Môže ma zamestnávateľ preradiť na inú pracovnú pozíciu bez relevantného dôvodu počas tehotenstva?

lijan318
12. feb 2019

Ahojte 🙂
Som v 4.mesiaci tehotenstva, ktoré zatiaľ prebieha bez problémov. Vykonávam manažérsku prácu, fyzicky nenáročnú, v ktorej by som chcela zotrvať najdlhšie ako by to bolo možné (najmä kvôli výpočtu materskej, čo je úplne pochopiteľné). Napriek tomu prišiel za mnou zamestnávateľ s návrhom na preloženie na inú pozíciu so zárobkom menším v priemere cca o 200 eur netto. Jeho dôvodom je dočasné vyplnenie prázdneho miesta po kolegyni, vraj na moje miesto nájde náhradu skôr. Samozrejme, že s touto zmenou nesúhlasím.
Má zamestnávateľ právo preložiť ma na iné miesto aj napriek môjmu nesúhlasu, keďže svoju prácu si môžem pokojne vykonávať až do konca tehotenstva???
Resp.ak má na to právo - môže zamestnancovi v tehotenstve znížiť plat o takú sumu len preto, že jemu to tak vyhovuje???
Ďakujem pekne za všetky odpovede 🙂

gabuliacik
12. feb 2019

@lijan318 dala si v praci pisomne oznamenie o tehotenstve?

lijan318
autor
12. feb 2019

@gabuliacik áno dala, aj kópiu tehotenskej knižky si ekonómka/mzdárka urobila

jessicai
12. feb 2019

Moj (laik) nazor je, ze zamestnavatel Ti nemoze znizit mzdu a nemoze Ta preradit na inu pracu ked s tym nesuhlasis. Moze Ta preradit ked si o to poziadas ak by si mala nejaku pracu, ktora by Ti skodila. Napr. praca v miestnosti s chemikaliami.

lucia147852
12. feb 2019

Vsetko zalezi od toho ako je postavena pracovna zmluva. Ale vo vacsine pripadov nemoze.

lijan318
autor
12. feb 2019

@jessicai áno áno, to viem, že ak sú zdraviu nevyhovujúce podmienky tak ťa vlastne musí preradiť....ďakujem za názor 🙂

17juraj17
12. feb 2019

@lijan318 Toto riesi pracovna zmluva resp. aj kolektivna zmluva. Bolo by dobre si to precitat. Myslim v tom zmysle ze ak mas pracovnu zmluvu s naplnou prace to a to nemoze ta priradit na uplne inu napln. Napr ak ta zamestnal ako manazerku nemozes ist k sustruhu.. Takisto byva v kolektívnej zmluve osetreny plat ze ak ta preradi na nizsiu poziciu po urcitu dobu napr. 2-3 mesiace ti zostava plat a az potom sa znizi. No to je tiez individualne. Inak si mysilm ze ta preradit moze. Takisto manazerska pozicia moze byt rizikova kvôli zvysenemu stresu... Takze moze sa aj na to vyhovorit ze ta vlastne chrani. 😒

lijan318
autor
12. feb 2019

@lucia147852 no tak to ju ešte riadne preštudujem, aj keď som ju čítala poriadne keď som ju podpisovala a myslím, že nič také tam nebolo....ale vďaka za postreh 🙂

lijan318
autor
12. feb 2019

@17juraj17 kolektívnu zmluvu nemáme, len pracovnú - tú ešte raz preštudujem od A po Z....nechce ma preradiť na manuálnu prácu :D ide tak isto o manažérsku pozíciu - konkrétne sales manager, takže istá dávka stresu je tam aj tam, aj keď svoju prácu zvládam úplne s prehľadom a myslím, že bez stresu po tých rokoch čo sa jej venujem 🙂 ....jemu ide len o chvíľkové zalátanie miesta po kolegyni v domnení, že na moju pozíciu nájde skôr človeka :/

17juraj17
12. feb 2019

@lijan318 Jasne. To bol len priklad. Ak je to praca pribuzna tvojej ide vlastne iba o peniaze. Neda sa snim dohodnut ze by ti neznizil plat o 200 ale iba o 100 ? Nejaky taky kompromis. Ono zase treba pocitat s tym ze sa tam asi budes chciet vratit tak na co robit cezprilisne komplikacie.

vinejka6
12. feb 2019

Ahoj. Síce neviem, či ťa svojvoľne môže preložiť na inú prácu bez tvojho súhlasu, ale čo viem a vybavovala som si to aj ja, je vyrovnávacia dávka od sociálnej poisťovne.
Mňa zamestnávateľ presunul na inú prac.poziciu, ale na základe mojej žiadosti a znížil sa mi plat, ale požiadala som sociálnu poisťovňu o vyrovnávaciu dávku.
Tak ak ťa to zaujíma, kľudne napíš, napíšem viac😉

lijan318
autor
12. feb 2019

@vinejka6 super, tak ak to bude naozaj, že aktuálne a nevyhnem sa tomu, tak určite napíšem, ďakujem 🙂

vinejka6
12. feb 2019

@lijan318 jasne, kľudne 😉

gabuliacik
12. feb 2019

@lijan318 na plat ti v ziadnom pripade siahnut nemoze a ani na poziciu,ak s tym nesuhlasis. Nedaj sa dobehnut. Je to spekulant. Snad sa nepripravis o matersku!

ajka0207
12. feb 2019

@lijan318 ak by ta aj chcel preradit, musi ti dat podpisat dodatok k pracovnej zmluve, kde bude novyv plat. To mu proste nepodpis.

ajka0207
12. feb 2019

@lijan318 a inak, materska sa rata z predchadzajuceho roku.

evitka83
12. feb 2019

@lijan318 nemoze ta prelozit, len on si to potrebuje vo firme lepsie zariadit, co do istej miery chapem vzhladom na okolnosti. Ale pokial nerusi tvoje miesto, nestahuje pobocku, na tvojej strane nenastali zdravotne okolnosti, ktore by ti znemoznovali vykon tvojej prace, alebo ty si o to nepoziadala, tak ti nemoze siahnut ani na poziciu ani na plat, ktory mas na papieri. Takze by som mu slusne podakovala za navrh, ale neprijmam ho 😊

wena
12. feb 2019

Nie, nemôže ti dať svojvoľne nižší plat ani inú pracovnú pozíciu. Môže ti to navrhnúť, pripraviť ti dodatok a snažiť sa ti takúto zmenu vnútiť alebo manipulovať aby si to podpísala, ale pokiaľ ty nesúhlasíš a nepodpíšeš to, tak nemôže robiť nič.
A o materksú sa neboj, tá sa ráta z príjmu za rok 2018, takže terajšie zmeny by na ňu nemali vplyv aj keby si mala plat nižší.

lijan318
autor
12. feb 2019

@gabuliacik no ved presne, dost ze je materska kratko a potom clovek padne na par eur, doslova na almuznu tak si to nechcem pokazit, musim sa troska aj na to pozerat...

gabuliacik
12. feb 2019

@lijan318 pozeraj iba na seba! V tomto uz teraz vidis aky je nefer

nivea777
14. feb 2019

@lijan318 matersku ti aj tak budu ratat z minuleho roka,takze sa o nic nepripravis,toho sa bat nemusíš

@gabuliacik

matkamirko
14. feb 2019

@lijan318 materske sa ti bude pocitat za rok 2018, pokial tam nepracujes kratko,tak tvoj momentalny zarobok,nema v plyv na vysku tvojej materskej davky.

samko1805
14. feb 2019

@lijan318 dobry den, podla mna zamestnavatel bez vasho suhlasu vas nemôže preradit na inu poziciu s nizsim prijmom... mohol by na inu pozicou ale s rovnakou mzdou... Takze sa nedajte, ste v prave.... urcite mu to nepodpisujte

veronikabatorova
14. feb 2019

Tiež sa zapojím nečitala som všetky komentáre ale hneď keď som volám v polovici článku ktorý ste písali som hneď vedela o čo ide a zamestnávateľ vás nesmie preradit bez vášho súhlasu 🙂

vevesh
14. feb 2019

Oficialne- nemoze. Neoficialne moze- a je na tebe, do akej miery ti je praca prednejsia ako zamestnavatel.....Papier znesie totizto vela, a pod natlakom vyhadzovu ludia robia aj to, co by za normalnych okolnosti neurobili...

zuzkamargit
14. feb 2019

Preradiť ťa nemôže s tým, že súčasná práca je pre teba riziková. Jedine, že by ju mal uvedenú v internej dokumentácii v zozname prác a pracovísk zakázaných tehotným ženám (tam sa hodnotia faktory ako fyzická námaha, vystavenie chem. látkam, vibráciám a pod - nezdá sa mi, že tam nejaká PZS zaradila aj stres.....). Ani vyhodiť ťa nemôže ak si už písomne oznámila, že si tehotná. Skús z toho vykorčuľovať s tým, že s radosťou na svoje miesto zaučíš novú kolegyňu, ale rada by si jej odovzdala agendu až pred nástupom na materskú 😉

janush
14. feb 2019

skus mu to takto zargumentovať, že nechceš preradiť pretože klesnes finančne na materskej. Možno ťa preradí a plat ti ponechá súčasný 😉

selest
14. feb 2019

Myslim ze keby ta aj preradil koli bezpecnosti plat musi byt ponechany na ten nemoze siahnut

optive
14. feb 2019

Ja by som mu vyšla v ústrety nevieš čo príde a kedy budeš potrebovať aby on vyšiel v ústrety Tebe keď sa vrátiš.Home office, skrátený úväzok...

charlie1980
14. feb 2019

Ako tehotna si v plnom práve. Nic nepodpisuj, s nicim nesúhlas. Žiadnej kompromisy, že znížiť o 100€ 😁🤦🏽‍♀️ To zamestnávateľ si potrebuje nasadiť niekoho "produktivneho" pre firmu, ty si pre neho momentálne neproduktívna. V tomto pripade má zamestnávateľ povinnost prisposobit pracovne podmienky tebe, nie ty jemu. Ty máš povinnosť odpracovať až do nastupu na MD. V ziadnom pripade mu nic nepodpisuj.

katren
14. feb 2019

@janush financne na materskej neklesne, kedze sa jej bude pocitat z minueho roku...a to uz nijak neovplyvni.