Nájom bytu

lucka63
7. máj 2020

Ahojte, chcela by som sa spýtať či by sa tu našla nejaká právnička alebo osoba, ktorá by mi vedela pomôcť. Som tehotná v 5 mesiaci, priateľ ma byt v osobnom vlastníctve a sú tam nájomnici, chceme tam ísť bývať, lenž3 nájomníci začali robiť problémy a nechcú odíst, lebo pani najomníčka si myslela,že tam už dožije, priateľ im minulý rok keď im dával byt do nájmu povedal, že to bude dlhodobé, lenže v tej dobe sme ešte neboli spolu kto vedel, že rok na to budeme spolu a čakať dieťa , pani nájomnicka sa citi ukrivdena a nechce odist. Najomna zmlyva je spisana na domu neurcitu, a ja som dala napisat vypoved do realitky ale nejak som si nevsimla, ze tam nieje uvedeny dovod vypovede naprm ze potrebujem byt pre manzelku, nevestu dieta .. ako vyplyva zo zakona ze pri neurcitej dobe najmu to musi byt. Najomnici dali vec pravnikovi ktory uviedol zmluvu ako neplatnu a do 15 maja musime vypoved stiahnut, lebo daju priatela na sud., chcela by som pomoc ohladom spisania stiahnutia vypovede a nasledne spisat npvu vypoved ktora by zrejme zase plynula od 1.6 nasledujuce 3 mesiace , kedy je uz hranicny termin, pretoze budem rodit

lucka63
autor
7. máj 2020

@lucka63 Dali sme najprv slovne vediet najomnikom na zaciatku marca ze zvazujeme moznost ze budu musiet najmu odist, potom sme im napisali ze pojdeme tam a na konci marca zaslali vypoved , ktora zacala plynut od 1.4. Ale kvoli neuvedeniu dovodu je neplatna

saadve
7. máj 2020
alenah31
7. máj 2020

@lucka63 Pokiaľ nebol nájom bytu dohodnutý zmluvou na dobu určitú, Občiansky zákonník jasne stanovuje podmienky výpovede nájmu. Kým nájomca môže nájom bytu vypovedať kedykoľvek, bez splnenia osobitných podmienok (samozrejme, za predpokladu, že koná v súlade s nájomnou zmluvou – občianskoprávne vzťahy sa riadia zásadou, že dohoda zmluvných strán má prednosť, ak nie je v rozpore so zákonom, resp. ho nijako neobchádza), v prípade prenajímateľa je režim prísnejší.

V prípade prenajímateľa Občiansky zákonník taxatívne stanovuje prípady, kedy môže nájom bytu vypovedať. Treba mať na pamäti, že nejde o príkladmý výpočet, ale jednoznačný, presne stanovený – to znamená, že tento „zákonný zoznam“ nie je možné rozširovať. Táto prísna právna úprava súvisí práve s tým, že nájom bytu a samotný nájomca bytu je trochu viac chránenou zmluvnou stranou.

Dôvodmi pre výpoveď zo strany prenajímateľa sú:

- prenajímateľ potrebuje byt pre seba, manžela, pre svoje deti, vnukov, zaťa alebo nevestu, svojich rodičov alebo súrodencov – ide o najčastejšie využívaný dôvod -výpovede zo strany prenajímateľa. Musí však ísť o potrebu bytu len pre uvedené osoby, nie pre širší okruh rodinných príslušníkov,
- nájomca prestal vykonávať prácu, na ktorú je nájom služobného bytu viazaný,
- nájomca alebo ten, kto je členom jeho domácnosti, hrubo poškodzuje prenajatý byt, jeho príslušenstvo, spoločné priestory alebo spoločné zariadenia v dome alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných nájomcov alebo vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome – v tomto prípade býva následok výpovede, a teda vypratanie problematickejšie, často sa končí až súdnym konaním,
- nájomca hrubo porušuje svoje povinnosti vyplývajúce z nájmu bytu najmä tým, že nezaplatil nájomné alebo úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu za dlhší čas ako tri mesiace, alebo tým, že prenechal byt alebo jeho časť inému do podnájmu bez písomného súhlasu prenajímateľa – aj tento dôvod, resp. jeho následky výpovede v mnohých prípadoch končia súdnym sporom,
- je potrebné z dôvodu verejného záujmu s bytom alebo s domom naložiť tak, že byt nemožno užívať, alebo ak byt alebo dom vyžaduje opravy, pri ktorých vykonávaní nemožno byt alebo dom najmenej počas šiestich mesiacov užívať,
- nájomca využíva byt bez súhlasu prenajímateľa na iné účely ako na bývanie,
- nájomca prestal spĺňať predpoklady užívania bytu osobitného určenia alebo predpoklady užívania bytu vyplývajúce z osobitného určenia domu.
Ako bolo vyššie uvedené, nájom bytu predstavuje citlivejšiu tému, hoci je nájomca viac chránený, z dôvodu právnej istoty musí prenajímateľ riadne dôvod výpovede opísať. Tak, aby nedošlo k zámene s iným dôvodom. Samozrejme, výpoveď musí byť písomná. Aby k zámene nedošlo, odporúča sa, aby bol vo výpovedi dôvod nájmu presne označený zákonným ustanovením (niektorý z dôvodov v zmysle ust. § 711 OZ). Nepostačuje iba uvedenie „...výpoveď z nájmu bytu v zmysle Občianskeho zákonníka...“.

Musí byť uvedené, o ktorý byt ide (špecifikovať podľa listu vlastníctva) a presné znenie dôvodu. V niektorých prípadoch sa vyžaduje aj priloženie listiny, ktorá dôvod výpovede preukazuje (napr., ak nájomca prestal vykonávať prácu, na ktorú je nájom služobného bytu viazaný).

lucka63
autor
7. máj 2020

@alenah31 áno tomuto všetkemu rozumiem , zial myslela som si ze realitna kancelaria mi spise vypobed bez moznych komolikacii ale neuviedli mi dovod viem ze sme pochybili my a najomcovia si vo vyhode , ale co sa tyka ludskej stranky je to od nich hnusne, keby sme im to neprisli pekne a slusne oznamit nepoviem ani pol slova , ja si myslim ze ked priatel pracuje vo svajciarsku kvoli kroone nemoze prist a termin mam v polke oktobra a treb abyt zariadit nachystat vsetko pre dietatko tak je to pochopitelne a osobne sa obavam toho ak stade odidu v septembri ako to vsetko stihnem a hlavne s velkym bruchom .. ale to uz je jedno ja by som potrebovala niekoho kto mi spise stiahnutie vypovede ktpru naaledne odoslem najomcom a potom napisanie novej vypovede, ktora uz bude platna dakujrm

alenah31
7. máj 2020

@lucka63 nechápem prečo chcú stiahnuť tú prvú výpoveď - pokiaľ je prvá výpoveď neplatná logicky nie je použiteľná čiže nemáte čo stiahnuť. Treba napísať novú - podľa pl. zákonov a vybavené.

lucindav
7. máj 2020

@alenah31 súhlasím s tebou, napísať novú výpoveď v súlade so zákonom a co najskor doručiť aby mohla začať plynúť nova výpovedná doba. Tak sa sťahovanie o nejaky cas oneskorí, ale nikto vam predsa nemoze brániť využívať vas vlastný byt bez ohľadu na to co bolo alebo nebolo povedané..

lucka63
autor
7. máj 2020

@alenah31 podpisali ale zmluvu o najme pred orkom kde je uvedene ze nemusi byt uvedeny dovod vypovede najmu tak neviem naco sa ohradzaju

alenah31
7. máj 2020

@lucka63 vždy musí byť uvedený dôvod výpovede - to, že vy ste to tam nemali - myslím v zmluve - neznamená, že môžete obchádzať zákon. Skrátka : nová výpoveď - a hneď prvý dôvod - potrebuje byt pre manželku a dieťa - a dovidopo. Ak sa nevysťahuje riešiť to občiansko-právnym súdom - sami ju deložovať nemôžete, zavolá políciu a máte problém. Budete potrebovať súdne rozhodnutie - len nedodržanie výpovede z jej strany na deložovanie nestačí.

lucka63
autor
7. máj 2020

@alenah31 ano chapem ale v zmluve o najme je ze vypoved moze byt poadana bez uvedenia dovodu a oni to podpisali a teraz sa ohradzaju ze sme neuviedli dovod a aj keby dame novy vypoved tak nam hranici cas, pretoze o mesiac sa uz mali vystahovat a mali na to 4 mesiace , tak ci sme v prave my alebo oni

sense
7. máj 2020

Napiste im co njaskor novu vypoved,udajte dovod a poslite doporucenie aby mohla vypovefna.doba zacat co najskor teda najskor od zaciatku juna...
...zial zakon je zakon... a radsej by som to riesila novou vypovefou s dovodom aby sa to pripadne netahalo sudom a bude to trvat este dlhsie...

masha185
7. máj 2020

Ja aj trochu chápem, že sa im z bytu nejako extra nechce. My sme si spriateľom minulý mesiac prenajali byt. Priateľ ho upravil vymaľoval spravil novú stenu na umakarte jednoducho zveľadil a tiež čakáme bábätko. Neviem si predstaviť že by za rok prišiel majiteľ, že vysťahujte sa ja som si to rozmyslel. Akože au. teraz s čerstvým bábom hladať byt sťahovať sa znova upravovať ďalší...je to na dlhé lakte. Asi by som na vašom mieste pomohla pohľadť nejaké prenájmy alebo napísala im odporúčanie pre ďalšieho prenajímateľa aby aj oni videli, že Vás ta komplikácia mrzí, ale nedá sa nič robiť, sme ľudia tak sa k sebe tak aj chovajme. Myslím si, že aj oni by potom mali úplne iný prístup. Ja viem nie je to právna rada ale taký pohľad z ľudského hľadiska.

lucka63
autor
7. máj 2020

@masha185 lenze my sme sa zachovali ludsky a situaciu im vysvetlili, lenze oni to zacaali riesit takto, nehnevajte sa na mna su to dospely ludia v byte nic nezveladovali byt bol prerobeny a ja mam akoze kam ist s malym dietatom a priatel je v zahranici ked mozme byt vo vlastnom byte preco si mam ja hladat podnajom v nasej lokalite kde je problem a oni problem nenaju kedze je cca v tej lokalite aj 20 bytov na prenajom v rovnakej sume a prerobenych ?

lucka63
autor
7. máj 2020

@masha185 normalne sme im to povedali, snazili sa dohpdnut oni nam povedali ci si nemozme my nieco hladat ale ked raz zijete v podnajme musite vzdy ratat stym ze to nebud eod konca zivota ako si ona myslela,