziať dovolenku, aby nešiel z nočnej do nočnej.

hipuska
25. máj 2022

@nina255 nepíšem deň, ale cez deň! Pohreb nemusí trvať iba hodinu. Autorka pisala, že sa jedná o blízku osobu. Takže kľudne môže aj vypomáhať. A to už nehovorím o citovom a psychickom rozpoložení. Nie sme stroje. Snáď, ty nikdy nebudeš v takej situácii