Nárok na dovolenku

2. apr 2022

Pekný večer, mám takú otázku. Mám 24 rokov v septembri 25 mam syna ten má 4 roky, pracujem v jednom zamestnaní od roku 2016 nastúpila som minulého roka vo februári (2/2021) po rodičovskej dovolenke a stále mám nárok na dovolenku len 20 dní, vraj až pokiaľ nebudem mať 33 rokov.
Na nete som čítala že ak sa trvalo starám o dieťa mám nárok na 25 dní (5 týždnov) dovolenky.
Nieje tu niekto kto by mi vedel poradiť lebo moja personálna mi tvrdí to čo píšem vyššie a teda neviem či sa mýlim ja alebo ona.
Dakujem. 😊

monulienkamt
2. apr 2022

Určite máš nárok na 25 dní, ved je to aj v zákonníku práce

alenah31
2. apr 2022

Mas narok na 25 dni....ak o to poziadas.

autor
2. apr 2022

@alenah31 ako požiadam?? Keď personálna mi tvrdí že nemám ach budem to musieť poriesiť lebo okrádam seba o dovolenku 🤦‍♀️

alenah31
2. apr 2022

Novelou Zákonníka práce sa s účinnosťou od 1. marca 2021 zaviedla do zákona legálna definícia zamestnanca trvale sa starajúceho o dieťa, ktorá dovtedy v Zákonníku práce absentovala. Podľa tejto definície sa za zamestnanca trvale sa starajúceho o dieťa na účely Zákonníka práce považuje zamestnanec, ktorý sa osobne stará o vlastné neplnoleté dieťa vrátane striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov, a zamestnanec, ktorý sa osobne stará o neplnoleté dieťa zverené mu do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia súdu. Toto postavenie zamestnancovi vzniká dňom, keď zamestnávateľovi písomne oznámil, že sa trvale stará o dieťa.

petamich
2. apr 2022

myli sa ona, mas narok na 25 dni v zmysle ZP a mas na to narok odo dna, kedy si pisomne zamestnavatelovi oznamila, ze sa trvalo staras o dieta

https://www.ip.gov.sk/dovolenka-zamestnanca-sta...

autor
2. apr 2022

@alenah31
@petamich
Myslíte že tento rok by mi ešte vedeli schváliť tie dni navyše alebo už nie? Ja hlúpa hus minulý rok som povedala že neriešim lebo som nezačala od januára a až koncom marca tohto roku ma to teraz napadlo že zase mam len 20 dní tak som bola dnes za personálnou a ona že nech sa nenechám oklamať tým čo píšu, že nárok vzniká až od 33 rokov.. Tak to ďakujem pekne keď mi ide takéto kaleráby tlačiť do hlavy... Aká som nervózna z toho a aj zo seba 🤦‍♀️

petamich
2. apr 2022

samozrejme, ze ano, pisomne o to poziadaj a o 5 dni ti navysia fond

alenah31
2. apr 2022

Poziadaj o to. Narok mas...tento rok tych 5 dni plnych nebude kedze sa ti alikvotne skratia z dovodu, ze to oznamis najskor 4.4. ..... cize priznaju od maja. Ale bud. rok uz budes mat plnych 25 dni.

petamich
2. apr 2022

@alenah31 fiha naozaj to kratia? tak to som netusila, zasa som sa dozvedela nieco nove 🤷‍♀️

alenah31
2. apr 2022

@petamich na celych 25 dni mas narok ak si to oznamila a si niekde v zamestnani cely kal. rok. Ako ked niekde nastupis napr. k 1.5. .... narok mas len na alikvitnu cast 25:12x9. Ona to oznami 4.4., narok sa priznava vzdy k prvemu v mesiaci....mne to robi mzdovy program automaticky (akurat tu alikvotne kratis 5 dni). Ma to logiku....ak sa zamestnancovi narodi prve dieta 6. novembra 2022 a oznami mi, ze tym padom splna narok na 25 dni..... v roku 2022 mu to urobi mozno pol dna....len alikvotne za december. Ale v r. 2023 uz bude mat 25 dni.

autor
2. apr 2022

@petamich
@alenah31 ďakujem vám žienky pomohli ste mi v pondelok to budem riešiť aj keď pre asi 2 a pol dňa neviem či sa mi oplatí ale aj to je niečo

alenah31
2. apr 2022

Jasne ze oplati......ani nevies kedy sa ti budu hodit😊 a nabuduce sa nenechaj odbit ak si presvedcena, ze mas pravdu - over si info skor a trvaj na svojom😁😁

dollyzv
2. apr 2022

@alenah31 no ale ona tam už pracuje dlhšie ako rok,čiže by mala mať nárok na celých 25dni..toto sa nemá prečo krátiť..

nikdenikto
2. apr 2022

Ja som napísala jednoduché čestné prehlásenie že sa starám o maloleté dieťa a doložila rodný list. A pani personalistika nech si dostuduje 🙈

ciernabrigita
2. apr 2022

@dollyzv nemá nárok na celých 5 dní, pretože je to odo dňa oznámenia. ak oznámim v priebehu roka, alikvotne sa tých 5 dní kráti bez ohľadu na vek dieťaťa či dĺžku pracovného pomeru.

dollyzv
3. apr 2022

@ciernabrigita kokso..ja som nič nevypisovala,nedokladovala rodný list ,len pri nástupe som vravela nadriadeným že mám malé dieťa a hneď mi dali nárok na 5tyzdnov

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
alenah31
3. apr 2022

@dollyzv precitaj si zakon - odo dna oznamenia. Ty si pri nastupe oznamila, ze mas male dieta. Kazdy zamestnavatel povazuje za "oznamenie" nieco ine. Tvojmu to mozno stacilo - hoci oznamenie ma byt pisomne.

cacianka
3. apr 2022

Veď zamestnávateľ mal všetky podklady že ich zamestnankyňa išla na materskú, že je na rodicaku, oznámila nástup po do zamestnania, čiže veľmi dobre vedia a aj im dala oznam že dieťa má. Odkedy sa nárok na D musí žiadať ? ZP platí aj personalistke.

mogaa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zvedavabuduca
3. apr 2022

@alenah31 ja som písomne požiadala o tú dovolenku minulý rok v apríli a normálne mi dali tých 5 dní navyše celých, vôbec mi ich nekratili a to som bola zamestnaná už od 12/2021.

mijo53
3. apr 2022

ja by som napísala, že od 1.3.2021 sa starám o dieťa a žiadam spätne o dovolenku v zmysle zákonníka práce a priložila rodný list, keď účtovníčka to nevie nech s tým robí čo chce

alenah31
3. apr 2022

@cacianka @mijo53 hore som kopirovala ZP....v pripade osoby, ktora ma menej ako 33 rokov vznika narok na dovolenku vo vymere 4 tyzdne. ALE pokial ma v starostlivosti nezaopatrene dieta moze poziadat o 5 tyzdnov dovolenky. Toto postavenie zamestnancovi vzniká dňom, keď zamestnávateľovi písomne oznámil, že sa trvale stará o dieťa. Dnom kedy to v ziadosti oznamil - nic spatne. Je to ako s oznamenim o tehotenstve. Mozem byt v siedmom mesiaci s bruchom ako slon.....kym to pisomne neoznamim - vo vztahu k zamestnavatelovi a ZP tehotna nie som, ziadne vyhody sa ma netykaju. @zvedavabuduca ziadala si min. rok v aprili a zamestnana si od 12/2021 nejako to nesedi. Ak som mala zamestnanocov, ktory do tejto vynimky spadali ked zacal zakon od 3/2021 platit a piberali DB - vymer mi mzd. program upravil automaticky na 25 dni. Ti co tam sice spadali no DB nepoberali resp. nastupili neskor - pisomne poziadali.

ciernabrigita
3. apr 2022

@dollyzv oficiálny postup podľa zákona je písomné oznámenie. niekde to však stačí aj takto.

alenah31
4. apr 2022

Posielam ti tlacivo na cestne vyhlasenie k tej dovolenke (z insp. prace), je aj na nete:

autor
4. apr 2022

@alenah31 ďakujem veľmi pekne ❤️