Môže ísť manžel s dcérou na pasové oddelenie?

19. jún 2024

Ahojte, mozno blba otazka, ale pre istotu sa spytam.
Moze ist s nou aj manzel?

Ja som vystupovala zatial vsade, ze som zakonny zastupca. Isli by si pas predlzit.

zic
19. jún 2024

Tvoj zakonny manzel, otec dietata? Ano. Aj on by mal byt v rodnom liste uvedeny, nie?

matullienka
19. jún 2024

Pás sa predĺžiť nedá, musí sa urobiť nový. Ak je manžel aj otec dieťaťa je rovnaký zákonný zástupca ako si aj ty a má aj rovnaké práva a povinnosti.

autor
19. jún 2024

@zic ano ano, je moj manzel aj na papieri. 🙂

melanta
19. jún 2024

Manžel nie je jej otec? Alebo je ale je zbavený rodičovských práv? Či aký je dôvod, prečo by s ňou nemohol ísť. Ak je jej otec, tak môže všetko, čo aj ty.

autor
19. jún 2024

@matullienka super. Stary pas zoberu od nas?

zic
19. jún 2024

stary pas musis priniest

autor
19. jún 2024

@zic to mi je jasne, ale zoberu od nas? Konci sa 7.7. ale 2-3.7 ideme este do zahranicia.
Novy pas si idu robit dnes.

matullienka
19. jún 2024

Áno starý pas treba priniesť a na nový budete čakať. Ak máte naplánovanú a zaplatenú dovolenku na lehotu 30 dní by som sa nespoliehala, že príde

vikusjk
19. jún 2024

Stary pas si mozes nechat do skoncenia jeho platnosti, nemusia ti ho zobrat. Obcan SR moze mat sucasne dva platne pasy

katkaseiner
19. jún 2024

presne ako pise
@vikusjk

vikusjk
19. jún 2024

Taky tip, ked uz tam budu, dajte spravit aj OP s fotkou, teda ak chcete. Pre mna je to fajn, mam ho stale v penazenke a nemusim mysliet na to, ze jej musim zobrat pas, ked ideme napriklad len na nakup do AT ci HU. V ramci EU s nim bude moct cestovat a este vam ho aj vydaju skor. Nie je to drahe

autor
19. jún 2024

@vikusjk to je super napad, dakujem!

brezza
19. jún 2024

Boli sme pred dvoma tyzdnami a pani sa nas pytala ci si stare chceme nechat.
Este taky tip.. neviem kam idete do zahranicia, ale v niektorych krajinach musi mat pas este nejaku minimalnu platnost napr. Mesiac, 6 mesiacov, tak na to pozor aby ste s tym nemali problemy.

belllinka
19. jún 2024

Tak pozor, keď nie je otec dieťaťa, tak nemôže

lenqua_12325
19. jún 2024

Ak má otec dieťaťa občiansky preukaz, tak áno.
Tiež som bola v šoku, keď muž ešte nebol občan
( mal neobmedzený pobyt ) a otočili ho na pasovom s dcérkou, že musí prísť aj matka, inak ho nevybavia.

maranco
19. jún 2024

Dole máš mapku kde všade môže dcéra cestovať s občianskym preukazom za 7€ (bez pasu)
https://www.mzv.sk/sluzby/ak-cestujete-do-zahra...

funguje to už 4.5 roka
https://www.minv.sk/?tlacove-spravy&sprava=nova...

ak nechcete dlho čakať treba si urobiť rezerváciu, tam dávaš údaje dospelého aj keď chceš doklad pre dieťa
https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/...

ak chceš viac dokladov pre dieťa (pas+občiansky) alebo pre seba aj dieťa tak vyber položku viac dokladov a na jednu rezerváciu vybavia viac dokladov.

belllinka
19. jún 2024

@lenqua_12325 veď ona vôbec neobjasnila, prečo sa to vlastne pýta? Či je on len manžel, ale nie je otec dieťaťa alebo je cudzinec alebo čo. To sú zas otázky

lenqua_12325
19. jún 2024

@belllinka čo ti poviem ...

skri
19. jún 2024

Pasy teraz meškajú niekoľko týždňov, aj pri zaplatení za expresné dodanie. Veľmi pochybujem že vybavíte do začiatku júla.

cookie29
19. jún 2024

Ak je otec dietata a ma OP/Slovensky pas, tak je rovnaky zakonny zastuca ako Ty. Ak njedno z toho nema, smola. Ja osobne som bola pasy vybavit ja a chcela som aby ich vybral moj otec, nemozne. Ani so splnomocnenim.

maranco
19. jún 2024

@cookie29 Vyhotovený cestovný pas môže za občana staršieho ako 15 rokov vyzdvihnúť aj iná osoba – avšak na základe úradne osvedčenej plnej moci na zastupovanie.
Rodič, prarodič, súrodenec, manžel, manželka alebo plnoleté dieťa držiteľa cestovného pasu MÔŽU vyhotovený cestovný pas PREVZIAŤ BEZ úradne osvedčenej plnej moci na zastupovanie.

Ak občanovi staršiemu ako 15 rokov má jeho vyhotovený cestovný pas prevziať iná než blízka osoba, nie je potrebné predkladať osvedčenú plnú moc na zastupovanie, postačuje ak žiadateľ túto skutočnosť uvedie priamo do žiadosti o vydanie cestovného pasu pri jej podaní.

https://www.minv.sk/?prevzatie-vyhotoveneho-ces...

dahra
19. jún 2024

My sme boli začiakom juna vybavovať pas, dovolenka od. 8.7. Povedali nám, že na 90% pas nepríde do toho dátumu. Vybavili sme si aj OP. Ideme len v EU, takže stačí. Zatiaľ čakáme, už viac ako 10 dní je odvtedy.

zic
19. jún 2024

toto co napisem plati pre dospeleho... Stary pas musis doniest a ukazat. Mozes si ho nechat nez si vyberies novy pas, ale nesmies ho medzitym stratit / znicit. Lebo Ked ho potom nedonesies, nevydaju ti novy pas a cely proces musi zacat nanovo...

cookie29
19. jún 2024

@maranco "za obcana starsieho ako 15 rokov"... nespadali sme do tejto kategorie. A prarodica mi v KVC zamietli, ze JEDINE rodic.

Za občana mladšieho ako 15 rokov môže vyhotovený cestovný pas prevziať osobne iba jeho zákonný zástupca, alebo osoba ktorá žiadosť podala, napr. pestún, budúci osvojiteľ, osoba, ktorej bolo zverené dieťa do výchovy. Táto osoba sa podľa všeobecného predpisu o správnom konaní nemôže dať zastupovať.

marcellka32
19. jún 2024

Naše pasy trvali 69 dni

maranco
19. jún 2024

@marcellka32 aspoň ich máš potom zadarmo, taká cena útechy 🙂

lenqua_12325
19. jún 2024

@cookie29 mňa to prekvapilo, ale aj potešilo.
Ako ochrana detí fajn.

brezza
19. jún 2024

Tie do 10 dni a kratsie stihaju v lehote

jaroe
19. jún 2024

@skri ona nepotrebuje vybaviť do začiatku júla...

thirstymonk
19. jún 2024

A čo si myslíš, že ty si viac rodič ako manžel? Na mňa raz takto oplzlo vybehla doktorka, že ako som si dovolil prísť so štvordňovou dcerou na vyšetrenie ja, namiesto matky. Tak som ju hneď sprdol pod čiernu zem, že či ja som menej rodič ako matka? Matka mala covid a ste ju po porode vyhnali do 24 hodín aj s novorodencom, preto som tu ja, lebo ona ma covid. Potom sa kus ukľudnila, sliepka...