Nárok na dovolenku

28. jún 2023

Ahojte vospolok.

Ak som nastupila 15.6 do novej prace , mam uz za jun narok na cerpanie dovolenky alebo musim odpracovat daku dobu,aby som mala na nu narok?
Predtym som bola na urade prace.

Dalsia vec, ak som nastupila v polke roka, mam narok len na 25/2 = 12.5 dna dovolenky?
Predtym som bola na urade prace.

Dakujem moc krat.

autor
28. jún 2023

alebo je asi z pohladu zamestnavatela, cerpat dovolenku az po skusobnej dobe ze?

viestta
28. jún 2023

Narok mas krateny poctom mesiacov, cerpat ju mozes az po troch mesiacoch ale so zamestnavatelom sa mozes dohodnut na skorsom cerpani, rovnako aj zamestnavatel ti moze nariadit cerpanie pred odpracovanim 60 dni.

autor
28. jún 2023

@viestta aj som si myslela ze najskor az po skusobnej dobe. dakujem krasne

autor
28. jún 2023

@viestta ked pracujem na 4hodinovy uvazok, tak aj ''celodenny'' paragraf u lekara znamena len 4hodin ze? dakujem

autor
28. jún 2023

ked mam paragraf aj ten sa mi krati len na polroka takze mam narok len na 3,5 Pecka?

viestta
28. jún 2023

Narok na pocet paragrafov, to naozaj neviem, ale v principe je to 7x hodiny za jeden pracovny den za rok na seba a to iste ako sprievod. Takze u teba 4 hodiny

lubka73
28. jún 2023

Obdobie skúšobnej doby nijakým spôsobom nezasahuje do podmienok pre nárok na dovolenku. To znamená, že podľa počtu odpracovaných dní vzniká zamestnancovi v skúšobnej dobe buď nárok na dovolenku za odpracované dni (za každých 21 odpracovaných dní 1/12 ročnej výmery dovolenky) alebo po odpracovaní 60 dní počas skúšobnej doby nárok na pomernú časť ročnej výmery dovolenky (§ 101 a § 102 Zákonníka práce).

Z uvedeného teda vyplýva, že zamestnancovi môže vzniknúť nárok na dovolenku aj počas skúšobnej doby a po dohode so zamestnávateľom má právo si ju čerpať aj v skúšobnej dobe.

lula313
28. jún 2023

Mozes čerpať dovolenku už počas skúšobnej doby, ale len alikvotnu cast, ktorú si odpracovala, čiže nemozes si po tyzdni vziať tyzden dovolenky. Mne sa stala taká vec, že hneď ako som nastúpila, som chytila v praci virozu, nadriadena bola empaticka a korektná a sama mi poradila zobrať si pecka. Ale teda ja som bola makac a videla, že je môj zdravotný stav zlý (v praci som odpadla)

vikusjk
28. jún 2023

Za jun narok nemas, az od jula sa ti pocita

autor
28. jún 2023

@vikusjk dakujem nevedela som.

autor
28. jún 2023

@lubka73
@vikusjk dakujem

autor
28. jún 2023

@lubka73
@vikusjk
@vikusjk

A PARAGRAF mam tiez krateny na 3,5 kusov? ( 7ks je na rok)
dakujem krasne

nikiki29
28. jún 2023

My máme aj paragraf krátený

autor
28. jún 2023

@nikiki29 teda na 3.5 ks ze?

nikiki29
28. jún 2023

Nám to zamestnávateľ zaokrúhlil na celé číslo nahor. Čiže v tvojom prípade by nám dal 4. Zo zákona neviem. Ale 3,5 máš určite.

nikiki29
28. jún 2023

A v júli 1 deň dovolenky. Potom každý mesiac o 2 dni pribúda.

nikiki29
28. jún 2023

Zamestnávateľ ti môže hýbať až s 50% dovolenky, takže ti to nemusí ani schváliť tak skoro po začatí PP

luliu
28. jún 2023

Paragraf závisí na zamestnávateľovi, kľudne môžeš mať aj 7 dní narok

simca06022011
28. jún 2023

Záleží ako sa dohodnete, čerpať môžeš aj skôr. Nárok máš krateny podľa mesiacov. Paragrafy máš Nárok na 4h/deň a počet dní je na zamestnavt3lovi, myslím ze tento Nárok sa nekrati. Aspoň ja som to nikdy neriešila.
Co sa týka dovolenky, ja dávam.dovolenku ako sa dohodneme, nepozerám na odpracované dní, pretože mi to je fuk.. pri ukončení pp sa "navyse" vyčerpaná dovolenka odpočíta od mzdy, takže takýmto dohadovackam sa rada vyhnem a leto je len raz v roku :D ak má niekto dohodnutú dovcu, viem o.tom, zariadime zástup a ide ;)

autor
28. jún 2023

@nikiki29 aha dakujem.
@luliu tak sa opytam myslela som ze to je daky zakon kedze mam len 4hodinovy uvazok a nastupila som v polke roka. :/

luliu
28. jún 2023

U teba je jeden deň 4h. Môžu ti dať 3,5 dňa ale aj 7

autor
28. jún 2023

@luliu vazne aj 7 kusov paragrafu? ok. zistim opytam sa

lubka73
28. jún 2023

paragraf
V prípade, že by zamestnanec do zamestnania nastúpil až v priebehu kalendárneho roka, ponecháva Zákonník práce na zamestnávateľovi, či bude nárok na platené voľno zamestnancovi pomerne krátiť. Rozhodnutie zamestnávateľa je ale limitované, pretože aj pokiaľ zamestnanec k nemu nastúpi až v priebehu roka, jeho nárok na platené voľno pri návšteve lekára bude vždy najmenej v rozsahu jednej tretiny nároku za kalendárny rok za každú začatú tretinu kalendárneho roka trvania pracovného pomeru. Teda ak by zamestnanec začal u zamestnávateľa pracovať napríklad v októbri, do konca kalendárneho roka môže absolvovať lekárske vyšetrenia a ošetrenia v rozsahu 3 dní s nárokom na náhradu mzdy. Jeho nárok, ktorý v uvedenom prípade predstavuje 1/3 zo 7 dní, sa totiž zaokrúhli na celé kalendárne dni nahor.

autor
28. jún 2023

@lubka73 moc dakujem