Dievčence, neviete, prosím, ako to je s podporou v nezamestnanosti z ÚP?
Manželovi po 15 rokoch vo veľkej spoločnosti s trvalým pracovným pomerom v piatok oznámili, že k 1.6. končí ( na jeho miesto majú niekoho prispôsobivejšieho) a chcú mu dať výpoveď dohodou , v tomto prípade mu sľúbili nejaké odstupné. Ak nebude súhlasiť, ukončia pracovný pomer inak. Má nárok ísť 1.6. na ÚP a žiadať podporu?
Ďakujem za odpovede, šľak ma ide trafiť, ako to dnes chodí. ☹
@nikawero12 Ďakujem pekne za info.
@astika za málo
@astika @nikawero12 pri výpovedi dohodou NIE JE nárok na odstupné. Na odstupné má zamestnanec nárok IBA v prípade ak zamestnancovi pracovný pomer končí výpoveďou zo strany zamestnávateľa podľa § 63 ods. 1 písm. a) až c) Zákonníka práce. Nárok na odstupné je v sume najmenej dvojnásobku priemerného mesačného zárobku zamestnanca ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa viac ako päť rokov zamestnancovi patrí odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Mal trvať na tom, aby mu dal zamestnávateľ výpoveď z organizačných dôvodov - dostal by 3-mesačné odstupné a ešte by 3 mesiace normálne pracoval. Ale nevadí @astika manžel nech kľudne podpíše aj výpoveď dohodou, ALE len v prípade, že to odstupné bude vo výpovedi písomne uvedené (zapracované). Len v tom prípade to jeho zamestnávateľa bude zaväzovať k jeho vyplateniu - ústna dohoda na vyplatenie odstupného dohodou zákonne neexistuje. Okrem toho nech si nezabudne pred odchodom vybrať zvyšok RD alebo nech si ju nechá preplatiť.
Čo sa týka nároku na podporu tú určite spĺňať bude. Podmienkou na vyplácanie podpory je byť najmenej 730 dní v posledných troch rokoch poistený v nezamestnanosti. Evidovať na ÚP by sa mal ísť do 8 dní od ukončenia PP.
@alenah31 @astika Pre presnost poopravím, že VýPOVED DOHODOU NEEXISTUJE. Bud ide o výpoved alebo o dohodu (vid napr. § 59 Zákonník práce). V dohode môže, no nemusí byť uvedený dôvod ukončenia prac.pomeru, ak to zamestnanec nevyžaduje. Ak je v dohode uvedený organizačný dôvod ukončenia prac.pomeru, napr. nadbytočnost či iný dôvod uvedený v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) Zákonníka práce (myslím, mal by byť jednoznačne špecifikovaný, aby sa nedal dodatočne meniť), vzniká nárok na odstupné automaticky zo Zákonníka práce § 76 ods. 2. Zamestnávatel môže poskytnúť odstupné aj z iného dôvodu, to ale už musí byť uvedené v dohode (príp. uvedené v Kolektívnej zmluve či pracovnej zmluve)
Zákonník práce nájdete napr. tu:
http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-0...
Podpora sa mu bude rátať z vymeriavacích základov v období dva roky pred zaevidovaním do evidencie uchádzačov o zamestnanie.
@astika pri výpovedi dohodou má tvoj manžel právo na odstupné. Výška odstupného je daná Zákonníkom práce, resp. môže byť aj vyššia ako udáva zákonník práce, pokiaľ je to ustanovené v ich podnikovej Kolektívnej dohode. Kedže pracovel toľko rokov, predpokladám, že si platil aj poistenie v nezamestnanosti a tak má právo aj na podporu v nezamestnanosti. Tá sa vypláca maximálne 6 mesiacov a jej výška závisí od výšky mzdy, ktorú tvoj manžel dostával.