Musím dať vyhotoviť znalecký posudok?

gabriel11122
3. feb 2023

Dobrý deň, plánujem si kupit dvojizbový byt v novostavbe. Ide o to, že mám nejaké svoje úspory a momentálne bývam v staršom jednoizbovom byte. Bývam v ňom tretí rok. Rodicia mi ho dali darovacou zmluvou v roku 2020. Pozerám teraz do zmluvy a je tam uvedená hodnota darovanej nehnutelnosti v sume 65 000eur/ posudok nebol vyhotovený znalcom, sumu uviedol notar do zmluvy/. Chcem ten byt predať teraz do marca. Budem musieť zrejme zaplatiť daň štátu. Ale niekde som sa dočítal, žeby som si vedel dat tu hodnotu bytu do nákladov, aby som neplatil vysoku dan. Byt by som chcel predať aspoň za 70000-75000eur. Môžem si dať do nákladov tu hodnotu bytu v čase, keď mi ho darovali. Alebo musí prísť pozrieť na byt znalec a spraviť posudok? Nechcel by som zbytočne platiť znalcov, ak to nie je nutné.

lucka_ke
3. feb 2023

ak to rodičia vlastnili spolu s tebou viac ako 5 rokov tak cena zo znaleckého posudku v čase darovania
potom predajná cena mínus znalecká cena mínus prípadné náklady na rekonštrukciu ak máš z toho obdobia
z tejto výslednej sumy sa platí nielen daň 19 percent, ale aj zdravotné odvody 14 percent

gabriel11122
autor
3. feb 2023

@lucka_ke ten byt mali rodičia viac, ako 10 rokov. Takže musím dať vyhotoviť znalecky posudok v čase darovania, alebo sa môže použiť suma 65000 eur, ako uviedol notár v darovacej zmluve? Stačí to?

lucka_ke
3. feb 2023

je to dané zákonom, musí byť cena zo znaleckého posudku https://podpora.financnasprava.sk/235566-Predaj...

gabriel11122
autor
3. feb 2023

@lucka_ke ok, v poriadku, oslovím znalca, aby mi vyhotovil posudok.
A k čomu vlastne slúži suma darovanej nehnutelnosti na darovacej zmluve?

anjelok
3. feb 2023

@gabriel11122 notar si z nej pocita poplatok