Môže mať dôchodca príjem z autorskej zmluvy?

13. nov 2023

dobrý deň,
môžem ako dochodca - starobný dôchodok poberám, môžem mať príjem z autorskej zmluvy- do výšky 2400e za rok, bez toho,aby som musela z toho zďanovať príjem a platiť zdravotné a sociálne odvody alebo niečo? mám takú ponuku z jedného magazínu. ďakujem

lelelienka
14. nov 2023

Ak mas ponuku z magazinu, pojde pravdepodobne o zmluvu s nimi, ze im to vlastne dodas na objednavku a vtedy ti vydavatel rovno zdani prijem a tym je to danovo vysporiadane a ty sa uz o nic dalej nestaras, neplatis odvody.

h2
14. nov 2023

Môj otec publikoval ešte aj ako dôchodca a chodili mu tie príjmy už zdanené.

autor
14. nov 2023

@lelelienka mne danova poradkyna povedala, že ak som na dochodku a poberám dôchodok, tak nemusím si zdaniť nič, ani ten majiteľ časopisu. Pokiaľ nepresiahnem príjem minimálny za rok t.j. teraz okolo 2400 €, to si ustrážim. Skôr mi ide o odvody do zdravotnej a soc. poisťovne, nie dane 🙂 dane viem, že sa neplatia pokiaľ nezarobím nad 2400 €.

autor
14. nov 2023

@h2 zdanovali mu ich ale preto, že presiahol minimálnu sumu zdaňovana za rok, čiže tých 2400e však ?

autor
14. nov 2023

@h2 a z toho ale neplatil odvody do ZP a SP ?

h2
14. nov 2023

To ja už neviem, bohužiaľ. Otec zomrel pred 6 rokmi a nemyslím, že presiahol tú sumu. Teda, takmer určite nie, písal vedecké články a len sem-tam mu niečo vyšlo.

lelelienka
14. nov 2023

@autorka
Neviem ako je to v pripade dochodcu, ale ak mas autorsky prijem, kde sa dan strhava zrazkou, tak tym sa to povazuje za vysporiadane a ziadne odvody do soc ani zdrav poistovne uz neplatis. Ak ti ale dan nestrhnu, je mozne ze odvody platit budes musiet, ale to uz neviem, to si musis zistit.