Máme nárok na opatrovateľský príspevok osoby so zťp po infarkte a operácii srdca?

veselazuzanka
19. jún 2019

Ahojte. Moja 75 ročná starká bola osoba zťp už ani neviem z dôvodu akých diagnóz (operácia štítnej žľazy, reuma, artróza...). Pred rokom dostala k tomu infarkt. Zistili jej, že sa jej upcháva cieva na srdci a treba opraviť chlopňu. Operovaná bola pred cca dvoma týždňami. Chcem sa opýtať, či by ju mohol opatrovať môj otec - jej zať a nebýval by pritom s ňou na rovnakom trvalom pobyte, ale v jednej dedine. Už predtým sa o ňu dosť starali naši, ale teraz už dupľom potrebuje opateru. Myslím si, že by mala nárok na opatrovanie, keď už pred operáciou srdca bola zťp. Teraz ju ešte aj zalieva voda, tak si myslím, že stav je naozaj dosť vážny... Máte niekto podobnú skúsenosť? Ďakujem

janinah
19. jún 2019

môže,nemusí bývať s ňou...

veselazuzanka
autor
19. jún 2019

@janinah a nevieš, či je toto dostatočná diagnóza? a či musí ten, čo ju chce opatrovať, musí alebo môže byť zamestananý v čase podania žiadosti?

janinah
19. jún 2019

@veselazuzanka hlavne obvodný dr. musí napísať návrh,potom to bude treba vybaviť,prídu na babku pozrieť a uvidí sa čo priznajú...

veselazuzanka
autor
19. jún 2019

@janinah Ďakujem. a k dr.treba ísť asi s papiermi - žiadosťou z úp, však?

veselazuzanka
autor
19. jún 2019

@janinah a s tým zamestnaním nevieš ako to je? Ja sa pôjdem v piatok informovať, lebo oco je teraz akurát v nemocnici tiež ☹

janinah
19. jún 2019

@veselazuzanka sestra opatruje našich rodičov a nepracuje popri tom,ono sa to totiž ani nedá zvládať len popri práci....tam musí byť opatrovateľ k dispozícii kedykolvek

veselazuzanka
autor
19. jún 2019

@janinah ved prave, ze ocino ma tiez zdravotné problemy a pracuje na stavbe. Tak ci tak starkej nasi pomahaju so vsetkym, tak potom by uz nechodil do prace. Len teraz je este zamestnany, tak ci to nie je prekazka v priznani, potom by dal vypoved ak by priznali opatrovanie.

veselazuzanka
autor
19. jún 2019

@veselazuzanka potom jasne, ze by nepracoval, aj prenho by to bolo uz lepšie a pre starku ani nehovorim. Je teraz dost mimo povtej operacii.

veselazuzanka
autor
19. jún 2019

@veselazuzanka nasi ju aj doteraz vozili k lekarom, predpisovali lieky, doniesli jedlo,porobili co treba...

veselazuzanka
autor
19. jún 2019

Pisem sama sebe🤣

adoska717
19. jún 2019

Ja sa staram o muzovu babku a prisla byvat ku nam lebo musime byt spolu v jednom dome ja mam v op inu adresu aj ona inu ale musela prist ku nam kedze ide o 24h starostlivost... Inak by mi narok neuznali

veselazuzanka
autor
19. jún 2019

@adoska717 ale ty asi nie si az taka pribuzna. Myslim podla uradov. Lebo ja som sa docitala ze musi byvat s nim alebo byt v istom vztahu, do ktoreho spada aj zat...muzov rodic tiez,ale babka uz asi nie...

adoska717
19. jún 2019

A pokial opatruje nemoze pracovat resp. Moze ale len do nejakych 410e mesacne a musi sa hlasit na urade...

veselazuzanka
autor
19. jún 2019

@adoska717 ale ked nebude pravovat,tak sanemusi hlasit nie?

adoska717
19. jún 2019

@veselazuzanka nie... Ja som na rodicaku s malym a popritom sa staram o muzovu babku a hlasit sa nemusim... Ked je starostlivost 24h a chcel by pracovat musi sa hlasit a na tych par hodin si musi zohnat niekoho na zaskok v pripade zeby prisla kontrola... Ked neni staroatlivost 24h tak tam je to ine...

veselazuzanka
autor
19. jún 2019

@adoska717 no to by isto nepracoval, kedze uz teraz nevladze makať, tak by to bolo dobré pre oboch, kedze aj takto sa staraju iba nasi...

veselazuzanka
autor
19. jún 2019

@adoska717 a vasa babka ma ake problemy ak sa smiem spytat?

adoska717
19. jún 2019

@veselazuzanka len este je otazne ci to schvalia lebo to predtym treva spravy od lekarov a pride kontrola z uradu si pokecat a podla toho usudia ci ano alebo nie... Tak ona ma starecku demenciu, alzheimer a proste nedokaze nic robit sama navarit obliect nic... Vypadky pamate vidi ludi atd...

veselazuzanka
autor
19. jún 2019

@adoska717 ved prave. To neviem,ci nie je prekazka,ze teraz je zamestnany. Opytam sa v piatok na up. Fuuu ake to mas dost teda dieta plus starostlivost o babku...

adoska717
19. jún 2019

@veselazuzanka treba pozistovat.. Ako dlho bude zamestnany este? Lebo to chvilu i tak potrva kym schvalia... Ma vlastne viac ako 410e? A od dalsieho mesiaca ma ist prispevok o 50e hore... Tak maly ma 15m tak je to pestre ale da sa to

veselazuzanka
autor
19. jún 2019

@adoska717 no on ma 58 rokiv a zamestnany bude, pokual bude treba, ale hovorim,ze tiez sa uz dost narobil a teraz je na infuzkach v nemocnici kvôli chrbtici a pracuje na stavbe,cize to prenho uz vhodne nie je a v takom veku bez znamosti nivu robotu clovek nezozenie... tak preto,jed aj starja je v takom stave,uvazuje o tom opatrovani. Takto robi pon-pia o siedmej rano ide a o siestej vecer príde... je to dost

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
adoska717
20. jún 2019

@tanapeta 410e max

veselazuzanka
autor
20. jún 2019

Dakujem zienky