Musím nahlásiť, že priateľ bude so mnou bývať v mestskom byte?

14. aug 2023

Ahojte.
Podala som si ziadost na mesto o pridelenie mestskeho/socialneho bytu.
Ak som ziadatelka iba ja sama, no v byte by u mna bol aj moj priatel, a neoznamim to, ako by na to mohli prist, ze priatel je tam so mnou .?
Ide o to, ze ak si podame ziadost spolocne a priatel si najde lepsie platenu pracu, vyhodili by nas odtial. Lebo poznam aj pary ktore byvaju spolu, zarabaju ovela viac ako je povolene maximum, no zmluvu im stale predlzuju, ako je to mozne.. podla mna ze jeden je tam načierno. Alebo sa mylim ?
Poradite prosim ?
Ďakujem

pralinka25
14. aug 2023

ak tam bude na cierno a zistia to tak vas vyhodia. neviem teda kde byvas ale u nas sa to cas od casu kontroluje. a okrem ineho ta moze nahlasit sused alebo hocikto.

autor
14. aug 2023

@pralinka25 tak sused predsa nebude vediet ze priatel tam nie je nahlaseny podla mna.. a ak by ptisli aj na kontrolu, tak ak poviem, ze je tam len na navsteve. A obcas tam pride prespat, preto tam ma nejake osobne veci..
Nechcem takto klamat, len ma to zaujima ze ci to maju ako zistit, lebo fakt poznam par pripadov ked byvaju dvaja, no podla prijmu nemaju na ten byt narok.

pimpulka
14. aug 2023

v dnesnej dobe sa nahlasuju/udavaju aj psi vo vlastnom byte, nieto este v socialnom byte...sused susedovi aj nos medzi ocami zavidi....zvazila by som lebo risk je velky

elanor
14. aug 2023

uz len podla spotreby napr. vody. NIe su sprosti, a bude im jasne, ze tolko vody nevyspiechas vo vani sama...

januska12323
14. aug 2023

Dá sa na to prísť veľmi jednoducho. Spotreba v byte plus sa stačí opýtať susedov kto tam býva. Radšej nešpekuluj inak tam nebude bývať ani jeden z vás.

anonymanonym
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
anonymanonym
15. aug 2023

Presne tak, spotreba a ludia v okoli. Ani by si neverila kolko ludi len striehne, kde co by mohli nahlasit. Napr. ja ked som byvala s rodicmi, obcas prisiel vtedy este priatel k nam prespat a aj to sa nasla "dobra dusa", ktora zacala riesit s domovou, ze sme nenahlasili, ze tam byva dalsia osoba 🤦‍♀️ (kvoli tomu, ze sa za vytah a pod. platilo podla poctu osob zijucich v byte). A to tam naozaj nebyval len raz za cas prespal kedze je z ineho mesta. Kamoska ma tiez podobnu skusenost. A veru, este aj psi vo vlastnom sa nahlasuju. V jednom panelaku, kde byva kamoska sa vyslovene na schodzi riesi, ci si niekto nevsimol, ze si niekto kupil psa a nenahlasil to (kedze tam platia do fondu eura navyse za psa). Moj pes po PRVEJ navsteve tam bol rieseny, ze je isto kamoskin a nepriznala sa 🤦‍♀️ Absolutne by som nieco take ako pises neriskovala, aj ked mi je jasne, ze aj take sa deje - ked ma niekto na to zaludok, a najma nervy, prosim - ja by som nemala.

modrykolibrik
15. aug 2023

Ahoj ja mam tiez mestsky byt a priatel u mna byva nacierno skoro 4 roky. Keby ho aj nasli u nas je, ze ak je tam len od pondelka do piatka bere sa to ako navsteva.

martinkatinka
15. aug 2023

@modrykolibrik neberie sa to ako navsteva.

martinkatinka
15. aug 2023

Treba to nahlasit, pocita sa od toho najom. Je to podvod.

zmrzlinka2021
15. aug 2023

@pimpulka to nie je o závisti, ale férovosti. Niekto kto potrebuje byť, nedostane ho kvôli podvodníkom. Nahlásiť podvod je správne. Nemájme to komunistické zmýšľanie.

zmrzlinka2021
15. aug 2023

@modrykolibrik buď v živote čestná

katuskamala1
15. aug 2023

Juj ani len neuvazuj,ze tam pojde na cierno.. presne ako pisu baby vyssie,oni nie su blby.. ako mi prisli na kontrolu,tak hned si domysleli kto tam byva.. to sa neda schovat..
Ak sa nahodou zamestna lepsie,potom to budete riesit,lebo to sa da poriesit..

nepic
15. aug 2023

@autor
A nebolo by jednoduchšie to riešiť potom,keď začne lepšie zarábať a nárok na byt zanikne? Veď to sa dokladuje tuším raz za tri roky. Keď vám to teraz "vydá" tak máte na tri roky pokoj a zabezpečené bývanie(pokiaľ sa bude platiť načas a bude všetko v poriadku). To nemá veľa ľudí,čo má hypotéku,že budú mať tri roky pokoj s bývaním. To že niekto zarába viac a býva tam-na to existujú nejaké výnimky. Mestský/obecný úrad môže udeliť výnimku pokiaľ bol vyšší príjem len dočasný,potom pokiaľ osoba vykonáva nejakú zdravotnú službu pre obec a ešte pár ďalších.
A keď budete mať taký príjem,ktorý nezodpovedá podmienkam na sociálny byt,tak hádam budete môcť riešiť aj nejaké "vlastné bývanie" ako to tu nazývajú.

janetinka27
15. aug 2023

ahoj, budes mat zmluvu a v nej budu uvedene podmienky. nesla by som nikdy do takeho rizika, ze ta odtial mozu vyhodit, lebo porusujes podmienky zmluvy a ani do takeho podvodu - budme cestni alebo potom nenadavajme, ak podvadzaju aj ini.

kvetinka75
15. aug 2023

@zmrzlinka2021 toto je náš národný ,,šport,, odrbávať kde sa dá. Ľudia sa sťažujú ako to tu funguje, či skôr nefunguje, byrokracia, úplatky, známosti ale od seba nikto nezačne.

inana11
15. aug 2023

Možno od veci ale keď mam priateľa,dostanem byt a po mesiaci sa rozhodneme byvat spolu tak čo? Musime stade odist? Aj po roku si žiadatelka môže najst priateľa napríklad a vtedy nemoze prist byvat k nej že len to nahlásia? Inak moj brat v obci takýto byt nedostal,že je to pre sociálne rodiny a nakoniec sa tam nastahovali aj tak iné pripady🤷‍♀️

autor
15. aug 2023

@modrykolibrik no presne to som myslela, ze tiez poznam pripady ze tam byvaju dvaja a tiez nacierno inak by narok na ten byt nemali, a byvaju tak uz roky a nikto na to neprisiel.

autor
15. aug 2023

@inana11 tiez si myslim ze keby sa potom ku mne priatel nastahoval, a ho nahlasim, budu skumat kolko zarobime dokopy a potom nas vyhodia. Tiez nerozumiem preco sa to vola socialne byty ked poznam ludi co byvaju v takych bytoch a socialne pripady nie su ani zdaleka.

janetinka27
15. aug 2023

tak ono sa na to nemozes pozerat tak, ze poznas pripady, ktore tiez odrbavaju a byvaju si tam spokojne dalej. chces robit to iste?
tie byty su urcene ludom, ktori su v takej situacii, ze ich naozaj potrebuju a nie odrbavacom, ktori si chcu ulahcit zivot.
ak budete zarabat dostatocnu sumu, potom vam taky byt neprinalezi, nerob si nan narok - mysli na tych, ktori tie byty potrebuju ovela viac ako vy a nebud ako ti odrbavaci, ktorych poznas.

kristiii
15. aug 2023

@inana11 tak samozrejme, keď už budú v domácnosti dva príjmy, ktoré prevýšia určenú sumu, mali by si nájsť iné bývanie a sociálny byt prenechať takým, ktorí to naozaj potrebujú. Takto by to malo fungovať v ideálnom svete, ale všetci vieme, že nefunguje. Vezmi si zas z iného pohľadu, zostanes napríklad sama s deťmi, s nízkym príjmom, ale nedostaneš sociálny byt, lebo ho zaberajú takýto odrbávači, ktorí by v pohode utiahli aj komerčný nájom, možno by im aj hypo vyšla.

martinkatinka
15. aug 2023

@inana11 tak ho prihlasi a prepocita sa najom. Urobi sa dodatok k zmluve. A asi si myslus socialne byty a mestske najomne byty. To je dost rozdiel. Zasa ta suma, ktoru netreba prekrocit nie je az taka mala, ako sa mnohym zda. A ak poznas niekoho, kto to porusuje, nech sa paci, nahlasit.

martinkatinka
15. aug 2023

@autorka No ved to nahlas. Nechapem preco to beries ako ospravedlnenie, aby si to robila aj ty.

bylinka25
15. aug 2023

Ahoj,
bola som v podobnej situácii, v žiadosti som hneď uviedla, že budeme bývať dvaja, ja a vtedy ešte snúbenec, aby sme predišli zbytočným problémom, aby nebodaj nebrali snúbenca za čierneho obyvateľa bytu.
Ak svoju žiadosť donesieš na mestský úrad, oni si aj tak do svojich papierov budú zaznačovať údaje o tebe a priateľovi, preto ho vopred uveď aj v žiadosti, u nás pravidelne chodia kontrolovať z komisie, či naozaj v byte žijeme dvaja a v akom stave je byť, ktorý nám pridelili.
Taktiež zmluvu budete podpisovať dvaja, ty i priateľ. vo vlastnom záujme ho do tej žiadosti daj, keď bude trvalo zdieľať s tebou byt.

pimpulka
15. aug 2023

@zmrzlinka2021 v tomto plne s tebou suhlasim....ja len pisem moj uhol pohladu ze mne by ani nenapadlo sledovat kto ma macku, psa a ci plati ci neplati, ci nahlasil ci nenahlasil, a ked nie tak utekat nahlasovat....na tuto vlastnost ludi som skor narazala...ale jednoznacne som proti akymkolvek podvodom a vyuzivaniu benefitov nepravom

rebrambora
15. aug 2023

Tak ak si viete dovolit byvat v normalnom byte, kt je urcite aj lepsi, preco zaberat miesto niekomu, kto to moze naozaj potrebovat? Mna by svedomie nepustilo.

martinkatinka
15. aug 2023

@pimpulka len vies, ked im to nikto nenahlasi, ako pridu na podvod? Ja by vam v mestskom byte a tu nechodia na fyzicke kontroly. Kazde dva roky sapredlzuje zmluva, doklada prijem a oni sa len pytaju, ze ci sa nieco nezmenilo. Takze je len na uvedomelych susedoch, ci to nahlasia, ci nie.

pimpulka
15. aug 2023

@martinkatinka hej rozumiem a myslim ze tu je najvacsi problem, ze to by mali urady nejak namatkovo kontrolovat, overovat...lebo len cakat kto sa k comu ferovo prizna, kto koho uda to mi pride take no....

autor
15. aug 2023

@pimpulka no ved prave preto som chcela vediet, ci sa to nejako naozaj zistuje, okrem toho ze kto by tam byval so mnou napisem do ziadosti.

nepic
15. aug 2023

@rebrambora
V čom je ten "normálny byt" určite lepší ako takýto mestský/sociálny? Okrem toho,že sa v tom "normálnom" platí nejakému nenažrancovi 500€ do vrecka a s toho si platí hypo?