Nadobudnutie bytu od rodičov a manželov nárok

allysonn
6. apr 2013

Dobrý deň. Možno si poklepkáte na čelo pri čítaní tohto príspevku, ale neodcudzujte prosím, v dnešnej dobe sú rozvody na bežnom poriadku. Chcem sa opýtať v mene mojej sestry.
Sme dve sestry. Máme rodičov, ktorí nám zakúpili jednoizbové byty, kým sme neboli ešte plnoleté. Na mňa ten byt prepísali, keď som mala 19, bola som slobodná, hoci už si nepamätám, ako sa to vybavovalo, skrátka ho mám na svojom mene. Neskôr som sa vydala, takže manžel naň právo nemá, nie je nadobudnuté spoločne.
No mám sestru, tá ma tiež 19, no v decembri sa vydala. Na byt sa zabudlo, že ho treba prepísať na jej meno. Tak teraz otázky znejú:

1. Čo robiť, aby bol byt na jej meno, ale aby to nebola kúpna zmlúva, aby sa nemuseli platiť dane z toho?
2. Môže byť byt darovaný na jej meno? Koľko sa platí daň z daru?
3. Existuje možnosť, aby jej manžel nemal po rozvode na tento byt nárok?

Kto vie čo i len na jednu otázku odpovedať, tak ho poprosím. Rýpalky poprosím nerýpať, majú sa radi, ale ktoré manželstvo dnes vydrží večne?
Ďakujem.

janka54321
6. apr 2013

staci darovacia zmluva a bude to vylucne len jej..a v pripade rozvodu nebude mat manzel ziadny narok na byt

allysonn
autor
6. apr 2013

@janka54321 Ďakujem pekne, odkážem. A darovacia zmluva má nejaké konkrétne pravidlá, že rodičia si môžu nárokovaťspäť byt v určitých prípadoch? Platí sa daň z daru?

carodejkka
6. apr 2013

Súhlasím. Stačí darovacia zmluva. Tá je na meno, t.j. manžel ani iná osoba nemá na to nárok, ale pozor...Radšej si to treba ešte u právnika potvrdiť, lebo vraj ak sú dvaja, čo žijú spolu niekoľko rokov a vôbec nemusia byť ani manželia, po rozvode, resp. po úmrtí má nárok na časť z majetku, aj keď nie je jeho....lebo žijú spolu....tak sa to stalo aj u môjho kamaráta. Mal deda čo žil 10 rokov so ženou, nebola mu manželka, nedala ani korunu do domu a keď umrel, patrila jej polovica domu....svinstvo, ale podľa práva má nárok, lebo s ním žila viac ako 5 rokov....tak prišli o polku domu...a je to dosť dobrá mrcha...
BL

prasiatko30
6. apr 2013

@carodejkka a nie je to tak ze jej prinalezi len dozivotne uzivanie toho majetku - ona ho nemoze predat ale moze az do smrti byvat v dome svojho muza/druha???

Obycajne v takychto pripadoch manzel alebo druh sa nestava vlastnikom ale ano dozivotnym uzivatelom majetku svojho druha alebo manzela - teda hlavne ak sa jedna o umrtie - aby sa zrazu ten druhy clovek neocitol na ulici ked sa dedici ozvu o svoje

carodejkka
6. apr 2013

No tak toto už ozaj neviem...ale aj tak je to trošku hnusné voči zvyšným pozostalým, kt. sú priamymi potomkami..ale bola tam reč, že ona to môže predať a polka z nadobudnutej hodnoty ide jeho otcovi, ako synovi po zosnulom.
Tak ozaj neviem...nechcem zavádzať..

carodejkka
6. apr 2013

@prasiatko30
A išlo aj o to, že určitým spôsobom odignorovali závet dedov a povedali, že sa stane plnohodnotným až po úmrtí jeho družky....
tieto veci sú také zamotané....
my sme si kupovali byt.Svokrovci nám "dali" 10 tis.€ s tým, že pol bytu bude patriť manželovej sestre...(to aby som nemala náhodou cely ja... 😠 )...potom mi ale moja sesternica povedala, že môže byť jeho sestra spolumajiteľkou, ale v prípade, že sa niečo udeje, bude mať nárok na ten byt aj jej manžel, hoci nie je zaregistrovaný ako spolumajiteľ...tak to zrušili a teraz sú uvedení svokrovci ako spolumajitelia...
Preto hovorím, že by som sa radšej poradila s právnikom...oni vedia aj všelijaké "Kľučky"...v rámci zákonov a práv, samozrejme... 🙂

prasiatko30
6. apr 2013

@carodejkka neviem ale tu kde zijem je normalne ze ak je druh/druzka a bud su zapisani v matrike alebo teda mozu prekazat ze spolu dlho zili tak ten co prezije ma narok ostat v spolocnom bydlisku aj ked nie je majitel - predsa len aj ked mozno do manzelstva nepriniesla materialne tolko ako ten druhy ale sa o neho starala, upratovala, varila alebo tda sa nejako na tej spolocnej domacnosti podielala tak tiez by nebolo uplne korektne ju po smrti vyhodit 😅

prasiatko30
6. apr 2013

@carodejkka ako urcite potom existuju klucky ktorymi sa da vselico obist ale prave preto je tu rozdiel medzi vlastnikom/vlastnictvom a dozivotnym uzivanim nehnutelnosti

kaktusik007
6. apr 2013

@allysonn nepoklepkame si na celo, je to normalna opatrna otazka.... ktory rodic praje svojmu dietatu rozvod, ale majetok treba osetrit..

darovacia zmluva ma uskalia --- moze sa kedykolvek zrusit a rodicia mozu ziadat navratenie daru.... ako citala som prispevky, ze ked su manzelia a daruje sa jednemu z nich, nespada to do bsm, avsak v case darovania boli manzelmi a tak rodicia vedeli, ze to daruju vydatej dcere --- toto je tenky lad........

podla mna, riesenim by bolo, take trosku na dlhsie ale ucel to splni, ak by si sestra alebo jej manzel otvoril zivnost, dal jeden z nich podnet na sud na zrusenie BSM z dovodu ze jeden z manzelov zacal podnikat, ak maju majetok, na ktorom sa dohodnu, ze ten nadobudnu do podieloveho vlastnictva alebo inak, tento sud trva asi 20 minut... a po pravoplatnosti tohto rozsudku moze sestra kupit byt od rodicov...

a ak by s manzelom niekedy nadobudli nieco ine, tak dobre, nebude to v bsm, ale bude to v podielovom vlastnictve.......

aj toto je riesenie

xlucia
6. apr 2013

@allysonn staci to vynat z BSM po darovani, a uz na to narok manzel nema

tajomna21
6. apr 2013

@allysonn darovacia zmluva na jej meno, pripadne antidatovana na skorsi datum ako bola svadba ...dar sa da vziat aj spät, ale za splnenia nejakych podmienok, nie zato, ze sa rano rodic zobudi zle vyspaty : Rodičia sa domáhať vrátenia daru môžu iba v prípade, keď sa obdarovaný správa k nim ako k darcom tak, že hrubo porušuje dobré mravy. Za porušovanie dobrých mravov sa v právnej rovine rozumie napríklad spáchanie trestného činu, ktorým by obdarovaný poškodil darcov, alebo neposkytnutie potrebnej pomoci rodičom v starobe a chorobe.

janka54321
7. apr 2013

vsetko, co dostane ona aj pocas manzelstva darom je vylucne len jej,,,manzel nebude mat narok vobec,,,treba oslovit pravnika, nech tu darovaciu zmluvu vypracuje....a dar sa da vziat spat v pripade, ak obdarovani neposkytne pomoc napr. svojim rodicom v chorobe a pod., takto je to ukotvene v zakone....ja som dostala darom od rodicov byt a tuto vetu v darovacej zmluve uvedenu nemam, ale aj napriek tomu, by rodicia mohli rodicia narokovat vratenie daru....je to nato proste zakon...a to co uvadza tajomna21, ze treba v darovacej zmluve uviest skorsi datum ako bola svadba sa jednoducho neda, v tomto pripade by to kataster nemohol akceptovat a ta darovacia zmluva by bola neplatna...dajte si to napisat od pravnika...