Na čo mám nárok ako slobodná mamička?

anika44
21. dec 2012

Ahojte mamičky aj nemamičky. Vedel by mi niekto poradiť, keďže som ako prvorodička a slobodná mamička ( zatiaľ) 🙂 na čo mám nárok, teda na aké príspevky, prípadne kde mám o tie príspevky žiadať, aké doklady budem potrebovať? Viem, že dostanem nejaký príspevok pri narodení dieťaťa,teda ak dovŕši 30 dní života alebo tak nejako to je, aká je výška toho príspevku?. Prosím poraďte mi. Asi každej žene ma materskej chýbajú peniažky, tak by som chcela vymámiť nejaké tie korunky od tohto nášho skorumpovaného štátu 🙂

anika44
autor
21. dec 2012

Alebo poprípade mi poslať nejaké lenky, kde by som našla tlačivá a tak podobne. Koľko vlastne mesačne dostane taká mamička peniažkov na dieťatko?

liz_lemon
21. dec 2012

@anika44 to, ze si slobodna, teda nie vydata je statu jedno, narok nemas na nic
iba ak by si bola osamela matka (taka, co preukazatelne zije sama) ma narok na dlhsiu MD (37 tyzdnov) - to je cele zvyhodnenie
na dalsie prispevky maju narok vsetky mamicky
ak si pracovala, a bola nemocensky poistena min. 270 dni za posledne 2 roky, tak mas narok na materske, vo vyske 65% z priemerneho zarobku + rodinne pridavky 23,10 E
ak si nepracovala, tak po porode budes dostavat rodicovsky prispevok 199,60 E + rodinne pridavky
po porode mas narok na prispevok pri narodeni dietata 151,37 E a po doziti sa 28 dni dietata, dostanes prispevok 678,49 E, o oba prispevky treba poziadat (2 ziadosti)
ak je otec dietata zamestnany, a zaraba viac ako 6-nasobok min. mzdy, tak ma narok na danovy bonus

sisinka29
21. dec 2012

@liz_lemon ešte možno aj hmotnú núdzu by dostala ak spĺňa ovšem všetko

anika44
autor
21. dec 2012

Bože však to je strašné, štát by mal myslieť na mamičky či už slobodné alebo vydaté a dať im viac peňazí ako túto almužnu, pri dnešným cenách je to strašne máličko. A ďakujem

liz_lemon
21. dec 2012

@sisinka29 no, je to mozne, ale nevieme kolko ma rokov a s kym byva, takze k tomu som sa nevyjadrovala

anika44
autor
28. dec 2012

Mám 24 rokov a bývam s matkou a s vydatou sestrou a jej rodinou.

liz_lemon
28. dec 2012

@anika44 na hmotnu nudzu nesplnas podmienky, najma kvoli veku, takze plati to, co som napisala vyssie

anika44
autor
28. dec 2012

ok ďakujem