Môžu pracovať viacerí na jednú živnosť?

fr4nk13
27. máj 2019

Zdravím,
Chcel som sa spýtať, či môžu pracovať viacerí na stavbách na moju živnosť formou dohody alebo neviem? Lebo bolo mi to vrávené že niektorí to tak robia, tak som chcel vedieť čo je na tom pravdy, že či sa to dá aj bez viazanej živnosti.
Myslím ako príklad: Mám 15,-€ na hod za jedného, no ja sa s ním dohodnem na 13,-€. Čiže tie 2,-€ na hod sú potom moje. Dá sa to takto?

lubik87
27. máj 2019

@fr4nk13 ak chces zamestnať musíš platiť aj odvody zabezpečiť BOZP , ochranný odev , obuv ...a je toho veľa .pokiaľ všetko nezabezpečuje niekto iný...

draik
27. máj 2019

@fr4nk13
Nie.

ivkazba
28. máj 2019

Môžeš si založiť sro a potom ich zazmluvňovať na dohodu

mogaa
28. máj 2019

@fr4nk13 nie....iba ak by sa niekto nahlásil na teba "na čierno", ide o to že všetky príjmy ktoré máš na živnosť musíš zdaňovať....takže by si musel priznať aj za príjmy "kamaráta" ktorý robil na tvoju živnosť a aj svoje a z príjmov platiť daň.....ak chceš zamestnanca alebo niekoho na dohodu - musíš mať sro, nie živnosť

evittam
28. máj 2019

@mogaa Prečo by musel mat s.r.o.? SZCO nemôže byt zamestnavatel? Odkedy? A nahlasit sa "na čierno" to sa da ako?😀😉 Príde kontrola na stavbu a povie "toto je Fero a robí na moju živnosť"?
@ivkazba

mimka11111
28. máj 2019

@fr4nk13 na tvoju živnosť môžeš robiť len ty sám a nikto iný.....môžeš ich zamestnať buď ako zamestnancov,tzn.ze aj odvody budeš za nich platiť ty a všetko,čo z takýchto pracovnoprávnych vzťahov vyplýva....alebo budú robiť pre teba prostredníctvom svojej vlastnej živnosti, tzn.budete mať medzi sebou uzatvorenú zmluvu ako živnostníci a odvody si za seba budú platiť oni sami....ty budeš vyplácaný firmou,pre ktorú budete pracovať /15,-/ a živnostníci,s ktorými budeš mať zmluvu budú vyplácaní tebou /13,-/.....toto ale nie je práca na tvoju živnosť....také neexistuje

mogaa
28. máj 2019

@evittam som to asi zle pochopila, ja som si myslel že viacerí budú robiť na jeho živnosť.....ako živnostník Ferko Mrkvička....

evittam
28. máj 2019

@mogaa To nie je mozne.

simca06022011
28. máj 2019

bože to sú keci.... No fungujete o takto, ty máš živnosť. Dohodnes si cenu s odberateľom. Následne si ľudí zamestnas, samozrejme že aj ako živnostník môžeš zamestnávať ľudí. Na trvalý pracovný pomer alebo dohodu, rovnako aj pri každej inej forme spoločnosti je nutná zmluva a s tým spojené povinnosti a zodpovednosť. A výplatu im posles raz za mesiac podla zmluvy. Nezarobis ale na nich, tak ako si predstavuješ, lebo pre teba bude príjem celá suma za zákazku a náklad mzdy tých ľudí plus tvoje odvody a dane. Prerataj si to s uctovnickou. Oplatiť sa to oplatí ak je dobrá partia o Tom niet pochýb, ale záleží to už na zákazkách a výške miezd tých ľudí. Niekoľkých takých klientov mám. Prípadne fungujú tak že kamoš jeden zháňa a rieši a tí čo robia jemu pošlú faktúru za jednotlivé stavebné práce k zákazke.

kittykat22
28. máj 2019

@fr4nk13 nie, živnosť je viazaná na osobu. Vytvára sa na občiansky preukaz. Keby robilo viac ľudí na jednu živnosť tak je to protizákonné. Jediné čo si viem predstaviť je, že niekto má doma maličkú firmu - napríklad čistenie komínov - a tatko a syn čistia komíny. Lenže robia málo, a syn je niekde navyše zamestnaný. V sobotu je tatko unavený a syn pôjde a za neho vyčistí 2 komíny. Faktúru napíše na tatka pretože si kôli 2 komínom nebude robiť extra živnosť a platiť popri práci extra odvody. Inštitúcie na to nikdy neprídu - nemajú ako. Malér by bol, keby sa niečo stalo. Buď by sa pracovne niečo nepodarilo a prišla by žaloba alebo stažnosť od zákazníka a začal by to riešiť súd - prečo pracoval syn. Alebo by sa synovi niečo stalo - pracovný úraz. Keby napríklad nebol zamestnaný vôbec a nemal poistku - tak keby pri čistení komína spadol, tak ho síce ošetria v nemocnici, ale žiadne peniaze od štátu pri dlhodobej liečbe za kompenzáciu platu nedostane. V skratke - je to možné ale je to blbý nápad.

fr4nk13
autor
30. máj 2019

@simca06022011 presne niečo také som mal na mysli.. diky!

fr4nk13
autor
30. máj 2019

@kittykat22 ako asi som sa zle vyjadril, myslel som že by vyplácala firma za zákazku alebo podľa odpracovaných hodín všetko mne a ja by som mal na živnosť dalších ľudí podomňa 🤦🏻‍♂️🤦🏻‍♂️🤦🏻‍♂️ A ja by som im vyplácal to čo mám s nimi v zmluve.. nie takto ako podvod, ale diky!

evittam
30. máj 2019

@fr4nk13 Tak ako píšeš je to možné. Je to zmluva o dielo-napriklad.😉

fr4nk13
autor
30. máj 2019

@evittam a ešte aký je príklad?😁 rád sa dozviem viac informácií od skúsenejších 😁🤪😇

fr4nk13
autor
30. máj 2019

@evittam lenže to je len možné cez viazanú živnosť vo forme “sprostredkovanie zamestnania za úhradu” že?

evittam
30. máj 2019

@fr4nk13 Pisem o zmluve.😉 Inak len ten jediný-budu pre teba robit ini živnostníci na vlastnú zivnost a budú ti svoju prácu fakturovat na základe zmluvy.

evittam
30. máj 2019

@fr4nk13 Nie. Ved ak si murár a dostaneš zakazku-napr.vystierkovat nejakú halu tak uzatvoris zmluvu o dielo s dalsim/i murármi. Pracu vyfakturuju na zaklade zmluvy

fr4nk13
autor
30. máj 2019

@evittam ahhh fakt diky moc za info! Na živnostnenskom úrade mi hovorili úplne niečo iné a nechcelo sa mi to veriť keď viem že to robí veľa mladých ľudí čo ovládajú jazyky a nemajú ešte bakalárske štúdium ktoré je potrebné na tú viazanú živnosť. Diky ešte raz!

evittam
30. máj 2019

@fr4nk13 No neviem na akom živnostenskom urade si bol ale nie pre každú viazanu živnosť potrebujes bakalárske štúdium.

fr4nk13
autor
31. máj 2019

@evittam pre “Sprostredkovanie zamestnania za uhradu” áno

monicka10
1. jún 2021

Ale stale je to to ze ak 1 osoba zarobi mesacne nad 546€ musi odovzat dan.Ak zarobi viac zase socane poistenie.Ja uvazujem ako tiez urobit aby som neplatila social.Poist.Lebo je to 6552rocne.A mas viac uz platis okolo 200€ social poistenie.Ach jaj