Môže dať triedna podnet sociálke za 2 dni bez ospravedlnenky?

samanta82
18. jan 2015

Ešte v decembri min.roku 18-19.12. bolo synovi zle ale lekárovi sme nešli.Zabudla som požiadat jeho ošetrujúceho lekára o ospravedlnenky a synova triedna sa mi vyhráža socialkou ak do týždna potvrdenie od lekára neprinesiem.Od vtedy je už mesiac a pediater mi už zrejme nebude moct dat potvrdenie.Čo urobit,čo može triedna? Som bezradná ☹

sisaha
18. jan 2015

@samanta82 neviem ako u vas, ale u nas staci ak do 3 dni ospravedlni dieta rodič. Pediater ak ho poprosis, v pohode tie dva dni ospravedlni..

muchacc
18. jan 2015

@samanta82 ak ti prídu na kontrolu musía dokázať že sa nestaráš že nemáš navarene,upratané že nemáš záujem o dieťa že ho zanedbávaš,že piješ,droguješ alebo podobne....a za dva dni? to by bolo plno v deckom domove detí romčat ....

evittam
18. jan 2015

@samanta82 To je co za triednu?! Napis do ziackej knizky ospravedlnenie ako rodic a je,co chce povedat socialke?! To musi byt ina k...a.😉

sue
18. jan 2015

@samantha82 bola si osobne za triednou učiteľkou a vysvetlila jej situáciu?

samanta82
autor
18. jan 2015

tak že by som sa nestarala to sa nebojim nech prídu.Len neviem či aj po mesiaci može dat lekar potvrdko 😒 😒

samanta82
autor
18. jan 2015

@evittam že od rodiča uznajú za celý škol.rok len tri ospravedlnenky a tie som už vyčerpala

sisaha
18. jan 2015

@samanta82 povedz jej, ze chces hovorit s riaditelom... Ma tvoje dieta velky pocet vymeskanych hodin, aby robila taketo sceny? Osobne si myslim, ze vyhrazat sa socialkou je dost ubohe.
Neboj, lekar ti ospravedlnenku da. Ak nie, popros zubara, hocikoho, kto tu peciatku bude ochotny do ziackej supnut

nikawero12
18. jan 2015

@evittam A prečo by mala byť triedna učiteľka ina k...a ? Ved si robí len svoje povinnosti.
@samanta82 nehnevaj sa, ale prečo až teraz riešiš ospravedlnenku svojho dieťaťa? Ved už od 8.januára sa chodí do školy, takže už v ten deň mal doniesť ospravedlnenku.....A čo sa týka tej sociálky, tak podľa terajšieho predpisu musí škola nahlasovať na socialku žiakov, ktorí majú 15 neospravedlnených hodín za jeden mesiac, takže ak to tvoj syn splňa toto, tak učiteľka si bude konať len svoju povinnosť.

samanta82
autor
18. jan 2015

@sisaha asi behnem za riaditelkou.Ona ešte aj mna učila a dobre ma pozná.Syn nemá nejak vela vymeškaných hodín.V stredu bude rodičko tak to bude všetko jednou ranou

sue
18. jan 2015

@samantha82 @evittam baby - nie som učiteľka 😀 ale aj oni majú isté povinnosti a musia niečo vyžadovať a rodičia si nemôžu robiť čo chcú. Ako má učiteľ vedieť, či je všetko kóšer ak dieťa dva dni nepríde do školy? Ako má vedieť, či sa niekde neflákalo a len neukecalo mamu, aby mu dala ospravedlnenku?
Decko má chodiť do školy, na voľnočasové a rodinné aktivity má víkendy, sviatky a prázdniny, ktorých je neúrekom + ak sa jedná o extra dôvod (napríklad dieťa je športovec alebo umelec, ktorý veľa cestuje po súťažiach a podobne) VŽDY sa dá vybaviť extra voľno od riaditeľa školy. Ak je dieťa choré, treba ísť k lekárovi. Ak nie, má na to rodič 3 dni v roku, keď dieťaťu môže vypísať sám ospravedlnenku.

Stále sa ako rodičia sťažujeme na úroveň slovenského školstva ale pri tom my sami ako rodičia sme 10000x horší ako boli rodičia a starí rodičia 😔

Rodič má v prvom rade komunikovať so školou, takže keď je problém, tak pekne ísť do školy (prípadne zatelefonovať, poslať email, ale najlepšie osobne) a dohodnúť sa. Aký problém? AK by učiteľka postupovala nelegitímne, treba sa porozprávať s jej nadriadeným...a nie tu vypisovať, či je k....a alebo nie 😠

Mám však obavy, že v tomto prípade sa jedná naozaj o laxnejší prístup rodičov ako o pochybenie učiteľky - v dobrom píšem 😉 deti chodia do školy aj preto, aby sa naučili dodržiavať pravidlá 😉 a rešpektovať autority...

samanta82
autor
18. jan 2015

@nikawero12 nie nesplna

samanta82
autor
18. jan 2015

@sue niečo na tom je ale treba pristupovat k tomu individuálne.Niektoré deti mávajú častejšie zdravotné problémi a letiet hned k lekárovi za hnačku napr.sa mi zdá prehnané.A máš pravdu že deti sú v škole od 8.1 no písala som že som zabudla.Sama som mala zdravotné problémi a úplne mi to vypadlo

sue
18. jan 2015

@samantha82 všetko sa dá vysvetliť 😉 ale dala by som si obrovský pozor na to, čo učím syna - ukazovať 12 ročnému chlapcovi, že je lepšie klamať ako ísť a vybaviť osobne problém, ktorý ste si spôsobili vy sami, nie je tá najlepšia cesta 😉

janinah
18. jan 2015

@sisaha spätne jej ospravedlnenie nik nedá,pacient nie je v ten deň zapísaný v systéme v pc a spätne sa to nedá dopísať,aj lekári majúkontroly...radím ísť toto riešiť za riaditeľom školy

sisaha
18. jan 2015

@janinah ja som myslela peciatku do ziackej... to nikto nekontroluje.. Ja ti takychto priepustiek zozeniem hocikolko

jaron
18. jan 2015

@samanta82 tomu nerozumiem, my bežne dávame ospravedlnenie ako rodičia (z rodinných dôvodov), i keď je nejaký limit, tuším 5 dní, neviem presne, ale to je jedno, určite je to viac ako 2 dni. Napr.:

ZŠ... triedna....
Pani ..., prosím o ospravedlnenie svojej dcéry ..... z neprítomnosti na vyučovaní dňa 10.10.2012 z rodinných dôvodov.
Ďakujem.
Podpis rodiča:

Viem, že v niektorých štátoch je to horšie (napr. známa zo Švajčiarska mi vravela, že tam nie je šanca, aby dieťa v škole 1 deň chýbalo z rodinných dôvodov), ale na Slovensku je to zatiaľ našťastie možné. Veď občas sa nám stane, že napr. máme nejaký výlet s predĺženým víkendom, návštevu vzdialenej rodiny a pod.

janinah
18. jan 2015

@sisaha ak to človek,čo dáva pečiatku riskne...poznám prípad,kedy sestrička dala lekárovu pečiatku bez jeho vedomia na isté tlačivo a veľké opletačky so súdom a políciou z toho boli,ten človek akože pacient to použil na súde...robím v zdrav.,ale pečiatky nerozdávam.....

sisaha
18. jan 2015

@janinah ja nehovorim o oficialnych tlacivach.., ale ospravedlnenie do ziackej, na priepustku z prace a pod.

jaron
18. jan 2015

@samanta82 aha, vravíš, že si vyčerpala ten limit, my sme použili aj nad limit, bola to týždňová dovolenka, ale samozrejme vtedy sme už ospravedlnenie neadresovali triednej, ale sme žiadali o povolenie riaditeľku. Dcéra je však dobrá žiačka, reprezentuje školu atď., takže zatiaľ nám našťastie v takýchto prípadoch nerobia problémy.
Takže asi by bolo dobré požiadať riaditeľku o povolenie ospravedlniť rodičom dní nad limit. (Vysvetliť, že sa vtedy dieťa necítilo dobre a že ste zabudli na to ospravedlnenie).

janinah
18. jan 2015

@sisaha podvod ako podvod,nevidím rozdiel...

samanta82
autor
18. jan 2015

@janinah no ved toto

sisaha
18. jan 2015

@janinah uhol pohladu

jabadaba
18. jan 2015

@samanta82 je to absurdne a triedna zjavne prestrelila. Za dva dni absencie sa socialka nevola! A ani sa s dietatom necaka dlhe hodiny v cakarni plnej chorych deti, ak sa jedna len o nevolnost alebo alebo lahke prechladnutie. U nas v skole plati - tri dni moze ospravedlnit rodic, nad tento limit uz lekar. A aj to nie vzdy idem k lekarke zbytocne riskovat chorobu navyse! Triedna ma co za problem??? 😖

sue
18. jan 2015

@jabadaba triedna asi má problém s tým, že je už mesiac po a ešte nemá doklad o tom, kde dieťa bolo 😉 😀 trochu objektívnosti by nezaškodilo...aj ona musí byť krytá 😉

vitazoslav
18. jan 2015

V prvom rade to chce kľud. Ospravedlnenku na 3 dni môže dať rodič, ale ani lekár s tým nebude mať problém. Ide o to, že Vášmu synovi visia neospravedlnené hodiny, ktoré bude musieť prejednávať pedagogická rada a za ktoré hrozí znížená známka zo správania. Triedna urobila bu-bu-bu, aby ste zohnala ospravedlnenku a ona nemusela riešiť papiere...

jabadaba
18. jan 2015

@sue ach tak, myslela som, ze zakladatelka dieta ospravedlnila sama, listockom ci do ziackej. Tak to robievam ja, ak sa nieco pritrafi. Inac by to ozaj bolo absurdne.

sue
18. jan 2015

@jabadaba vieš - ešte si pamätám ako niektorí spolužiaci nasierali učiteľky tým, že keď pýtala ospravedlnenku, tak zatĺkali kadejak - bol som chorý, zomrela mi babka, neviem čo ešte a nakoniec maminka priniesla ospravedlnenku "z rodinných dôvodov" spolu s kávou, aby pani učiteľka dala "pokoj". Lepšie je ísť rovno za učiteľkou a vybaliť pravdu von a dohodnúť sa na ďalšom postupe. Ak sa nejedná o problémového žiaka, pochybujem, že sa učiteľke bude chcieť naťahovať a papierovať a neviem čo ešte... My tu zbytočne uvažujeme čo by keby a na čo majú nárok...decká chodia už dva týždne do školy a asi dva týždne to tá učiteľka už naháňa, takže je pochopiteľné, že už je nasratá a vyhráža sa 😉 tak treba ísť a vyžehliť a do budúcna si zapamätať, že veci treba riešiť hneď a nezatĺkať - najmä ako v tomto prípade, keď vlastne nie je čo...
Decku bolo zle, nebolo to vážne, tak nešli k lekárovi - veď na tom nič nie je 🙂

evittam
18. jan 2015

@nikawero12 Pozri,ja len z vlastnej skusenosti. Triedna môjho syna nam povedala na rodicovskom,ze nie je problem ak by bol chory a nepôjdem k lekarovi,tak ospravedlni bez problemov tyzden,lebo vzdy nemusis ist k lekarovi...A je to normalna statna skola....Jasne,ze treba to oznamit aspon telefonicky. A nie,ze sa mi bude hned vyhrazat socialkou.

sissy27
18. jan 2015

@samanta82 no blíži sa polrok, takže v rámci klasifikácie musí ona predložiť dochádzku detí a tvojmu tam svietia dve neospravedlnené hodiny - je to v tvojom záujme, aby si sa aspoň ozvala učiteľke a dohodla sa s ňou na nejakom riešení... v prípade potreby zavolať dr., vysvetliť situáciu a poprosiť ho, či by bol ochotný aj spätne dať pečiatku do žiackej...
ja neviem, ste dospelé ženy, máte ísť príkladom svojim deťom, tá učiteľka je tiež len človek z mäsa a kostí, predpokladám nehryzie a nepľuje kyanid pri rozhovore - o tomto probléme si sa nedozvedela dnes - to je fakt problém sa tej učiteľke ozvať hneď a dohodnúť sa na riešení? či lepšie čakať do nedele poobedia a špekulovať tu na diskusii o tom, čo môže učiteľka a čo sa bude diať??

jabadaba
18. jan 2015

@sue to ano, mozem len suhlasit. 😉