Nájomná zmluva

27. máj 2024

Dobrý deň, prvykrat idem sama do podnájmu. Majiteľka mi však dala do zmluvy len celkovú sumu za nájom. Kamarátky mi radia že takúto zmluvu podpísať nemám. Neobsahuje sumy za energie, vodu… poradíte či je takáto zmluva správna? Vždy keď som bývala s niekým v podnájme tak v zmluve som to uvedené nemala.

thomas88
27. máj 2024

určite musí obsahovať zálohové platby za energie, vrátenie depozitu, výpovedná doba, a ine dôležite veci

veronicka88
27. máj 2024

Máme rozpísané v jednom iadku koľko sa platia energie(byť prenajímam)pri zmene sa zapísali do dostayku o koľko išli hore energie. Ale my sme poctivci🙈🤷naši majú nakomplet všetky preplatky aj nedoplatky.a že to nebolo toho roku malé sumy....

patka06
27. máj 2024

Kamarátka ti dobre radí, v správnej nájomnej zmluve sú zálohové platby rozpísané na jednotlivé položky

autor
27. máj 2024

@veronicka88 mali ste nedoplatky?

maranco
27. máj 2024

čo je v zmluve písané o nedoplatkoch a preplatkoch za energie?

autor
27. máj 2024

@maranco že si ich uhrádzam sama.

slovenka753
27. máj 2024

ak mas uhradzas nedoplatky tak musis vediet kolko sa plati za energie. zaroved je fer ak ti aj vratia preplatky (to by spm tam tiez zakomponovala). ak by tam ale ustanovenie nemala (teda nebola by si povinna platit nedoplatky) tak by mi jedna suma neprekazala ...

veronicka88
27. máj 2024

@slovenka753 súhlasím
@autorka naši malí preplatky 220+40+18 sa zamysli či by ti samej takáto suma neodla dobre....čo je relatívne reálne. Trvalá by som na.preplatkoch ak mám platiť nedoplatky. Hovorím ti to .pohľadu prenajimatela

autor
27. máj 2024

@veronicka88 mne však majiteľka tvrdí že to tam nemusí uviesť konretne sumy. Vraj stačí podľa zákona len celková suma za najom

veronicka88
27. máj 2024

Nájomná zmluva musí obsahovať označenie predmetu a rozsahu užívania, výšku nájomného a výšku úhrady za plnenia spojené s užívaním bytu alebo spôsob ich výpočtu. Mala by tiež obsahovať aj opis príslušenstva a opis stavu bytu. Ak sa nájomná zmluva neuzavrela písomne, vyhotoví sa o jej obsahu zápisnica.

Nech sa páči ak nemá čo skrývať na tvoju žiadosť ti to tam proste dopise

autor
27. máj 2024

@veronicka88 ďakujem za radu

maranco
27. máj 2024

Však super budeš mať na zmluve celkovú sumu 500€, ale majiteľka bude dávať na energie len 50€ a 450 si nechá pre seba. Príde vyúčtovanie nedoplatok 800€ a podľa zmluvy nedoplatky platíš ty 🙂

autor
27. máj 2024

@maranco viem, preto to riešim ale majiteľka si tvrdí že to tam netreba asi vie čo robí.

maranco
27. máj 2024

To potom akoby si podpisovala bianko šek, síce platíš toľko ale o rok doplatíš neznámu sumu. Ukázala ti aspoň vyúčtovanie za byt ako vyzerajú náklady v danej bytovke? Mala predtým nájomníkov alebo bol prázdny byt?
Ak ti zatajuje veci, ruky preč.

trema
27. máj 2024

Moja sestra si hladala byt a tiez tak mala zmluvu, nemala to rozpisane, byt sa jej pacil, bol za dobru cenu, tak to neriesila, samozrejme v zmluve ze ona plati nedoplatky.. ked tam bola asi 3 mesiace, tak jej majitel hovori, ze ma uz nedoplatky na elektrine, len pozerala 😀 ja som jej hned vravela, ze to nedopadne dobre

maranco
27. máj 2024

Už len drobnosť akým spôsobom jej máš platiť nájomné? Na účet, alebo v hotovosti na ruku? Lebo ak funguje s úmyslom oklamať štát tak si buď istá, že oklame aj teba.

autor
27. máj 2024

V hotovosti na ruku
@maranco

veronicka88
27. máj 2024

Výborné🙈🙈🙈a plánuješ si aspoň pýtať príjmový doklad?nejde o okradnutie štátu v tejto dobe by mi asi bolo jedno či to robí ofiko alebo nie ale aspoň my medzi sebou by sme maliat vydislutovame veci a napísané na papieri
Bože ja sa pri takýchto diskusiách vzdy Amyslam ako sme.blbo poctivý s mužom🙈🙈🤷

maranco
27. máj 2024

No už vidím ako každý mesiac absolvuje kolečko a uteká s tvojou hotovosťou za správcom domu, potom do elektrární a nakoniec do plynární, prípadne ešte aj k poskytovateľovi TV a internetu. 😀

autor
27. máj 2024

@trema ako to riešila?

maxalla
27. máj 2024

Autorka, toto nebude seriozny prenajimatel. Ak chce platbu bez rozpocitavania energiii, to je v poriadku, ale v tom pripade nech je cena, ktoru zaplatis, uz konecna, bez toho, aby si musela doplacat nedoplatky. Ak chce nedoplatky, tak jednak nech sa zaviaze tiez vratit ti preplatky a jednak nech uvedie, kolko zo sumy ide na energie. Tiez si od nej vyziadaj jej DIC cislo, resp. potvrdenie, ze je registrovana na danovom urade. Ale myslim, ze ak jej budes platit na ruku a takto, tak ho nedostanes. Alebo jej to podskrabni a ked bude chciet od teba nedoplatky, vyziadaj si jej DIC potom. Ked si ich bude vymahat, zamavas jej pred nosom danovymi unikmi a bude klud. No skor odporucam takejto prenajimatelke sa vyhnut.

zuzanaete
27. máj 2024

Ak ten najom zoberies, tak rovno zacni setrit na nedoplatky, co bude od teba pytat. Je to neferove jednanie zo strany prenajimatela.

kristiii
27. máj 2024

@maranco existuje taká vec ako sipo, s ktorou raz za mesiac vybehneš na poštu.
Autorka, nech ti majiteľka ukáže, aké má nastavené zálohové platby a hotovosť odovzdaj len s podpísaným pokladničným dokladom. V zmluve rozhodne trvaj okrem úhrady nedoplatkov aj na vrátení preplatkov. Ale predpokladám, že po týchto požiadavkách si bude hľadať inú podnajomnicku.

maranco
27. máj 2024

@kristiii SIPO je už zastaralá služba ktorá v dnešnej dobe internetu nemá význam, na všetko si nastavíš trvalé príkazy v banke a máš to bez poplatkov, rýchlejšie a prehľadnejšie
To som písal obrazne, že s hotovosťou iste takto neuteká za každým, ale rieši to cez bankový účet, ale tú hotovosť chce na ruku, len aby utajil príjem.

sense
27. máj 2024

Takú zmluvu by som neodpísala, daj na kamarátky dobre ti rádia... , rovnako by som ani nedala peniaze na ruku bez potvrdenia ze odo mňa prevzala takú sumu a ze peniaze sú za nájom.... Podľa mňa prenajímateľka je špekulant.
Dnes tu bola téma ze platili za energie, viac ako mali, majiteľ platil menšiu sumu zálohové platby ako mal a ešte aj nedoplatok pýtal. A rovnako žiadaj do zmluvy zakomponovať aj tí ze ak máš uhradiť nedoplatky, tak máš nárok ty na preplatky. A aby tam bolo uvedené koľko je nájom, koľko tm režijné náklady, začo presne a koľko. Ak prenajímateľka nesúhlasí radšej ruky prec

brrunetkaa
27. máj 2024

Na ruku by som neplatila prenájom nikdy. Kamarátka takto bola a pán majiteľ si pýtal v jednom mesiaci nájomné 2x lebo mu údajne nezaplatila a jej zostali tak jedine oči pre plač lebo žiadny doklad o platbe nemala…. A rozpísané energie nech sú určite. Plus v zmluve zahrnúť aj stav bytu pri odovzdaní, ideálne si urobiť aj fotky / video aby sa vedelo o poškodeniach, nech ich pri vysťahovaní nemusíš platiť ty ha niekoho iného.

luccija
27. máj 2024

Tak, keď vieš, že majiteľka asi vie ako to robiť čo sa pýtaš?🙂nie je to dobre a hlavne peniaze na ruku dá Ti nejaké potvrdenie, že si zaplatila?

luccija
27. máj 2024

@brrunetkaa práve som to písala.Kazdy špekuluje a potom sa naťahujú za nedoplatky, nájomné, poškodené veci.

brrunetkaa
27. máj 2024

@luccija tak tak, my tiež keby nenatocime video ešte kým sme v prenajme bývali, tak by nám našili poškodenú kuchynskú linku a jej opravu za 400€ čo chceli stiahnuť z depozitu…

kristiii
27. máj 2024

@maranco no a čo že je to zastaralá služba? Funguje? Funguje. Ja ju využívam, aj hotovosť beriem, ale teda dávam potvrdenie o prijatí, aj preplatky vraciam v hotovosti a všetci sme spokojní 😉 Ale teda konkrétne táto pani pôsobí ako špekulantka.