Sestra vlastni a obyva 1/2 domu, mama vlastnila druhu polovicu domu, nezila tam. Pri dedicskom konani teda sa bude delit jej polovica na polovicu medzi mna a sestru. Sestra tam chce dalej zit. Musi mi vyplatit tu 1/4 domu? Ak nema peniaze, ale nechce ani odist odtial, ako sa postupuje? Mozem niekde u notara vyhlasit, ze si v tejto chvili nenarokujem na vyplatenie? Nechcem sa vzdat, ale nechcem ani aby doslo k nejakemu premlcaniu. Na druhej strane budem cakat dokedy? Kym ja a sestra budemem stare, ze ktora skor umrie? A potom si to zase potiahnu dalej nasi dedici? A ak by som predsa len trvala na vyplateni dedicstva, bude sestra nutena dom predat? Lebo co som tu citala na fore podobne, pise sa, ze s predajom musia suhlasit vsetky strany. Da sa vobec dohodnut k spokojnosti ak ma kazdy inu predstavu, ci vedu pokazde taketo zamotane dedicstva k nezhodam? Mam v plane sa radit s pravnikom, ale nejake napady ak mate, nech viem aj, co s nim potom prebrat.
Tak bud ta vyplati, alebo predat dom a vyplatit. Nech si vezme uver na vyplatenie.
@luciannka83 no,ale sestra povie,ze ona predat nechce..ani odkupit nechce...ze mozu obidve uzivat....ano, da sa to potom dat na sud,male to su zase dlhe tahanice a hlavne zbytocne vydavky
Tak ešte stále môžeš držať svoj 1/4 podiel, a neobmedzene užívať ten dom, chodiť jej tam, kedy sa ti hodí, variť si v kuchyni a pod. Alebo (reálne či fingovane) ponúknuť na predaj svoj podiel nejakej neprispôsobivej rodine, a ona bude musieť predkupné právo využiť, aby sa jej tam niekto nenasťahoval.
Ale obe riešenia vyžadujú drzé čelo a vedú k trvalému zničeniu vzťahov, tak možno neosobné riešenie cez súd by bolo lepšie, zato však zdĺhavé.
Mozes tu cast domu vlastnit, nemusis ju predavat. Proste patri ti cast domu a hotovo.
@namornicka na co by jej bola 1/4 domu? Sestra bude uzivat, ona len vlastnit? Ked bude treba investovat, bude sa podielat a platit sestre byvanie?
@benit ja som skor reagovala na to, ze segra nechce predat ani vyplatit. Tak to treba nechat vyhniť. Sudy trvaju dlho. Ceny nehnutelnosti idu hore. Nepride o to, mozno raz to dostanu deti.
ako sa sestra dostala k 1/2 domu? Ak nahodou raom od matky, tak aj to by sa mohlo zapocitat do dedicstva…
pozri si hlavne §141 a § 142 . tie ostatné som pridala, aby si bola v obraze aj ohľadom vecí okolo toho🙂
Podielové spoluvlastníctvo
§ 137
(1) Podiel vyjadruje mieru, akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej veci.
(2) Ak nie je právnym predpisom ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak, sú podiely všetkých spoluvlastníkov rovnaké.
§ 140
Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.
§ 141
(1) Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní; ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná.
(2) Každý zo spoluvlastníkov je povinný vydať ostatným na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali, ak nemala už dohoda o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní písomnú formu.
§ 142
(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.