Môže dediť syn žijúci v USA, ktorý nemá na Slovensku trvalý pobyt?

rihana12331
2. nov 2022

Dobrý deň prajem potrebujem sa informovať či ste sa s tým stretli niekedy moja teta vlastní dom má jediného syna ktorý 26 rokov žije v Amerike na Slovensku nemá trvalý pobyt a ani občianstvo .... Môže on dediť ten dom aj keď dlhodobo žije v Amerike? ďakujem

doriiis
2. nov 2022

Samozrejme...je to jej dieťa? Je...je právoplatný dedic

h2
2. nov 2022

@rihana12331 Samozrejme. Kto iný by to mal zdediť? Ty? 😂

martul
2. nov 2022

@h2 chcela by🤦

mable123
2. nov 2022

pokiaľ je teta vlastník domu, tak nechápem čo ty akože riešiš. Komu by mala dom dať keď nie svojim deťom? Či zase rodina chce dostať aj to na čo nemá nárok? Treba sa obracať dve práce mať a nie čakať kto komu čo dá. Je mi dogrcania z takejto úvahy. To by bol každý taký múdry. Máš rodičov, takže dediť budeš aj ty a pekne dostaneš čiastku ktorá Ti prináleží na rovnako so súrodencami pokiaľ sa nedáš na alkohol a drogy.

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
savoya
2. nov 2022

Niekto si tu mädli ruky na dedicstvo.Ty by si bola najradsej kebyze teta nema radsej ziadneho syna,ze!?

lenkadenisa
2. nov 2022

Je jedno, kde býva, môže aj na severnom póle so Santom. Ak sa k mame nespráva neúctivo (že by ho vydedila), tak je dedič.

misinka0611
2. nov 2022

Samozrejme tam sa neberie do úvahy štátna príslušnosť ani miesto pobytu.

zuzinka888
2. nov 2022

Ano, aj keby zije na Marse tak dedi. A si predztav funguje to aj naopak. Z Ameriky na Slovensko a dokonca aj vtedy ak si neboheho nikdy osobne nevidel a ani nevedel ze existoval.

nepic
2. nov 2022

@rihana12331
Áno samozrejme,tak isto ako by si ty dedila po nej aj z Ameriky.

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
basska_b
2. nov 2022

No, tam je jedine otazka, ako sa dozvie o dedicstve. Ak maju slovenske urady jeho adresu, tak ho budu kontaktovat. Ale dedic je on, jedine ze by sa vzdal

jeanne14
2. nov 2022

@basska_b nájdu ho veľmi jednoducho aj v usa 😊😊

lubina
2. nov 2022

@rihana12331 dedenie nie je podmienene trvalym pobytom, ale rodinnym vztahom, cize moze syn dedit, aj ked zije v inom state.

h2
2. nov 2022

@basska_b Je to jeho mama. Samozrejme, že sa dozvie o jej smrti a aj o dedičstve. To, že žije v USA, predsa neznamená, že s mamou nie je v kontakte.

h2
2. nov 2022

@dominika1988 Mne je to jasné, veď preto som to aj tak napísala.

akje
2. nov 2022

@h2 @martul ale baby. Naco rypat. Podla mna normalna otazka. Prednedavnom som sa dozvedela, ake komplikovane je taketo dedenie spojene s predajom nehnutelnosti, ked dedic zije v zahranici, aby s nehnutelnostou mohol nieco robit. Mozno sa pyta kvoli tomu synovi. Nie vsetci maju znalost v prave. No domyslat si a potom zosmiesnovat nie je pekna vlastnost.

ckocka
2. nov 2022

@akje Z hľadiska zákona na tom nič komplikované nie je. Riešila som to pomerne nedávno.

h2
2. nov 2022

@akje V čom konkrétne je to komplikované? Ja som kupovala dom od vlastníka, žijúceho v Kanade. Všetko som riešila s jeho mamou, ktorá bola splnomocnená. On síce napokon prišiel, keď sa kúpa zrealizovala, dom som prevzala od neho osobne, ale to len preto, že bol zhodou okolností na Slovensku.
A nemyslím si, že by som bola rýpala. Len som sa opýtala, či si autorka myslí, že syn dediť nebude a preto by to mohla byť ona. Nie som jediná, komu to z napísaného textu napadlo.

rihana12331
autor
2. nov 2022

@mable123 asi ste ma zle pochopili ja mám svoj dom a iný nechcem len teta je dosť stará a sa jej synovi môjmu krstnemu vyhráža že keď nepríde dá ho susede on tu nechce prísť a jej vraj niekto povedal že on dediť nemôže preto som informovala ....

misinka0611
2. nov 2022

@rihana12331 Nededil by jedine ak by ho ona vydedila a na vydedenie musí mať vážne dôvody.

rihana12331
autor
2. nov 2022

@rihana12331 ta suseda chodí každý deň za tetou a bojíme sa aby jej ho neprepisala lebo ma syna podľa mňa či príde či nie je to jej syn jemu to patrí a nie nejakej susede

h2
2. nov 2022

@rihana12331 Tak to sa, bohužiaľ, môže stať. Pokiaľ je teta výlučnou vlastníčkou domu, dediť síce bude syn, ale pokiaľ teta žije, môže s domom robiť, čo chce: predať, darovať...

misinka0611
2. nov 2022

@rihana12331 Je to jej dom, môže s nim narábať ako chce aj ho odovzdať celý cirkvi ak by chcela, ale rozumiem, bojíš sa aby jej suseda nepoplietla hlavu, ak je staršia osoba a ľahko ovplyvniteľná. Treba sa poradiť s právnikom, tete prehovoriť do duše. Ale ako píšem, ak je svojprávna je len na nej ako naloží so svojou nehnuteľnosťou.

akje
2. nov 2022

@h2 problem bol v tom, ze tu nemal trvaly a ani prechodny pobyt. Problem bol aj so zalozenim uctu, ktore mu banka odmietla, lebo tu nema trvaly ani prechodny pobyt. Cele sa to riesilo niekolko mesiacov.

Bolo to rypave a neprijemne. Ale ved ospravedlnujte si to ako chcete. Mna sa to netyka a mna ste sa nedotkli.

ckocka
2. nov 2022

@rihana12331 Vy nemáte právo rozhodovať o tom čo urobí so svojím majetkom. Ak ho bude chcieť darovať mačaciemu útulku tak môže, je to jej voľba.

h2
2. nov 2022

@akje Ale no tááák! Bodaj by tu v živote nikto nič horšie nenapísal, ako keď sa autorky opýtam, či si myslela, že by to mohla zdediť ona. Podstatne horšie rýpania som tu videla.

ckocka
2. nov 2022

@akje Nemám trvalý ani prechodný pobyt v štáte kde som predávala dom, nemám občianstvo. Kupujúci bol ešte cudzinec z ďalšieho štátu, samozrejme tiež nemal pobyt ani účet ani nič. Okrem neschopného realitného agenta to prebehlo bez problémov.

mable123
2. nov 2022

@rihana12331 no ono keď nevidíš rodiča 10 rokov a máš ho na háku, tak je možnosť, že teta by dala dom niekomu inému. Syn nesyn ak by ma neprišiel pozrieť a nemal by záujem, tak by som dom napísala na hocikoho 🙂 treba situáciu druhý krát lepšie rozpísať až sa vedia okolnosti.

dusankomoj
2. nov 2022

Na MK je to tak,že keď autorka dodá úplne normálne vysvetlenie príspevku,tak odrazu je to: Ale no tááák,veď aj iné rýpu🤗 čo na tom,že sme ťa hneď zvozili,že si chamtavá. Slovo PREPÁČ by občas bolo na mieste,dievčatá.