Ahojte, viete mi poradiť? Ak by svokra predala dom, kupci by sme boli my s mužom, môžu napadnúť zmluvu zvyšný dvaja súrodenci? Alebo potrebovala na to ich súhlas?
Keď je majiteľka len ona môže ho predať komukoľvek
Ak je svokra vlastníčka nehnuteľnosti, môže predať. Napadnuteľná je darovacia zmluva. Ak sa obávaš ďalších súrodencov, určite odporúčam kúpno-predajnú zmluvu.
Za svojho zivota si moze svokra robit co chce so svojim majetkom. Ak vam ho preda, nemaju to preco napadnut. Ak je teda len ona majitel ako vyssie pisali
Prevod vlaastníctva kúpno-predajnou zmluvou je z hľadiska jej budúcich dopadov nebezpečný hlavne vtedy, ak sa existencia kúpy len predstiera, aby sa obišli nevýhody darovania.
V prípade, že namiesto darovacej zmluvy uzatvoríte kúpnu zmluvu, v ktorej uvediete určitú kúpnu cenu, aby ste zastreli skutočný úmysel darovania, hrozia vám hneď 2 riziká:
1) predávajúci sa rozhodne, že vašu „gentlemanskú“ dohodu ohľadom darovania nedodrží a kúpnu cenu uvedenú v zmluve od vás začne vymáhať (prípadne náhle zomrie a kúpnu cenu začnú vymáhať jeho dedičia),
2) vyjde najavo (napr. pričinením ďalších príbuzných), že hoci ste „naoko“ uzatvorili kúpnu zmluvu, prevod v skutočnosti prebehol formou darovania. V takom prípade sa však môže stať, že celý úkon bude posúdený ako neplatný, a to najmä ak sa týka nehnuteľnosti.
Zmluvy o prevodoch nehnuteľnosti totiž musia byť zo zákona písomné a práve s prihliadnutím na uvedené súdy zastávajú názor, že pre platnosť darovania (ako skutočne zamýšľaného právneho úkonu) musí byť písomne vyjadrená aj výslovná vôľa previesť vlastníctvo bezodplatne (napr. rozhodnutie Krajského súdu Košice, sp.zn. 6Co/733/2014). Takýto prejav vôle však spravidla v kúpnych zmluvách z pochopiteľných dôvodov chýba.
ak dom kupis na preukazes aj prevod penazi tak surodenci nemozu nic ..
A kto je napisany na LV ako majitel?