Na základe čoho si mám urobiť daňové priznanie?

vveroniika
8. feb 2022

Dobrý deň, moja otázka smeruje k daniam. Je tu nejaká účtovníčka/osoba so skúsenosťou ktorá by mi vedela odpovedať?
Jedná sa o toto:
Som od novembra 2021 PN a neviem do kedy to bude pokračovať.
Keďže sa blíži obdobie DP, premýšľam ako postupovať. Jedna kamarátka mi radila, aby som si DP dala spraviť mimo roboty a aby som si ho podala sama. Preplatok mi zaplatí daňový úrad a ten si to bude potom vymáhať od môjho zamestnávateľa.
Mohol by mi ho spraviť aj zamestnávateľ, ale keďže má všade dlhy a často som od neho nevedela dostať ani výplatu (zvykla meškať aj 3 mesiace), ak by mi mal on vyplatiť nejaký preplatok, tak peniaze asi nikdy neuvidím.
Od firmy som dostala iba POTVRDENIE O ZDANITEĽNÝCH PRIJÍMOCH FO ZO ZÁVISLEJ ČINNOSTI ZA R.2021 .........→na základe tohto si mám dať urobiť daňové priznanie?
Alebo?......
Našla som si z minulého roka papier o Ročnom zúčtovaní (r.2020)... neviem teraz že čo je vlastne to ročné zúčtovanie (iba som si našla na nete že ak chcem, aby mi zamestnávateľ urobil ročné zúčtovanie mám ho o to požiadať písomne najneskôr do 15.2.2022).
Tak v tom mám guláš. Viete mi prosím niekto vysvetliť čo je čo a ako mám postupovať.?
Ďakujem

luciaks
8. feb 2022

@vveroniika kamaratka Ti v Tvojej situacii dobre radi. Od zamestnavatela mas potrebne potvrdenie a preplatok Ti DU vyplati.

vveroniika
autor
8. feb 2022

@luciaks , diky Luci, aj by som to tak urobila, ale mám iba to potvrdenie o zdaniteľnych prijímoch nič iné nemám. Nepotrebujem k tomu aby mi niekto urobil DP aj ten papier o ročnom zúčtovaní?

katica06
8. feb 2022

@vveroniika nič iné netreba stačí to potvrdenie od zamestnávateľa

cackaa
8. feb 2022

@vveroniika Keďže si ho chceš spraviť sama, tak Daňové priznanie pre fyzické osoby typ A, tu je elektronické tlačivo, upozorní ťa aj na chyby: https://pfseform.financnasprava.sk/Formulare/eF...
Údaje si doplníš z toho potvrdenia od zamestnávateľa a k priznaniu priložíš jeho kópiu.

vveroniika
autor
8. feb 2022

@katica06 diky Katka, a na čo sa potom robí to ročné zúčtovanie?

cackaa
8. feb 2022

@vveroniika Pokiaľ si z toho úplne mimo, tak hociktorá známa mzdárka ti to spraví za nejakú "maličkosť" podľa dohody

katica06
8. feb 2022

@vveroniika buď sa robí jedno alebo druhé. Ked sa podá DP netreba zamestnávateľa požiadať o ročné zúčtovanie

vveroniika
autor
8. feb 2022

@katica06 a to keby si dám urobiť DP musím to podať do konca marca 2022?

katica06
8. feb 2022

@vveroniika áno, DP sa podáva do 31.3. prípadne sa dá použiadať o odklad do 30.6. ale ak máš všetko po kope zbytočne sa odkladá

mimka795
8. feb 2022

@vveroniika skus cez tu stranku vypisat danove priznanie, napises tam iba svoje udaje a potom iba cisla z potvrdenia prepisujes 🙂 keby nieco nevies, napis spravu a poradim ti

vveroniika
autor
8. feb 2022

@mimka795 dakujem mimi idem si to skúsiť. si zlatá