Nájom - mám právo na náhradu bytu?

ivettdavid
12. júl 2022

Dobrý deň som matka 7rocneho syna obec nám pridelila sociálny byt a však ja som po 5 rokoch prišla o prácu a bola 5mesiacpv na úrade práce vznikol mi dlh na nájomnom .obec mi nájomnú zmluvu na základe dlhu ktorý som ale vyplatila nepredĺžila .mám právo na náhradu bytu podľa občianskych prav?

pribinak
12. júl 2022
lenkasarka
12. júl 2022

@ivettdavid neprináleží mi súdiť ťa, ani to nebudem robiť. Chcem sa len opýtať či si nedostavala nejaké dávky a či sa nedalo platiť ten nájom. Sociálne byty majú celkom nízke nájomné. Snáď máte aspoň kam ísť , lebo toto je nemilá situácia.

ivettdavid
autor
12. júl 2022

@lenkasarka 7rokov žijem zo synom sama sama ho vychovávam jediný krát za 30 rokov kedy som bola nezamestnaná bolo tych 5mesiacov ...a podporu som dostávala 320 e ...byť platila 300 ....výživné 70 e a mala som doma prváka .

ivettdavid
autor
12. júl 2022

@pribinak Lebo ja som sa na internete dočítala niečo iné ...

lenkasarka
12. júl 2022

@ivettdavid je mi to veľmi ľúto, snáď nájdete východisko z tejto situácie. Myslela som že nájomné je celkom nízke. Držím palce. Nech sa Vám darí

pribinak
12. júl 2022

@ivettdavid čo si čítala?

ivettdavid
autor
12. júl 2022

@lenkasarka ďakujem krásne neviem kam pôjdeme ,nuž v našej obci to funguje tak že v sociálnej bytovke bývajú ,prokurátor,pedagóg z ústavu na výkon trestu ,riaditeľ hasickej služby a vseliake iné takéto "sociálne prípady " ktorý teda nie sú odkázaný na pomoc obci alebo štátu takto tu funguje spravodlivosť

dadis
12. júl 2022

@ivettdavid Preco si to neriesila hned a spoliehala si sa, ze vas nevyhodia? Dostala si asi odstupne, predpokladam po 5 rokoch. Dalsia vec, ze mas velmi nizku mzdu, ak si mala taku zalostne nizku podporu. Skus sa prestahovat si synom za pracou, lebo za 300eur zozenies v mensom meste garsonku aj cez komercny najom a najdi si pracu za vyssiu mzdu, mas skolaka, bude potreobat stale viac, nechces sby aj on skoncil ako pracujuca chudoba :(. A poziadaj o vyssie vyzivne, 70eur je vysmech, co ti otec plati.

nelca0510
12. júl 2022

@ivettdavid nahradu ti nedajú. Bola si na úrade a povedala si im,v akej si situácii? Lebo vždy sa dá nejaké východisko najst

lenkasarka
12. júl 2022

@ivettdavid nie je to rozdelené? V našom meste je blok,kde sú sociálne byty , ale zároveň aj byty v osobnom vlastníctve. Možno to tak máte aj vy.

ivettdavid
autor
12. júl 2022

@lenkasarka nemáme to je čisto sociálna bytovka 2 roky dozadu kolaudovana ...

ivettdavid
autor
12. júl 2022

@pribinak Pokiaľ však z vyššie uvedeného dôvodu dôjde k skončeniu nájomnej zmluvy podľa Občianskeho zákonníka u nájomcu, ktorý sa stará o maloleté dieťa, ktoré je členom jeho domácnosti (alebo o bezvládnu osobu), vzniká takémuto nájomcovi právo na bytovú náhradu, ak to pomery prenajímateľa umožňujú, tak konkrétne na náhradný byt.

Občiansky zákonník ďalej zakotvuje, že náhradný byt, ktorý by bol v takomto prípade poskytnutý, môže mať horšiu kvalitu aj menšiu obytnú plochu ako byt, ktorý je nájomca povinný vypratať. Náhradný byt sa tiež môže nachádzať aj mimo obce, v ktorej sa nachádza vypratávaný byt, avšak v takej vzdialenosti, aby bola možná denná dochádzka do práce.

ibrunova
12. júl 2022

@ivettdavid zrejme je to obecná bytovka, nie priamo sociálna. U nás je sociálna bytovka taká, kde sú wecká spoločné a podobne.

lenkasarka
12. júl 2022

@ivettdavid tak to je zvláštne teda. Zila som v predstave,že Sú naozaj pre sociálne slabé rodiny

ivettdavid
autor
12. júl 2022

@nelca0510 áno povedala mala som nárok len na podporu na nič iné

ibrunova
12. júl 2022

@ivettdavid ale to sa asi netýka prípadu, kedy dlžíš na nájomnom.

dadis
12. júl 2022

@ivettdavid Preco sa zaradujes medzi socialny pripad? Si zdrava zena a mas zdrave dieta. Preco zavidis inym? Oni si za ten byt platia rovnako ako ty (kym si platila) a tie platy v statnej sfere su ozsj nizke, ze pokojne na ten socialny byt mohli mat narok.

luliu
12. júl 2022

@ivettdavid len je rozdiel či ti oni dajú výpoveď z nejakého dôvodu alebo ci ti dajú výpoveď z dôvodu dlhu.

pribinak
12. júl 2022

@ivettdavid ale to je len výsek to čo si tu dala a vôbec to neopisuje tvoju situáciu
Ty si akokeby porušila zmluvu tým že si neplatila nájom
No však uvidis ako sa to bude riešiť

nelca0510
12. júl 2022

@ivettdavid ja som musela úrad v obci kde bývaš. Nejaká čo má starosti tieto byty

ivettdavid
autor
12. júl 2022

@dadis nie nedostala som odstupné keďže som nebola kmeňový zamestnanec ...ja nikomu nezávidím ,ja som za celý život bola na úrade 5mesiacov ...malý chodil do jaslí od 2 rokov keďže som musela ísť do práce ..a dlžnú sumu som vyplatila ešte skorej ako som si prevzala rozhodnutie o nepredlzeni nájmu na pošte ..tak nesudte keď nepoznáte príbeh ...

lenkasarka
12. júl 2022

@ivettdavid všimla som si tu na Mk,že sa ženy pýtajú na taký, onaky, hentaky príspevok. Ja sa v tom vôbec nevyznám, ale nemáš na nič nárok, len na 320 eur? Zachytila som nejaký príspevok na bývanie napr.

martul
12. júl 2022

@ivettdavid no boli by vhodné dať celý článok, lebo čo je to ,,z vyššie uvedeného dôvodu "
Ty si neplatila nájom, to je dosť podstatné.

ivettdavid
autor
12. júl 2022

@lenkasarka ja som už zamestnaná normálne a ja sa v tomto nevyznám či mám či nemám nárok sami od seba vám to na úrade napovedia ..kým sami nepoznáte občianske práva ....a v žiadosti o predĺženie nájmu písali že mi rozhodnutie pošlú najneskôr do 15.6 a poslali ho 24.6

ivettdavid
autor
12. júl 2022

@martul je tam napísané aj pokiaľ neplatiš nájom to bolo vyzsie uvedené ....a meškala som 2 mesiace ktoré som zaplatila ešte skorej ako som prevzala rozhodnutie o nepredlzeni zmluvu ...

martinka13
12. júl 2022

Presne z tohto dôvodu nikdy nedám do nájmu byt niekomu s dieťaťom..... Mať dieťa nie je dôvod na neplatenie nájmu. Keby si mala vlastný byt a neplatila by si elektrinu, plyn.... tak by Ťa proste odpojili. Nikoho nezaujíma, v akej si situácii. Záväzky treba platiť.

ivettdavid
autor
12. júl 2022

@martul ...ale NATO sú právne školení ľudia ktorý ovládajú zákony a tiež je tu centrum právnej pomoci ;) kde ľudí nesudia a poradia im načo majú a načo nemajú právo ...to sa volá že ochrana práv ...a slobodné matky s deťmi majú trochu iné práva ....tak tam racej zavolám zajtra skorej ako si tu niekto oblečie talar a odsúdi má bez ohľadu Nato aby poznal detaily a nehovoriac aj zákony ...ďakujem dovidenia 👋

ibrunova
12. júl 2022

@ivettdavid máš o zrušení zmluvy niečo písomne? Nie je tam napísané, že sa môžeš odvolať?

stanulienkat
12. júl 2022

Za tych 5 mesiacov si sa nemohla zamestnat? Aj ked len tovar vykladat?

ivettdavid
autor
12. júl 2022

@martinka13 nuž niekto nepodedí keď nemá po kom ..... Niekto není odkázaný na chlapa , tak nesudte keď ste si neprešla v mojich topánkach .... A to komu by by ste dali alebo nedali byť do prenájmu mi je úplne ukradnuté ;)