Musím podať daňové priznanie, keď som odrobila iba 2 mesiace?

1. mar 2021

Prosím nevyznám sa v tom. Musím podať daňové priznanie FO,, ak som mala plat len prvé dva mesiace v roku 2020, potom som bola až do konca roku na PN-ke (z toho od septembra už mimo pracovný pomer).

aurorastone
1. mar 2021

toto mam od známej uctovnicky:

To či máte povinnosť podať daňové priznanie závisí od výšky Vášho príjmu v spomínanom roku. Ak bol Váš príjem do výšky 2.207,10 € (do tohto príjmu sa neráta PNka, dávka v nezamestnanosti a pod.) v takom prípade podávať daňové priznanie nemusíte ale môžete ak ste zo získaných príjmov platila daň - daň Vám bude vrtátená
Ak ste mala v roku 2020 príjem nad 2.207,10 € vtedy ste povinná daň zo štátom vysporiadať.

autor
1. mar 2021

@aurorastone Ďakujem, tak v tom prípade nemusím, lebo za tie dva mesiace boli zdaniteľné príjmy len 1500€. Potom len nemocenské dávky.

aurorastone
1. mar 2021

tak presne, ale ako tam píše keď si podas tak Ti bude keď tak vrátená daň co sa podľa mňa oplatí 🙂

simonah73
1. mar 2021

a mas na vyplatnych paskach aj zrazene preddavky na dan za tie dva mesiace? ak ano, tak je lepsie podat a bude Ti ta suma vratena na ucet.

autor
1. mar 2021

@aurorastone
@simonah73 Preddavky mám 98€. Len teraz mi muž volá, že si môže on uplatniť na mňa vrát. nezdanit. časť zákl. dane. Ja tomu naozaj nerozumiem. Čiže buď podám ja a vrátia mi preddavky, alebo ma uvedie v žiadosti on? Obaja súčasne asi nemôžeme? Pýtam sa nesúvislo asi....

aurorastone
1. mar 2021

tak toto už neviem, ale nech sa muž spýta účtovníčky v práci teda, ta mu to musí vedieť povedať 🙂

autor
1. mar 2021

@aurorastone To bude problém, oni majú exter. a akosi sa nemusia. Ale skúsim zavolať na DÚ, tam mám známu. Možno mi poradí. Aj tak ďakujem.

loginexistuje
1. mar 2021

urcite podaj aspon ti vratia tvoju zaplatenu dan a muz nech si tiez uplatni NZDC na manzelku

loginexistuje
1. mar 2021

oboje urobte

simonah73
1. mar 2021

uff, to ze zavolas znamej na DU este neznamena ze bude vediet. uz sa mi stalo, ze presviedcala klienta o nieco co nebola pravda. a mozete obaja, Ty si daj spravit za seba danove priznanie, z ktoreho Ti vratia tie preddavky a muz nech si Ta uplatni ak splna samozrejme podmienky, akurat ten Tvoj prijem si odpocita od nezdanitelnej ciastky na Teba.

simonah73
1. mar 2021

len nie som si ista, ci sa neodpocitava aj pn, viem ze materska urcite ano, ale kvoli pn ruku do ohna teraz nedam...

autor
1. mar 2021

@simonah73 Tak ja si podám. A môj si tiež uplatní na mňa, nech sa s tým už účt. ich popas.

autor
1. mar 2021

@loginexistuje Juj, ďakujem🙂 Podáme teda obaja

zalka
1. mar 2021

Ak tvoj príjem mzda - odvody + PN bolo viac ako 4414,20e tak si tvoj muž na teba nič neuplatní. A aj tak si nič neuplatní, lebo si nebola evidovaná na UP. Kedže si bola na PN nepretržite, a neevidovala si sa v septembri na UP.
Lebo NCZD za mng. si môže uplatniť len pri splnení podmienok, tj. príjem a tiež osoba evidovaná na UP, alebo osoba starajúca sa o dieťa a poberajúca štátne dávky, alebo osoba poberajúca dôchodok.
Ty si nebola nič z toho. Takže tvoj muž nárok nemá.

autor
1. mar 2021

@zalka Takže nakoniec sa tam PN ráta.

zalka
1. mar 2021

Je to vlastný príjem mng.
ale ty do svojho DP PN nedávaš

loginexistuje
1. mar 2021

uz ti zalka napisala do tvojho sa nerata tak ircite podaj vratia ti celu zaplatenu dan

autor
1. mar 2021

@zalka
@loginexistuje
Ano, už som pochopila

zalka
1. mar 2021

Ešte by som sa opravila ...tá suma nie je 4414,20e ale pri NCZD u mng. ide o sumu 4035,84 e

tosomja
1. mar 2021

A nemusím podávať dp, ak som k 31.12.2019 dala výpoveď, evidovala sa na úrade práce a následne išla na PN až do materskej? Dobre chápem, áno?

simonah73
1. mar 2021

@tosomja dobre chapes

tosomja
1. mar 2021

@simonah73 a úľavu na dieťa si môže dať priateľ čiže otec dieťaťa?