Nárok na OČR

nikol1316
18. feb 2023

dobry den chcem sa spytat ci neviete ci bude mat manzel narok na ocr ak som tyzden pred porodom, staram sa doma o dcerku starsiu 3,5 roka, nechodi do skolky a ja uz nevladzem sa o nu starat?...uz som na materskej nahlasena z mladsim dietatom, ak ma narok musi mu ju vypisat pediater alebo môj gynekolog aby nam to socialka uznala? dakujem za odpoved

janinah
18. feb 2023

Nárok nie,možno ak obkeca pediatra,aby dal ocr na zdravé dieťa.Totiz väčšinou chlapi vedia,že bude pôrod v rodine a nechajú si na to dovolenku.

mogaa
18. feb 2023

@nikol1316 no týždeň do pôrodu vydrž a potom môže čerpať otcovskú dovolenku

lilinka88
18. feb 2023

Môže si čerpať dovolenku... keď budeš už hospitalizovaná, priamo v nemocnici mu vystavia očr a po prepustení môže čerpať dva týždne otcovske

mogaa
18. feb 2023

@nikol1316 tebe zrejme nejde len o ten týždeň pred tvojim pôrodom....na dlhšie trvajúcu OČR treba diagnózu, inak mu ju lekár nedá, možno na týždeň ho ukecá, ale na viac nie a to ti situáciu neporieši....on potrebuje OČR hlavne v čase keď pôjdeš do pôrodnice a kým sa vrátiš z nej.....a ty môžeš prenášať aj 10dní čo potom? pediater nenechá OČR 2-3týždne pri zdravom dieťati....

zuzanockamt
18. feb 2023

@nikol1316 Nie, nemá nárok na očr.

luciajass
18. feb 2023

Veď nech sa dá na PN on sám a potom prejde na rodicovsku

janinah
18. feb 2023

@luciajass ved toto môžu urobiť všetci oteckovia,zdraví ísť na PN... a rovno mesiac pred porodom,naco trocharit....Naš bohatý stat všetko zvladne...platených 14 dní po pôrode je asi malo

nikaeli
18. feb 2023

@luciajass a najlepšie s neobmedzenými vychádzkami, že? 🤦🏻‍♀️

luciajass
18. feb 2023

@janinah
@nikaeli tak keď iná možnosť nieje tak čo jej poradíte?čakať, kým porodí nieje riešenie. Pomoc potrebuje teraz

janinah
18. feb 2023

@luciajass jej muž vo februári už nemá nijakú dovolenku,asi ani nijakú babku nemajú a ak áno,tak bude 500 km ďaleko...fakt ma už nebavia ľudia,mladí ludia, zdraví ľudia, ktorí majú dg akurát tak
" vychcanec"

zuzanockamt
18. feb 2023

@luciajass A akú dg bude mať otecko? Či lekári vypíšu na želanie? Prečo som si napr.ja vedela poradiť bez odrbávania a využívania systému pred pôrodom druhého dieťaťa? Chceli malý vekový rozdiel, bolo treba s tým počítať a nie žmýkať systém a my všetci skladajme sa. A keď nutne potrebuješ očr, tak ti ju nedajú (vlastná skúsenosť).

luciajass
18. feb 2023

@janinah máš pravdu, týždeň na PN tak zarobiť že až . Platí to zamestnávateľ. A je to menej, ako by chodil do práce. Veď na tom ešte prerobí, ale svojej žene pomôže v ťažkej fáze. . ako fakt sa zamyslí. Či treba dať prednosť peniazom, alebo vlastnej žene s dvoma deťmi .
A ocr si môže zobrať aj na ňu, keď už sme pri Tom. Kým neprídu .

floki1994
18. feb 2023

@nikol1316 narok na očr nema kedze dieta je zdrave..vsak je len februar urcite ma narok na dovolenku tak nech cerpa tu a po porode otcovsku 🙂

nikaeli
18. feb 2023

@luciajass neviem čo by som jej mala poradiť. Je nás tu celkom dosť, čo máme dve a viac detí a manžel nebol na OČR.. a to som bola celé tehotenstvo PN, prvú polovicu som povinne ležala, lebo som krvácala, rodila som v inom meste a mladšia dcéra už chodila do školy.. a zvládli sme to bez oteckovej PN, OČR, či dovolenky..

luciajass
18. feb 2023

@nikaeli tak si mala lepší zdravotný stav ako má ona teraz

mogaa
18. feb 2023

@luciajass alebo bola menej vychcaná😀

cucoryedka
18. feb 2023

@nikol1316 ahoj, chapem, ze si sa len informovala, ci existuje nejaka legalna moznost, ale bohuzial nie je. Jedine ak si vezme muz dovolenku, alebo pokryjete to so starymi rodicmi. Neznamena to vychcanost.Ja som bola rada, ze som vobec bola, pred oboma porodmi. Pred druhym porodom som bola par dni u rodicov aj so "starsou" 14-mesacnou dcerkou, lebo som sa rozhodla rodit v Kosiciach a muz bol v BA (kde sme zijeme doteraz a on pracoval). Nikomu nenapadlo, ze flakarina, ale proste sme si pomohli. Drzim palce. 😊

nikaeli
18. feb 2023

@luciajass iste, ležať v posteli polovicu tehotenstva a potom pár týždňov v nemocnici, krvácať do 24tt - to je fakt super stav 🤦🏻‍♀️

@nikol1316 čo vlastne znamená, že sa nevládzeš starať o mladšie dieťa? ak je ti veľmi zle, choď do nemocnice.. manžel nech si vezme dovolenku 😉